Jump to content



Router-modem με priority


obelix7

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

Φίλος μου δουλευει σε γραφείο που λογω δουλειάς, εκτός απο τους 2-3 υπολογιστές του,  συνδέονται περιστασιάκα αρκετά ατομα με ασύρματο ιντερνετ. πχ στυλ φροντιστήριο. 

 

Αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να του γονατίζει το ιντερνετ και να θελει να προχωρήσει σε αγορά ενός Modem-router που μπορεί βάση στατικών Ip να κλειδώσει μια καποια ταχύτητα για αυτόν, να μην έχει θεμα  και αν αφήνει το υπολοιπο bandwidth για τους guest stars. 

 

Εχει χρησιμοποιείσει λοιπόν καποιος κάτι παρόμοιος που να ξέρεις οτι δουλευει καλα;

Έγινε επεξεργασία από obelix7
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κλειδώσει το τωρινό ρουτερ ώστε πάνω του να μην μπαίνουν επισκέπτες και να βάλει ενσύρματα ένα 2ο router που θα δουλεύει σαν access point και να έχει qos!

Έτσι ακόμα και να μπουκώσει το router των "επισκεπτών" αυτός θα δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Πχ κάποιο καλό φτηνό TP-LINK. Τιμές για όλα τα πορτοφόλια, από 25Ε μέχρι... 250Ε.

Καλό, αξιόπιστο και πολύ φτηνό το tp-link WR841N/ND στα 25 ευρώ, συμβατό με DDWRΤ όπου το qos παίζει πολύ καλά !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος tplink 8970 επιβεβαιώνω πως και με το μαμίσιο firmware μπορεί να δώσει απεριόριστο internet σε όσες ip θέλει (και επιδέχεται mac binding) και να θέσει όριο σε όλες τις άλλες ip πχ 2-3Mps για όλες.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τον ενδιαφέρει να ορίσει μόνο ενσύρματες ip. Καλο θα ήταν να μπορεί να ορίσει και ασύρματες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας πάντως. Αν υπήρχε και κάποιος οδηγός για τα tplink που μου λέτε, θα με υποχρεωνατε

Έγινε επεξεργασία από obelix7
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν έχω ούτε ένα tp-link χωρίς να του έχω βάλει DD-WRT.

Αγοράζεις το 841N/ND, πας στο website με τa dd-wrt firmware, π.χ. ftp://ftp.dd-wrt.com/betas/2015/06-17-2015-r27343/tplink_tl-wr841ndv8/
φλασάρεις σε dd-wrt κάνεις τις ρυθμίσεις για να πάρει internet από το άλλο router, το συνδέεις πάνω στο modem/router, βάζεις τα SSID, passwords & ρυθμίσεις wifi, και μετα στην παρακάτω καρτέλα (QOS) βάζεις το bandwidth που θα καταλαμβάνει.

post-37640-0-27694700-1434635204_thumb.p

 

εγώ λόγω VDSL 30000/3500, του έχω δώσει 10000/1000 kbps

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φίλε μου. Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά αφού είναι και φθηνό, είδικα το 841n. Το δουλεύεις και με διαφορετικό ssid; γιατί έτσι όπως το σκέφτομαι είναι να δώσει διαφορετικό ssid από το κεντρικο και με ένα περιορισμό ταχύτητας πχ 2000/400

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο αλλά στο σπίτι. Δίνω internet (εκτός από τον δικό μου υπολογιστή) με ethernet σε 1 desktop, ασύρματο σε 2 laptops και ενίοτε στα κινητά. Αλλα όλα αυτά μου "αυτώνουν" την δική μου σύνδεση.

 

Με την μεθοδολογία μου αναφέρθηκε καλύπτομαι;  Βασικά θέλω να αλλάξω και αυτό το άχρηστο ΖΧΗΝ της forthnet. Οπότε θέλω και κάτι που να "δέχεται" την τηλεφωνική γραμμή, αλλά και κάτι ικανοποιητικό όσον αφορά το μοίρασμα-κόψιμο της γραμμής στους άλλους προαναφερόμενους υπολογιστές. Και να ΜΗΝ μπουκώνει με το παραμικρό.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.