Jump to content



Tower για digital center.


Nikos007

Recommended Posts

Ξερετε που μπορω να βρω κουτι για τα pc που μπαινουν στο σαλονι και καλα. Νομιζω digital center λεγονται. Θελω μονο το κουτι χωρις τιποτα μεσα. Τα barebone που κυκλοφορουν εχουν μεσα μητρικη κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 18:20]

yeap....!

@nikos007....εσυ λες σαν τα παλια τα desktop που ηταν σαν πυργος αλλα οριζοντια η τα μικρα τα cube???

Ναι τα cube εννοω σαν το παρακατω. Πηγα αθηνα αλλα σκετο το κουτι δεν το βρηκα πουθενα. Το εχει βρει κανεις. Αν ναι ας μου πει που?

post-664-1416071475,181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

δεν νομίζω ότι θα το βρεις σκέτο

Aria.jpg

Αρχική απάντηση από Stratos

Κι εγω σου λεω οτι το βρηκες....τι μητρικη θα βαλεις????

694401.gif 658618.gif 700428.gif

Εκτός από socket 939, ο,τι άλλη πλατφόρμα θέλεις, ανάλογα τα σου.

Από 35 για s478 μέχρι 75 για s775 & s754 και καμιά 100-110 για το Antec Aria. :)

Και αυτά από το λιγότερο "ψαγμένο" Πλαίσιο. μα κάνει και καμιά μαγκιά, μπορεί να βρει μέχρι και mATX S939 με nForce4 ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως (και μετα την 2ετη εμπειρια με λαπτοπς) θα σου ελεγα για digital pc να παρεις ετοιμο και να μην το φτιαξεις εσυ. Μπορει να δωσεις 50-60 ευρω επιπλεον ΑΛΛΑ θα εχεις 99% συμβατοτητα καλη μεταξυ ολων των στοιχειων του συστηματος

και πιστεψε με σε σαλονι θελεις ευκολια-ηρεμια-αυτοματισμους κλπ .... αρα κοιτας αξιοπιστια και σιγουρια ...

αποψη μου παντα ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Aria.jpg

694401.gif 658618.gif 700428.gif

Εκτός από socket 939, ο,τι άλλη πλατφόρμα θέλεις, ανάλογα τα σου.

Από 35 για s478 μέχρι 75 για s775 & s754 και καμιά 100-110 για το Antec Aria. :)

Και αυτά από το λιγότερο "ψαγμένο" Πλαίσιο. μα κάνει και καμιά μαγκιά, μπορεί να βρει μέχρι και mATX S939 με nForce4 ;)

οι μητρικές που αναφέρεις είναι μεν m-atx αλλά δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα ταιριάζουν σε SFF

αυτό το λέω εκ πείρας

γνώμη μου, όμως λέει και ο abarth, είναι ότι είναι καλύτερα να πας σε κάτι έτοιμο και σαφώς πιο όμορφο όπως πχ κάποιο Shuttle που σου προσφέρει και ευκολίες όπως έτοιμο και αθόρυβο σύστημα ψύξης, τροφοδοτικό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Και το Antec έχει τροφοδοτικό (για να μη σου πω και καλύτερο) και εκ πείρας και γω σε διαβεβαιώ, ότι χωράει mATX μητρικές ανετότατα.

Στα θετικά του Shuttle βάζω:

- το ότι είναι μισο-μονταρισμένα (σε γλιτώνουν από τον κόπο της τοποθέτησης της μητρικής),

- το ότι έχουν σύστημα ψύξης και

- το ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία

Στα θετικά του να πάρεις το Antec με μια μητρική 939 βάζω:

- το ότι έχει ακόμα μεγαλύτερη ποικιλία (όσες mATX/flexATX μητρικές κυκλοφορούν, μπαίνουν κανονικότατα)

- το ότι σου βγαίνει πάνω απο 150 πιο φτηνό το συνολάκι κουτι-μητρική-τροφοδοτικό και κατά συνέπεια δεν τίθεται θέμα κόστους για την ψύξη,

- το ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα 2-3 PCI της μητρικής _παράλληλα_ με την AGP (τα Shuttle αν δεν κάνω λάθος έχουν ένα PCI μόνο κι αυτό μπορεί πολύ εύκολα να θυσιαστεί με μια "ευτραφή VGA") και τέλος

- το γεγονός ότι χωράει 3Χ3.5" εσωτερικές συσκευές (δλδ σκληρούς) ενώ το Shuttle μόνο μία.

Και στην τελική, αν αύριο μεθαύριο το "φυσάω" και θέλω να ρίξω μέσα έναν Dothan ή κυκλοφορήσει καμιά mATX S939 με SLI, θα έχω μόνο να ξεφορτωθώ μια μητρική...

Δεν αναφέρω καν το ότι στη συσκευασία δίνονται Antec Cobra round IDE cable και PCI slot fan για την VGA καθώς δεν είναι απαραίτητα σε όλους, δεν παύουν όμως να είναι εκεί, πακέτο το Antec Aria των 125...

Αν θες αναλύουμε και γιατί το SmartPower 300W με τον υπεραθόρυβο 12άρη ανεμιστήρα είναι και καλύτερο από αυτά των Shuttle. :)

(όπως κατάλαβες το έχω ερωτευτεί το πανέμορφο μπλε κυβάκι, αλλά είμαι ανοικτός σε διάλογο, μη μασήσεις ;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.