Jump to content



Εύρεση καλωδίου 18AWG για mod τροφοδοτικού


Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να sleevarw τα καλώδια του psu μου (semi modular).

Θέλω να φτιάξω κάποιες προεκτάσεις. 

Στην ελληνική αγορά όμως δεν μπορώ να βρω 18 awg (ή αλλιώς πολύκλωνο 1mm)

Όντας άσχετος από καλώδια τροφοδοσίας, κάνει να χρησιμοποιήσω καλώδιο πολύκλωνο μαύρο-κόκκινο ηχείων 1mm όπως αυτό?

http://e-damianakis.gr/kalodia/category-106/2x1mm-okto-electronics.html

ή θα κάψω τίποτα και θα κλαίω μετά?

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυκλωνο 1mm εχει και στα περιπτερα διπλα στις τσιχλες και μαλιστα σε ολα τα δυνατα χρωματα αλλα αν ζητησες 18awg πιθανο να μην καταλαβε ο πωλητης τι εννωεις αφου εδω το λεμε " 1 καρρε " (γενικα πουθενα στην Ευρωπη δε θα καταλαβαιναν εκτος απ την Αγγλια )

Για να καταλαβεις ποσο κουφο ειναι να ζητας εδω καλωδια με αυτη την ονομασια ειναι σα να θες οι πινακιδες να γραφουν τα ορια ταχυτητας οχι σε μιλια αλλα σε κομβους :D

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay για ΚΑΛΩΔΙΑ? [emoji15]

Παιδια ενταξει, δε ζουμε στο νοτιο πολο...

Link to comment
Share on other sites

Αν εδώ είναι ζωντόβολα και δεν καταλαβαινουν...

Κοιτα, δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν τους κωδικους που χρησιμοποιουνται σε δυο μοναδικα κρατη στον κοσμο.

Ειναι σα να πας σε μαντρα και να μιλας για τελικη σε μιλια η σα να δωσεις συνταγη μαγειρικης σε βαθμους φαρεναιτ...

Στην τελικη οι διεθνεις ονομασιες ειναι ευκολοτερες και λογικοτερες γιατι αν θες ενα καλωδιο 1, 2.5, 4, 6 κοκ λες απλα 1 καρε, 2.5 καρε, 4 καρε, 6 καρε κοκ και δεν καθεσαι να ψαχνεις πινακες να βρεις σε τι διαβολο awg αντιστοιχει αυτο που θες...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Μου πηρε κατω απο 1 λεπτο να βρω τον πινακα https://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge και τις αντιστοιχιες του, οπου το 18 awg ειναι 1mm

 

*Ο πινακας υπαρχει και στο electrodroid

 

Και μαντρας να εισαι, θα το βρεις ποσο ειναι το μιλι

 

 

Αν όμως εχεις ανοιξει μπακαλικο, μια ζωη θα πουλας φετα

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου πηρε κατω απο 1 λεπτο να βρω τον πινακα https://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge και τις αντιστοιχιες του, οπου το 18 awg ειναι 1mm

 

*Ο πινακας υπαρχει και στο electrodroid

 

Και μαντρας να εισαι, θα το βρεις ποσο ειναι το μιλι

 

 

Αν όμως εχεις ανοιξει μπακαλικο, μια ζωη θα πουλας φετα

 

κοιτα, αν πας στον ΚΑΥΚΑ πχ και ζητησεις 10 κουλουρες πιθανον να ψαξουν τροπο να σε εξυπηρετησουν γιατι οκ, ενα χιλιομετρο καλωδιο εχει καποια σχετικη αξια (καλωδιο πινακα 1 καρε ειναι καπου 5-6 σεντς το μετρο λιανικη και -25% χονδρικη αν δεν κανω λαθος), οποτε θεωρητικα εχει καποιο κερδος το μαγαζι,  οταν ομως πας για 1 μετρο που ετσι κι αλλιως θα στο δωσουν τζαμπα ( τιο να σου παρουν δηλαδη? ) ε τοτε θα καθονται να ψαχνουν τα awg και το τι σημαινουν?

 

Το electrodroid (που προσωπικα χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση) φυσικα και εχει αυτους τους πινακες γιατι ειναι ενα απο τα μερη του προγραμματος οι διαφορες μετατροπες μοναδων, ομως ειναι προγραμμα για τεχνικους, οχι για πωλητες και φυσικα ενας πωλητης ειναι δυσκολο να το εχει στο κινητο του (ναι ξερω, θα πεις πως ο χωρος θελει πιο εξειδικευμενους πωλητες απο αυτους που πουλανε στριγκακια αλλα οπως και να χει ο πωλητης ειναι απλα πωλητης)

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να ζητησω καλωδιο 5x2.5, 1-1.5m για μενα, και με κοιταγε σα χαζος ο "πωλητης", ενας νεαρος ηταν.

