Jump to content



μετάβαση από 7850 1 GB σε 390 8 GB. κατάθεση εμπειρίας. μετρήσεις σε παιχνίδια.


Recommended Posts

παίδες και μια καινούργια εμπειρία - feedback .

είχα πάρει το farcry 3 σε προσφορά . και το έπαιζα με την παλιά κάρτα . στην αρχή , τους πρώτους 4 μήνες δεν είχα προσέξει τις ρυθμίσεις γιατί δεν είχα απαιτήσεις από την κάρτα.

τα γραφικά όταν τα είδα , έπαθα . τα καλύτερα που είχα δει σε παιχνίδι .

μετά από καιρό πήγα στις ρυθμίσεις και τι να δω . το παιχνίδι αυτόματα σου ρίχνει και την ανάλυση. έπαιζα με 1920 χ 1080 και δεν το είχα καταλάβει. δεν πιξέλιαζε πολύ . ήταν και τα ωραία γραφικά .

μετά είδα σε βίντεο τα γραφικά από ένα παλικάρι , δεν θυμάμαι την κάρτα , και ζήλεψα. έτρεχε νεράκι . και το δικό μου κόλλαγε με πολύ χαμηλά τα φίλτρα .

 

στο παλιό σετ απ με την 7850 νομίζω σε High το textures έπαιζα με 20 σταθερά και κάποιες φορές κολλούσε .

με το καινούργιο σετ απ παίζει με 105 σταθερά νομίζω με ίδια σέττινκς. . 500/100 πάνω . πρώτη φορά έχω δει τόση διαφορά. στην μνήμη δεν έχω δει να τραβάει τόσο πολύ . νομίζω είναι 1300 ΜΒ.

 

και να σας πω το πιο σημαντικό . πρώτη φορά έχω δει τόσα frames per second .

στην οθόνη με τις επιλογές του παιχνιδιού πριν αλλάξω ανάλυση με όλα στο low και 1260 ανάλυση νομίζω έγραφε 690 frames per second . πρώτη φορά είδα τέτοιο νούμερο .το άφησα για λίγο να το απολαύσω . μιας και δεν πιάνουμε κάθε μέρα τέτοια νούμερα.. δεν υπάρχει ανάγκη- δεν είναι χρήσιμο σε εκείνη την οθόνη , playable- αλλά να δεις τέτοιο νούμερο είναι απολαυστικό .

μόλις έβαλα την κανονική ανάλυση έπεσε στα 240 frames per second . μόνο σε αυτή την οθόνη .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παίδες έχω ένα χαρμόσυνο νέο .

το γράφω γιατί ακούω συχνά κακά λόγια για το eshop .

ψωνίζω δέκα χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα .

 

το πηγα το πι σι την παρασκευη στα κεντρικά .

πλήρωσα ταξί 20 ευρώ να πάω . με το σκεπτικό να ανέβω στο σερβις να τους δείξω το πρόβλημα μιας και δεν εμφανίζεται πάντα .

πήγα τζάμπα . μου είπαν ότι δεν γίνεται . την επόμενη φορά και εαν δεν μας το βγάλει εμάς .

 σήμερα με πήραν τηλέφωνο.

πολύ ευγενικός . εξυπηρετικός από το σέρβις .

μου είπε ότι την έβαλε στο πισι το δικό μου με δικό του δίσκο , έκανε φορματ και πριν περάσει τους οδηγούς του έβγαλε τρομαχτικά άρτιφακτς . με το που πέρασε τους οδηγούς και έκανε reboot , έβγαζε μαύρη οθόνη .

 μου την άλλαξαν .

είπα να πάρω την 980 τι αλλά έκανε 400 ευρώ πάνω . για 40/100 αύξηση επιδόσεων είπα δεν αξίζει.

τελικά πήρα την 390 την χ από την Msi gaming που ήταν ετοιμοπαράδοτη . θα δώσω λίγα χρήματα παραπάνω . με τρια χρόνια εγγύηση.

