Jump to content



πρόβλημα με δίσκο


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

υπάρχει κανένα διαγνωστικό που μπορώ να τρέξω για σκληρό δίσκο sata για να δω τι συμβαίνει

ο ξάδερφος μου πείρε μέσο αγγελίας τα χριστούγεννα που περάσανε έναν υπολογιστή fujitsu esprimo p5720 με επεξεργαστή intel e7200 και δίσκο 160 gb

ο ξάδερφος μου αγόρασε τον υπολογιστή στα 90 euros αφού πρώτα τον είδε να δουλεύει

λόγο γιορτών, λόγο μετακόμισης ο υπολογιστής δεν ξαναδούλεψε καθόλου μεχριν πριν λίγο καρο οποτε ο ξάδερφος μου αποφάσισε να τον δουλέψει... ο δίσκος όμως είχε πρόβλημα

μετά τόσους μήνες δεν μπορούσε να τον πάρει πίσω σε αυτόν που τον πώλησε

τον δίσκο seagate 160 gb τον δοκίμασα και εγώ αλλα δεν αναγνωρίζεται από το βίος

υπάχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω

δεν είναι θέμα χρημάτων αφού με 50 euro περνώ 500 gb αλλα θα ήθελα να δω εάν μπορεί να γίνε κάτι πριν αγοράσει ο ξάδερφος μου καινούργιο

ρεύμα φέρνει η μητρική στον δίσκο αλλα δεν ακούγεται κανένας παράξενος ήχος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ευχάριστο για τις απαντήσεως

ο δίσκοs έχει πάνω windows 7 αλλα δεν κάνει boot

ο υπολογιστής ξεκινάει και κάνει τα απαιτούμενα διαγνωστικά (bios phoenix v.6.0.1) αλλα μένει εκεί

έχω βγάλει τον δίσκο από το fujitsu και δοκίμασα ένα linux live cd που δούλεψε μια χαρά

τον δίσκο τον έβαλα στο computer μου με μητρική asus p8h61m-le

δεν αναγνωρίζεται μέσο bios

άλλαξα σύρματα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Έχω έναν WD δίσκο 1ΤΒ (περισσότερα χαρακτηριστικά δεν γνωρίζω). Τον έχω το δίσκο εδώ και μια 7ετία. Πριν 3 χρόνια είχε καεί το καλώδιο παροχής ρεύματος και βρήκα ένα άλλο. Το μηχάνημα δούλευε κανονικά την τελευταία τριετία Πριν ένα μήνα και ενώ το είχα συνδεδεμένο στο XBOX, ανοίγω την κονσόλα και δεν μου το αναγνώρισε.. Άνοιξε - κλείσε, άνοιξε - κλείσε, κάποια στιγμή μου το έβγαλε. Βέβαια είχαν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια. Χθες βράδυ και ενώ τον έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση και βλέπω ταινία, με πετάει στο μενού της τηλεόρασης και μου λέει "Δεν υπάρχει συσκευή".. Πάω στο πισί τον δίσκο, τον βάζω, ακούγεται το χαρακτηριστικό bling ότι μπήκε κάτι στη θύρα usb, αλλά δίσκος στο μενού ο Υπολογιστής μου δεν υπάρχει πουθενά.. Το λαμπάκι του σκληρού ανάβει κανονικά, αλλά δεν μου τον αναγνωρίζει... Και τώρα τι;;; Αρχική ερώτηση... Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν χαθεί οι 600 περίπου ταινίες που έχω στη συλλογή μου;;;;; Δεν με πειράζει αν δεν φτιάχνει (η αν φτιάχνει το κόστος έρχεται σε δεύτερη μοίρα). Τα αρχεία θα τα σώσουμε η να αρχίσω να κλαίω;;;; Δεν έχω κάτι άλλο να πω, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.. BTW προσπάθησα να ανοίξω το κουτί να δω τι παίζει μέσα, αλλά δεν μπόρεσα να ξεβιδώσω τις βίδες (μα καλά πως τις βιδώνουν;;;). Αυτά... :) :) :) :) 

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για ΕΞΩτερικο δισκο σε usb3? (δεν το διευκρινιζεις)

αν καταλαβα καλα, εχει βιδες και δεν μπορεις να τις ξεβιδωσεις.

η δεν εχει καθολου βιδες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιλάμε για εξωτερικό δίσκο σε θύρα UDB (Προφανώς 3, το λάπτοπ είν καινούριο, αλλά μου έχει δουλέψει ο σκληρός σε καμιά 100αρία υπολογιστές).. Έχει βίδες, την μια δεν μπορώ να ξεβιδώσω.. Χθες βράδυ βέβαια αυτό, σήμερα πήρα καλύτερα κατσαβίδια.. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το ανοίξω κιόλας, ή να το πάω κατευθείαν σε μάστορι.. Είπα, το σημαντικό είναι να μην χαθούν τα αρχεία (οι ταινίες κυρίως).

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ο δίσκος σε αποχαιρέτησε μετά από 7 συναπτά έτη εύρυθμης λειτουργίας. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δυστυχώς.

Αν καταφέρεις να ανοίξεις την θήκη του και τον βγάλεις, τον συνδέεις απευθείας επάνω σε sata μπας και τον αναγνωρίσει.

Αν τα καταφέρεις ξεκινάς επιτόπου αντιγραφή των δεδομένων του σε άλλο δίσκο για όσο αντέξει.

 

Το θέμα είναι πως, οκ ταινίες είναι, δεν χάθηκε ο κόσμος, το τορρεντάδικο νά'ναι καλά.

Επίσης, 600 ταινίες σε δίσκο 1ΤΒ πώς χώρεσαν ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ο δίσκος σε αποχαιρέτησε μετά από 7 συναπτά έτη εύρυθμης λειτουργίας. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δυστυχώς.

Αν καταφέρεις να ανοίξεις την θήκη του και τον βγάλεις, τον συνδέεις απευθείας επάνω σε sata μπας και τον αναγνωρίσει.

Αν τα καταφέρεις ξεκινάς επιτόπου αντιγραφή των δεδομένων του σε άλλο δίσκο για όσο αντέξει.

Το θέμα είναι πως, οκ ταινίες είναι, δεν χάθηκε ο κόσμος, το τορρεντάδικο νά'ναι καλά.

Επίσης, 600 ταινίες σε δίσκο 1ΤΒ πώς χώρεσαν ;;;

Δε νομιζω οτι γινεται αυτο που προτινεις φιλε, εχω τον ιδιο (μαλλον), δεν ειναι θηκη με συνδεση usb για sata σκληρο, αλλά το usb ειναι ενσωματωμενο στην πλακετα του σκληρου, δε βγαινει.

Οποτε δυσκολα τα πραγματα για τον συντακτη του thread [emoji22]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.