Jump to content



Μετά το RMA: Επιλογή νέας μητρικής


colt3003

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

Πριν απο λίγες μέρες είχα γράψει για το πώς η παλίά μητρική που είχα (Gigabyte GA 8S655FX Ultra) είχε παραδώσει πνεύμα. Σήμερα με ενημέρωσαν απο το κατάστημα που την είχα αγοράσει ότι έχω πλέον ένα πιστωτικό για να πάρω μία άλλη. Και εδώ είναι το πρόβλημά μου τώρα: είμαι ανάμεσα σε 3 μητρικές με φαινομενικά ίδια χαρακτηριστικά και σχετικά μικρή διαφορά στην τιμή. οι μητρικές είναι:

1. GIGABYTE 8IPE1000 Pro2

http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Products/Products_GA-8IPE1000%20Pro2.htm

2.MSI 865PE NEO2-PFISR

http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=433

3.ASUS P4P800-E Deluxe

http://www.asus.com/prog/spec.asp?m=P4P800-E%20Deluxe&langs=01

ποιά απο τις 3 να επιλέξω ;; πέρα απο τα καλούδια που προσφέρει η κάθε μία με ενδιαφέρει η σταθερότητα κυρίως (να μπορεί π.χ. να συνεργαστεί με τις 333 μνήμες που έχω ακόμα, χωρίς να ''παραπονιέται'')

λοιπόν ?????

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγω την κουρτίνα 3......πήγαινε προς τα εκεί καλύτερα και μακριά απο ΜSI......παθαίνουν ζημιές με φλασαρίσματα και κλοκαρίσματα και σκασμένους πυκνωτές σε παλιότερα μοντέλα μετά απο 3 μήνες(συνήθως έτσι παραδίνουν πνεύμα).....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Αν έχεις την επιλογή πάρε ic7g ή p4c800 είναι οι πιο γρήγορες αλλιώς p4p800

Η σελίδα του μαγαζιού δεν έχει τις 2 πρώτες επιλογές και δεν ξέρω αν μπορώ να του ζητήσω να παραγγείλει μία απο αυτές οπότε προς το παρών κοιτάω μία απο τις διαθέσιμές του πάντως η ic7g μου αρέσει και εμένα, απλά δεν θέλω να τρέφω μάταιες ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και καλή χρονιά σε όλους

Τελικά παιδιά σας άκουσα και πήρα την asus, ο άγιος Βασίλης δε, φρόντισε να την φέρει σε εμένα με το τέλος του χρόνου οπότε καταλαβαίνετε πως πέρασα το μεσημέρι - απόγευμα - βράδακι της παραμονής της πρωτοχρονιάς. Επιτέλους έχω PC !!!!!

οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι καλές αν και περίμενα να μήν είναι τόσο καρμίρηδες όσο οι άλλοι κατασκευαστές και να συμπεριλάμβαναν όλα τα brackets για τις εξόδους που δίνει η μητρική (το λαμάκι που δίνει την 2η σειριακή απο μέσα απο την μητρική είναι λέει optional και πρέπει να το αγοράσω -αν το βρω-) κατα τ'άλλα μια μικρή βόλτα στο bios με ζάλισε με την πληθώρα των επιλογών και θα μου πάρει αρκετές ώρες μεχρι να το καταλάβω πλήρως. Με λίγα λόγια αν δεν μου κάνει καμία λαδιά προβλέπω να με συντροφέψει για αρκετά μεγάλο διάστημα. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας στην επιλογή της

Καλή χρονιά και πάλι και ότι επιθυμείτε να βρείτε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.