ελπίζω να μην έχει πρόβλημα η σειρά .

στα 5 βίντεο που βρήκα με το ίδιο προβλημα με εμένα τα 4 ήταν από κάρτες της ασους με το dcuii . όχι από την strix σειρα. δεν βρήκα βίντεο βέβαια με 390 όλες ήταν με 290 .

αυριο θα έχω το πι σι .

μπράβο στο eshop .

Link to comment
Share on other sites

Τι μπραβο στο Eshop. Πιστωτικο επρεπε να σου βγαλει απο την ΠΡΩΤΗ στιγμη, οχι να τραβολογιεσαι ο ιδιος με ταξι εκει περα με το μηχανημα σου. Καλη επιλογη της MSI γενικως. Τις εμπιστευομαι σε καρτες γραφικων ,πλεον , γιατι παλια οτι MSI και αν ειχα παρει μου καιγοταν (λες και του ειχα ριξει καταρα). 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν εμφανιζόταν αμέσως. σου λέω ότι έπαιζα δύο ώρες και δεν έβγαζε τίποτα.

το έβγαζε μόνο όταν τελείωνε ο γύρος και πήγαινε στο Lobby . όταν ξαναέμπαινε στην πίστα πάλι εξαφανίζονταν το πρόβλημα .

εγώ πίστευα ότι είναι πρόβλημα του οδηγού (κονφλικτ ή των μνημών όπως έμαθα στο ιντερνετ ).

Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωμενοι εφοσον τους λες οτι αυτο ειναι το θεμα σου, να κανουν τον ελεγχο οπως ακριβως προβλεπεται , ωστε να προβουν σε πιστωτικο ή αντικατασταση ή whatever it takes. Ασε τι πιστευες εσυ. Ο οδηγος και artifacts σε στοκ ρολογια; Που το ειδες αυτο; Εμφανες προβλημα της καρτας. Κακο κομματι. Ενα απο τα πολλα της Asus

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ?

 

 όλα στοκ .

Ειχες oced την καρτα ή στοκ; Δε βγαζω ακρη με τον τροπο που γραφεις. Καταλαβαινω οτι τα ειχες ολα στοκ.

 

Εννοω οτι αποκλειεται ο οδηγος να ειναι λογος ωστε να εχεις artifacts (και ποσο μαλλον σε στοκ ρολογια) . Αν και πολλα εχουην ακουστει , εφοσον επιμενει και με νεους και παλιους οδηγους, το προβλημα ειναι στην καρτα. 

 

Δεν εχει σημασια ποσο τακτικα το εκανε... Αυτοι απο το κιτρινο , αργησαν χαρακτηριστικα, και εσυ τους εδωσες και εξτρα δικαιωμα να το κανουν. Σε πεισανε οτι εχει "λιγο " προβλημα, και δε τους πιεσες εσυ να κανουν αντικατασταση αμεσα. Να τσακιστουν να βρουν το προβλημα με λιγα λογια. ;)

 

Την εχει παθει φιλος ετσι, με καρτα γραφικων απο το κιτρινο. Του λεγανε μα μου , αλλα δε καθοταν να το συζητησει και πολυ... Να δεις τι ωραια που του την αλλαξαν... 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ναι είχα την κάρτα όλα στοκ .

εαν ήταν ξεκάθαρα hardware θα το έβγαζε με τη μια και συνέχεια και όχι επιλεκτικά και υπό προυποθεσεις .

αυτό που διάβασα ήταν δύο ειδών .

α) πρόβλημα overvoltage ή undervoltage στην κάρτα .

β) κάποιο πρόβλημα με μνήμες elpida σαμσουνγκ στις κάρτες της asus .

