Jump to content



Στροφές fan και μειωση


das

Recommended Posts

Λεπον ,εχω εναν noctua nf-p12 ,3pin στον επεξεργαστή.

Ειτε το πιστεύετε ειτε οχι ,με μια megahalems ο θόρυβος που βγάζει με εχει τρελανει.

Σαν 3πινος που ειναι δε ρυθμίζεται απο τη μητρική (rog v-gene z77) στη θέση cpu fan.

Mε τον uln ανταπτορα κατεβαίνει εως 900 rpm.

Ακουω προτάσεις για πατέντες,τι να κάνω ;

Να βαλω καμια εξτρά αντίσταση στον ανταπτορα ; (δε θελω να τον κόψω ,αλλα σε έσχατη περιπτωση...) παιζει καμια πατεντα να γίνει με 4 pin και να δουλεύει σωστά ; παιζει καμια άλλη πατεντα απο bios η κανα αρχείο config ,απλα να δουλέψει το το γαμοheader με 3 pin ,όπως ολα τα υπόλοιπα της μητρικής ;

Link to comment
Share on other sites

Στην ROG αν πας στο BIOS στην καρτέλα monitor πρέπει να είναι, εκεί που λέει για τα temps και τα rpm των ανεμιστήρων κάπου σου δίνει επιλογή να γυρίσεις σε voltage control το cpu fan header απο smart που είναι στα default. Άμα το το αλλάξεις μετά μπορείς να πειράζεις τις στροφές του ανεμιστήρα απο προγράμματα πχ Asus FanXpert. Στην Formula το έχει, λογικά το έχει και στην gene.

Link to comment
Share on other sites

Στο cpu header ? Το εχω αλλάξει ,μου κανει εντύπωση και στη formula αν γίνεται ,εχει δεκάδες θεματα σε ολο το ιντερνετ και κανεις δεν τα είχε καταφέρει ,ουτε με παλιότερα αλλα.ουτε και με νεότερα της δικής μου μοντέλα .

Κατω απο τις 900rpm νταν ,δεν παει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ,οτι και να βάλεις δεν παει κατω απο το οριο των 900 rpm .

Και στο προγραμμα της asus το συγκεκριμένο header το εχει γκριζαρισμενο ,εχει κοντρολερ μονο για pwm .

Δεν ειναι κατι καινούργιο ,σε όλες τις μητρικές της asus συμβαίνει αυτο .

Το εχω σκεφτεί να το βαλω σε άλλο header ,αλλα εκτος του οτι καθε λιγο τραβάει φρικες και δεν ξεκινάει γιατί δεν εχει fan το cpu ,δεν φτάνει και το καλώδιο και ακομα και με το uln ανταπτορα .

Απο ότι καταλαβαίνω δεν εχει ασχοληθεί κανεις ιδιαίτερα .

Καλα με λεει ο ξάδερφος μου οτι ειμαι ανώμαλος με το θόρυβο του pc ,αλλα ειλικρινά αυτος ο συνδιασμος megahalems/noctua ,ψύχει αψογα ,αλλα ειναι το μονο πραγμα που δεν ειναι σιωπηλό στο pc ,ολα τα υπόλοιπα fan ,και του τροφοδοτικου ,και της gpu ,ειναι αθόρυβα ρε γμτ...

Και να την πατήσουμε απο το σιγουρακι ,τη noctua...

Link to comment
Share on other sites

Q-fan υποτιθεται κανεις enable για οχι-pwm ανεμιστηρες    (ετσι λεε η δικια μου στο manual )

Προγραμαμ δεν εχει ? εκτος του bios ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Οχι ,οτι και να βάλεις δεν παει κατω απο το οριο των 900 rpm .

Και στο προγραμμα της asus το συγκεκριμένο header το εχει γκριζαρισμενο ,εχει κοντρολερ μονο για pwm .

Δεν ειναι κατι καινούργιο ,σε όλες τις μητρικές της asus συμβαίνει αυτο .

Το εχω σκεφτεί να το βαλω σε άλλο header ,αλλα εκτος του οτι καθε λιγο τραβάει φρικες και δεν ξεκινάει γιατί δεν εχει fan το cpu ,δεν φτάνει και το καλώδιο και ακομα και με το uln ανταπτορα .

Απο ότι καταλαβαίνω δεν εχει ασχοληθεί κανεις ιδιαίτερα .

Καλα με λεει ο ξάδερφος μου οτι ειμαι ανώμαλος με το θόρυβο του pc ,αλλα ειλικρινά αυτος ο συνδιασμος megahalems/noctua ,ψύχει αψογα ,αλλα ειναι το μονο πραγμα που δεν ειναι σιωπηλό στο pc ,ολα τα υπόλοιπα fan ,και του τροφοδοτικου ,και της gpu ,ειναι αθόρυβα ρε γμτ...

Και να την πατήσουμε απο το σιγουρακι ,τη noctua...

 

εγώ είχα παλιότερα την D14 που είχε 2 fans με 3Pin, τα είχα συνδέσει τότε σε μια formula z77 και απλά έκανα την αλλαγή απο το bios και μετά μπορούσα να τα κάνω ότι θέλω απο το πρόγραμμα της ASUS, θυμάμε πήγαιναν έως και 300 στροφές (25%), μετά σταματούσαν να γυρνάνε. Περίεργο που στο έχει γκρι και δεν σε αφήνει να το διαχειριστείς όπως θέλεις εσύ το fan..αυτό το κάνει μόνο στα optional fan headers που έχουν οι rog και θέλουν thermal sensors για την αλλαγή των στροφών. Στο κάνει σε οποιοδήποτε Fan και αν βάλεις στο cpu fan header ή μόνο στον noctua?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα παλιότερα την D14 που είχε 2 fans με 3Pin, τα είχα συνδέσει τότε σε μια formula z77 και απλά έκανα την αλλαγή απο το bios και μετά μπορούσα να τα κάνω ότι θέλω απο το πρόγραμμα της ASUS, θυμάμε πήγαιναν έως και 300 στροφές (25%), μετά σταματούσαν να γυρνάνε. Περίεργο που στο έχει γκρι και δεν σε αφήνει να το διαχειριστείς όπως θέλεις εσύ το fan..αυτό το κάνει μόνο στα optional fan headers που έχουν οι rog και θέλουν thermal sensors για την αλλαγή των στροφών. Στο κάνει σε οποιοδήποτε Fan και αν βάλεις στο cpu fan header ή μόνο στον noctua?

Δεν εχω δοκιμάσει άλλο, αλλα αν βαλω το fan σε άλλη θέση δουλεύει κανονικα ,να πω ξανα πως το θεμα ειναι παλιο και γνωστο ,στο google εχει άπειρους που προσπαθούσαν με σκριπτακια και ενα σωρο πατέντες .

Η ιδια η asus λεει πως δεν ελέγχει μη pwm στο cpu header .

Ευχαριστώ πάντως .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.