-Τι το θελετε?

-Για κουζινα

-3x6 βαζουμε

-Μα τριφασικο εχω...

 

μεχρι εκει του κοβει, εσυ τι θα του ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να ζητησω καλωδιο 5x2.5, 1-1.5m για μενα, και με κοιταγε σα χαζος ο "πωλητης", ενας νεαρος ηταν.

-Τι το θελετε?

-Για κουζινα

-3x6 βαζουμε

-Μα τριφασικο εχω...

 

μεχρι εκει του κοβει, εσυ τι θα του ελεγες?

 

 

χαχα... ...νταξει, αυτο οντως βγαζει γελιο... Τωρα βεβαια μιλας προφανως για καποιο μαγαζακι της γειτονιας  που πουλαει λαμπες μαζι με 2-3 καλωδια και τοστιερες και μπορει και πινελα μαζι, οχι για κανονικο καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου.

Τα κανονικα καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου εχουν σα βαση κερδους την πωληση καλωδιων οποτε το να μην ειχε 5χ2.5 θα ηταν σα να πηγαινες σε περιπτερο και να μην ειχε αναψυκτικα.

Και εμενα μου εχει τυχει να μη βρω καποια πραγματα που θεωρουσα δεδομενα, αλλα οχι βεβαια καλωδια.

Ειδικα οσον αφορα τα καλωδια εχουμε και εγχωρια παραγωγη -και πολυ καλης ποιοτητας- και μαλιστα υπαρχουν βιοτεχνιες που φτιαχνουν και κατα παραγγελια (δε μιλαω για παροχικα και βλακειες αλλα για πολυ ειδικες περιπτωσεις οπως πχ το τελευταιο που εφτιαξα σε εγχωρια βιοτεχνια ειχε 18x1 normal + 4x4 σιλικονης + 2 coaxial rg58 και ολο μαζι σε διπλο μπλενταζ, ενα χαλκου κι ενα ατσαλι + εξωτερικη επενδυση καουτσουκ )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο που εφτιαξα σε εγχωρια βιοτεχνια ειχε 18x1 normal + 4x4 σιλικονης + 2 coaxial rg58 και ολο μαζι σε διπλο μπλενταζ, ενα χαλκου κι ενα ατσαλι + εξωτερικη επενδυση καουτσουκ )

Παναΐα μ!

Αυτό δεν είναι καλώδιο, γαϊδουρόπ00τσα είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναΐα μ!

Αυτό δεν είναι καλώδιο, γαϊδουρόπ00τσα είναι!!!!

Χαχαχα ενταξει στους χωρους μου δεν το λες και τραγικο...

Υπαρχουν  πολλα καλωδια δε γινεται να εγκατασταθουν με τα χερια... χρησιμοποιουνται παλαγκα, γερανοι μεχρι και αυτοκινητα...

 

 

 

 

 

 

-Τι το θελετε?

 

 

 

btw στην ερωτηση "τι το θελετε" συνηθως απανταω : "θα το βαλω στο σαλονι για καλο φενγκ σουι"

 

ειλικρινα, οσο με θυμαμαι ποτε και για τιποτα δεν απαντησα νορμαλ σε αυτη τη βλακωδεστατη και υπερ-ενοχλητικη ερωτηση διαφορων πωλητων...

Μου χει τυχει μια φορα πριν χρονια που ημουν λιγο φορτωμενος και απαντησα "ασε δε το θελω πια" και εφυγα απ το μαγαζι...

Αλλη μια φορα ειχα πει: το θελω γιατι ειμαι πελατης, κι εσυ εισαι πωλητρια και θα μου το πουλησεις γιατι αυτη ειναι η δουλεια σου...

Αλλη φορα "και να σου εξηγησω σιγα μην καταλαβεις, απλα πωλητης εισαι" (στο πλαισιο)

 

 

Ειναι γενικα λιγο κοκκινο πανι η συγκεκριμενη πανηλιθια ερωτηση για μενα... εκει που ολα ειναι μια χαρα αν με ρωτησουν αυτο το πραγμα φορτωνω αμεσως (μηπως ειμαι ψυχακιας? :p  )

Δεν ξερω αλλα οταν ακουω αυτη τη βλακεια θελω να δω τον πωλητη να τον μαστιγωνουν κρεμασμενο απ τα @@ (νταξει, νορμαλ ειμαι :D )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.