το α το είδα και εγώ σε κάποια σημεία . από 1070 mv έπεφτε στα 890 mv . όταν ξαναέμπαινα στο παιχνίδι τα πάντα ήταν οκ . και μπορεί να έπαιζα δύο ώρες zavod με 64 παίχτες .

δεν είχε σημασία  ο χρόνος παιχνιδιού . σημασία είχε έαν έμπαινε στα lobby και έβγαινε από αυτά . ούτε είχε σημασία η θερμοκρασία .

εαν ήταν ξεκάθαρα πρόβλημα hardware θα το έβγαζε με τη μια , συνέχεια και χωρίς προυποθέσεις .

πρώτη φορά έβλεπα artifacts ρεύματος. παλιά ήξερα για τα artifacts του οβερκλοκ που είναι πρασινοι κόκκοι χαοτικοί σε όλη την οθόνη .

για αυτό δεν το πίεσα. δεν μου φέρθηκαν άσχημα .

Link to comment
Share on other sites

εαν ήταν ξεκάθαρα hardware θα το έβγαζε με τη μια και συνέχεια και όχι επιλεκτικά και υπό προυποθεσεις
 

 

Πως ακριβως θες να γινει αυτο που λες; Ειναι κατι de facto να συμπεριφερεται ετσι οπως θες εσυ μια καρτα , για να σου δειξει (να καταλαβεις δλδ ) οτι εχει προβλημα; 

 

Εγω ξερω για τα artifacts οτι ειναι κοκκινοκιτρινοι δρακοι στην οθονη...

 

Δε σου φερθηκαν ασχημα αλλα σου φερθηκαν ασχημα. Γιατι εκανες ενα καρο εξοδα για κατι που επρεπε να εχει αλλαχτει εδω και καιρο... .-

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πως ακριβως θες να γινει αυτο που λες; Ειναι κατι de facto να συμπεριφερεται ετσι οπως θες εσυ μια καρτα , για να σου δειξει (να καταλαβεις δλδ ) οτι εχει προβλημα; 

 

Εγω ξερω για τα artifacts οτι ειναι κοκκινοκιτρινοι δρακοι στην οθονη...

 

Δε σου φερθηκαν ασχημα αλλα σου φερθηκαν ασχημα. Γιατι εκανες ενα καρο εξοδα για κατι που επρεπε να εχει αλλαχτει εδω και καιρο... .-

 

γιατί το πρόβλημα έβγαινε σε ειδικές περιπτώσεις .

εαν ήταν πρόβλημα hardware θα έβγαινε ξεκάθαρα απο το boot . συνέχεια . όχι ανοιξε κλείσε . και μάλιστα In game .σου λέω έπαιζα δύο ωρες τίποτα .

από εκει το λέω . από την εμπειρία που έχω .

Link to comment
Share on other sites

και αν ειχε θεμα καποιος πυκνωτης ή καποιο ολοκληρωμενο

απο το κυκλωμα τροφοδοσιας οταν αλλαζε το φορτιο στη καρτα?

και δεν μπορουσε να κρατησει σταθερη τη ταση?

Επειδη λες οτι το εκανε μετα το παιχνιδι,και οχι μεσα σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σου αλλαξαν την καρτα. Που σημαινει οτι ειχε προβλημα. Τωρα επιμενεις οτι δεν ηταν σιγουρο οτι ηταν προβλημα hardware... Αποδειχθηκε αφου σου την αλλαξαν!!!! Τι αλλο θες;;;;;; Γιατι δεν κοιτας απλα να βγεις εμπειροτερος-ωριμοτερος απο αυτη την εμπειρια και κοιτας να τους δικαιολογησεις και απο πανω; Δεν σε καταλαβαινω πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

και αν ειχε θεμα καποιος πυκνωτης ή καποιο ολοκληρωμενο

απο το κυκλωμα τροφοδοσιας οταν αλλαζε το φορτιο στη καρτα?

και δεν μπορουσε να κρατησει σταθερη τη ταση?

