Jump to content



[DIY] Solar power bank


unseen

Recommended Posts

Για ενα πολυ απλο και φθηνο ηλιακο power bank θα χρειαστουμε τα παρακατω:
 
1. iphone 4S battery 3.7V 2680mAh

$ 12

2. Lithium Battery Charging Board Charger

$ 57

 

$ 57a

 

$ 12a

 

Οι συνδεσεις ειναι πολυ απλες αφου ολα εχουν in/out.

 

DSC 1268

DSC 1269

DSC 1270

 
Γυρω στις 8 ωρες εκανε περιπου να φορτισει την μπαταρια με μετρια προς καλη ηλιοφανεια, μεσα απο παραθυρο.
 
Φορτιζω τωρα το κινητο και φαινεται ενταξει αλλα σιγουρα δεν θα φτασει για πληρη φορτιση μιας που το Sony Xperia Z2 που εχω εχει 3200 mAh μπαταρια.
 
Ασχοληθηκα γιατι περισσοτερο ηθελα να δοκιμασω πως παιζουν αυτα τα παμφθηνα κυκλωματακια απο τα διαφορα κινεζοsite. Κοστος βγηκε γυρω στα 8 ευρω συνολο. Eνας μικρος διακοπτης λειπει και θα το βαλω σε κανενα ESP2866 με καποιο αισθητηριο.
 
 
 
 
 

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες με μάξιμουμ output 40mAh? Ακόμα και δυο πάνελ να βάλεις, πάει 80. 8*80=640mA

Εκτός και αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, η μπαταρία είναι από τις κλασικές ψεύτικες που κυκλοφορούν

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από το πόσο φορτίζει το κινητό σου ενώ είναι idle. Θα ποντάρω σε λιγότερο από 20%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες με μάξιμουμ output 40mAh? Ακόμα και δυο πάνελ να βάλεις, πάει 80. 8*80=640mA

Εκτός και αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, η μπαταρία είναι από τις κλασικές ψεύτικες που κυκλοφορούν

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από το πόσο φορτίζει το κινητό σου ενώ είναι idle. Θα ποντάρω σε λιγότερο από 20%

 

Tα λινκ και οι εικονες δεν ειναι απο αυτα που χρησιμοποιησα εγω ακριβως. Τα δικα μου τα πηρα απο aliexpress. Περισσοτερο για reference τα εβαλα.

Αλλα ναι εχεις δικιο, το πιθανοτερο ειναι να ηταν ψιλοφορτισμενη η μπαταρια.

 

H μπαταρια μαιμου, σιγα μην ειχε η original 5 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Τι output έχουν τα πάνελ σου;

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν είχα μείνει καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση, και είχα πάρει και καλά για τότε έχει καμία πενταετία σχεδόν)

Μήπως φτιάξω κανένα για το κάμπινγκ για ώρα ανάγκης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.