Jump to content


Προβλημα πιθανον με καποια malware


Recommended Posts

Προσφατα ανοιξα καποιες ιστοσελιδες της οποιες βρηκα απο google που ηθελα να χαζεψω καποια trailers για ταινιες και γενικα τι καινουργειο παιζει, η ιστοσελιδες ηταν ελληνικες οποτε μαλλον για αυτο εγινε οτι εγινε.

Αυτοματα περαστηκαν στον υπολογιστη μου καποια malware λογικα δεν ξερω, τα οποια ηταν 3 κινεζικα τα οποια δεν εβγαζα ακρη τι ελεγαν, ενα adhelper, ενα adshoper, ενα shoperpro, ενα smartshoper, suphpnot.
Το καταλαβα γιατι ο υπολογιστης αρχισε να κανει κατι περιεργα, και μολις ανοιγα μια ιστοσελιδα ανοιγαν αλλα 3 παραθυρα μαζι και αλλα 5-6 μικρα στο ιδιο παραθυρο το κεντρικο που ημουν, ολα με διαφημησεις.

Κοιταξα στο google και απο οτι ειδα και καταλαβα μαλλον ειναι ιος ολα αυτα και λογικα malware.

Μεσα στην προσθαφεραιση και γενικα μεσα στον υπολογιστη ηταν ολα κρυφα.

Κατεβασα καποια προγραματα και εσβησα οτι μπορουσα, εσβησα και cookies, και γενικα οτι μπορουσα.

Τα προγραματα καθαρισαν οτι υπηρχε απο κακοβουλο τετοιο πραγμα και τωρα δεν βρισκουνε αλλα πραγματα.

 

Θελω να εχω ομως το κεφαλι μου ησυχο και δεν μπορω και επειδη ειμαι τρελος με αυτα μου ερχεται να παω σε φορματ, αλλα δεν θελω γιατι ειναι κουραστικο.

Και επειδη εχω υποψιες ακομα για το αν ειναι καθαρο το pcακι μου θελω να ρωτησω με τι αλλο προγραμα μπορω να δω αν ειμαι ενταξει, και αν γνωριζει κανεις αυτα που κολησα η τα εχει κολησει και αλλος και πως τα εβγαλε οριστικα απο τον υπολογιστη του.

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ένα καλό antivirus (BitDefender, Kaspersky)

2. Malwarebytes

3. Combofix(Αυτό θέλει προσοχή να είναι απενεργοποιημένο το antivirus και να μην έχεις SQL Server ή Autocad. Υπάρχουν περιπτώσεις που στα δύο τελευταία δημιουργεί προβλήματα. Το τρέχεις από το Desktop).

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν δεν ειχα καποιο Anti Virus, δεν ξερω μαλλον ξεχασα να περασω απο οτι καταλαβα.

Μετα απο αυτο περασα το Nod μιας και αυτο δουλευα παντα, εκανα Scan και δεν βρηκε τιποτα.

Το Malwarebytes το εχω και ειναι αυτο που ειχα τρεξει τοτε και βρηκε καποια πραγματα και τα εσβησα.

Εχω και το AdwCleaner το οποιο και αυτο βρηκε κατι και εσβησα.

Βρηκα και κατεβασα και το HitmanPro που δεν ξερω τι κανει αυτο αλλα το ειδα που το ελεγαν καποια παιδια και το ετρεξα και αυτο.

Και τελος καθαρισα και τα Cookies απο τον Chrome μου και τελος η διαφημησεις.

Αλλα δεν ξερω ακομα κατα ποσο ειμαι καθαρος για αυτο ρωτησα μηπως δεν εχω κανει κατι η ξεχασα κατι.

 

Οποτε τα δυο βηματα που μου ειπες τα εχω και τα εχω κανει.

Το ComboFix τι ειναι? Να το κανω και αυτο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Το Combofix είναι κάτι σαν antivirus. Δεν το κάνεις εγκατάσταση, απλά το τρέχεις και καλό είναι να το τρέξεις από το desktop(επιφάνεια εργασίας). Πρόσεξε όμως τι σου είπα παραπάνω. 

Αν όμως αισθάνεσαι το ps σου ότι δουλεύει ρολόι και απλά ότι έχεις μια έννοια ότι έχει μείνει κάτι τότε μην το τρέχεις. Δεν ξέρω γιατί έχεις υποψίες. Όλοι μας έχουμε κατά καιρούς και ας έχουμε κολλήσει τα άντερά μας. Προσωπικά δεν σκάω κιόλας.Αλλά αν τσουλάει το pc οι υποψίες πάνε περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Το pcακι μου παει μια χαρα, δεν βλεπω κατι περιεργο, αλλα ειμαι τοσο κολλημενος και περιεργος που μονο και μονο ειχα αυτην την μπουρδα που εγινε στον υπολογιστη και απο τοτε μου φαινεται καπως, πιο πολυ ψυχολογικο θα το ελεγα γιατι θελω ολα να ειναι ρολοι δεν ξερω τι να πω.

Εδω σκεφτομουνα να παω σε φορματ, τα βλεπω ολα οκ και μια χαρα και το σκεφτομουνα να φανταστεις.

 

Τεσπα, σε ευχαριστω για της απαντησεις σου και την βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ξανακολήσεις? Τι θα κάνεις? Πάλι format?

Κοίταξε να δεις. Αφού το μηχάνημα είναι μια χαρά μην αγχώνεσαι..

Πολλές φορές όταν το malware είναι δυνατό σου χτυπάει το σύστημα. Τότε το καταλαβαίνεις. Αργεί να φορτώσει το λειτουργικό και τα προγράμματα. Υπάρχει μια δυσκολία στην ταχύτητα γενικώς. Σε αυτήν την περίπτωση αφού σου δημιουργησε πρόβλημα στο λειτουργικό ότι και να κάνεις φως δεν θα δεις. Τότε ναι κάνε format.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.