Επειδη λες οτι το εκανε μετα το παιχνιδι,και οχι μεσα σε αυτο

το πρόβλημα είναι ότι το πρόβλημα δεν εμφανίζεται τακτικά για να το εντοπίσουμε .

για να πεις ότι σίγουρα  είναι hardware  πρέπει να γίνεται συνέχεια .

αυτό δεν ήταν βέβαιο γιατί έλειπαν δύο παράγοντες . α)να το βγάλει μέσα στο παιχνίδι με μεγάλο φόρτο 

και β) να το βγάλει όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες .

έβγαλα το πλαινο του χαφ 932 και έφυγε ο μεγάλος ανεμιστήρας . είχε και καύσωνα. από θερμοκρασίες από 62 -64 χτύπησε 72 και η κάρτα και ο πυρηνας .

ούτε τότε το έβγαλε .

έλειπαν αυτά τα δύο εμφανή . μου φερθηκαν καλά και είπα να φερθώ αντίστοιχα . μιας και το πρόβλημα μου δεν εμφανίζεται τακτικά αλλα υπό προυποθέσεις.

Γιωργο σου αλλαξαν την καρτα. Που σημαινει οτι ειχε προβλημα. Τωρα επιμενεις οτι δεν ηταν σιγουρο οτι ηταν προβλημα hardware... Αποδειχθηκε αφου σου την αλλαξαν!!!! Τι αλλο θες;;;;;; Γιατι δεν κοιτας απλα να βγεις εμπειροτερος-ωριμοτερος απο αυτη την εμπειρια και κοιτας να τους δικαιολογησεις και απο πανω; Δεν σε καταλαβαινω πραγματικα...

προσπαθώ να ακριβολογώ . δεν ήταν σίγουρο ότι ήταν hardware. η υπόταση μπορεί να είναι κονφλικτ του οδηγού και να ρίχνει τα ρεύματα .

εσύ από όλα τα απο πάνω τι κατάλαβες ? ότι είναι 100/100 πρόβλημα hardware ?

Λείπουν  

α) μονιμότητα.

β)δεν το κάνει ingame Και μάλιστα υπο φόρτο .

γ) το εμφάνιζε όταν έκλεινε το παιχνίδι

δ) δεν το έκανε όταν ανέβασα τις θερμοκρασίες .

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου απαντησεις στην απλη ερωτηση που θα θεσω: 

 

Το e-shop, εφοσον δεν ειναι HW προβλημα ή δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ HW προβλημα, στην αλλαξε την καρτα απο την καλη του καρδια; 

 

Μη μου ξαναπεις οτι ηταν ευγενικοι και ησουν και εσυ και τετοια αλλα ρομαντικα, γιατι θα παθω κανα πατατρακ...

 

72 βαθμοι ειναι ΝΟΡΜΑΛ καλοκαιριατικα. Επισης ειναι πιθανο οποιοδηποτε προβλημα της καρτας να υπηρχε , το οποιο να παρουσιαζεται σε ατακτα χρονικα διαστηματα και υπο προυποθεσεις . ΑΥτο δε το κανει ΜΗ hardware. Ακομη και με Drivers να ειχε θεμα, παλι θεμα Hardware θα ηταν , αν ο διπλανος σου με το ιδιο ακριβως rig, δεν ειχε το ιδιο θεμα.. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ΑΥτο δε το κανει ΜΗ hardware. Ακομη και με Drivers να ειχε θεμα, παλι θεμα Hardware θα ηταν

για να ακριβολογούμε . εσύ  λες αυτό δεν το κάνει μη hardware . εγώ λέω δεν είναι 100/100 σίγουρο ότι είναι hardware . με λαμβάνεις ?

εαν είναι κονφλικτ του οδηγού και ρίχνει τα ρεύματα καθώς το κάνει όταν κλείνει το παιχνίδι  λόγω οδηγού σε τι κατηγορία είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.