Jump to content



Cisco Catalyst Express 520 series


Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα, δυστυχως καιγομαι! 

 

Εχω αυτο το switch και ειναι οτι χειροτερο εχει βγαλει η cisco. Δεν μπορω να μπω καν στο interface του.

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι: 

 

1) Reset

2) Mια θυρα trunk 

3) Τις αλλες θυρες να τις βαλω σε vlan.

 

Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω παρει φωτια; 

Link to comment
Share on other sites

Καλωδιάκι σειριακό. Restart με το καλώδιο πάνω και το putty ανοιχτό για com επικοινωνία

 

http://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/lan-switching/vlan/10023-3.html

 

http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/switches/lan/catalystexpress520/user/guide/ug/trouble.html#wp119346

 

 

Τα cisco είναι για δουλεύεις απο το ios τους και όχι απο το web. Σε catalyst δεν έχω ούτε καν το interface του. Σε sg πάντως είναι αρκετά καλύτερο απότι παλιότερα που ήταν τραγικό.

 

PS. Με τα cisco οι δρόμοι μας αλλάξανε από το 2007 και γενικά τα αποφεύγω προσωπικά. Αν και ποτέ δεν έμαθα cisco ios.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε console θέλεις.

Αν δεν ξέρεις cisco ios κακώς πήρες catalyst. Μπορούσες με άλλο switch να κάνεις την δουλειά σου και ποιο φτηνά εφόσον θές απλά 1 trunk και μερικά untagged vlans

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα cisco της σειράς 500 δεν υποστηρίζουν πρόσβαση μέσω κονσόλας. Χρησιμοποιούν management interface. Αν δε κάνω κάθος υπάρχει ένα Free software το Cisco Configuration Assisant(CCA). Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν σειρά των switches. Μόνο μέσω  IOS.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τα cisco της σειράς 500 δεν υποστηρίζουν πρόσβαση μέσω κονσόλας. Χρησιμοποιούν management interface. Αν δε κάνω κάθος υπάρχει ένα Free software το Cisco Configuration Assisant(CCA). Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν σειρά των switches. Μόνο μέσω  IOS.

Ναι ετσι το εκανα. Μου εβγαλε την ψυχη. Βεβαια εκανα vlan και δουλεουν ολα εκτος απο τα vlan της καμερας. Θα με τρελανει! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.