Jump to content



κινητο αγορά


Recommended Posts

Καλημερα!

χαλασε το SG S3 μου και λεω να παω προς την κινεζικη αγορα.. 
σκεφτομαι σοβαρα το umi hammer s και μου προτειναν vickmall αλλα banggood pandawill το ειχαν κανα 20αρικο πιο κατω και δεν ξερω τι να κανω.. ειναι οντως τοσο καλυτερο το vick?
Eπισης μια καλη λυση θα ηταν τα free trials στο pandawill μιας και εχω γενικα πολλα εξοδα τωρα και θα με εσωζε καπως...

εχει παρει κανεις free trial? ισχυει επιστρεφουν τα λεφτα? υπηρχε καποιο προβλημα κλπ?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οπως εισαι διαλεξε αλλο κινητο αν δεν θες να κλαις τα λεφτα σου. Η umi ειναι η πιο αναξιοπιστη εταιρια. Ειδικα οσοι αγορασαν το umi zero εκλεγαν τα λεφτα τους απο την πρωτη μερα. Ψευτικα specs, μπαταριες που φουσκωνουν, συνεχεις επανεκκινησεις ειναι λιγα απο αυτα που μπορει να συμβουν σε ενα umi. Αφου θες κινεζικο, κατα τη γνωμη μου διαλεξε πιο γνωστη εταιρια οπως xiaomi, huawei, zte, asus, meizu. Το vickmall ειναι οντως κορυφη σε after sales support αν συμβει καμια στραβη. Μεταξυ banggood και pandawill, εννοειται προτιμας κατα τη γνωμη μου banggood.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

χαλασε το SG S3 μου και λεω να παω προς την κινεζικη αγορα..

 

...δεν μας λές πώς χάλασε...? Έπεσε, χάλασε η μπαταρία του (κόστος 10 ευρώ)?

 

Εάν το κάνεις είναι σαν να "φεύγεις" από την αξιοπιστία (που σου έδωσε τόσο καιρό ένα SG S3) και να πηγαίνεις για άγνωστα μονοπάτια...

Ένα μεταχειρισμένο SG S3 μπορείς να το βρείς σήμερα από 100 έως 140 ευρώ. Εάν δε "ανέβεις" λίγο στα λεφτά που σκέφτεσαι να ξοδέψεις έχεις πολλές αξιόλογες επιλογές (σε μεταχειρισμένο) που θα είναι ανώτερες από το "umi zero".

 

υ.γ. πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο "κουτάτο" SG S3 στα 135 ευρώ, το "root"αρα και έχω μείνει υπέρ ευχαριστημένος. Η δέ μπαταρία του μετά από την εγκατάσταση DU battery saver & Greenify μου κρατάει min. μία ημέρα με "ξέσκισμα" χρήση έως 3 ημέρες με απλή χρήση. Πήρα και ένα αξιόλογο blue tooth στα 16 ευρώ και το έχω παρκάρει στην είσοδο του σπιτιού μου, έχωντας πάνω μου μόνο το blue tooth... 

υ.γ.2 για το SG S3 θα βρείς τα πάντα στην ελεύθερη αγορά. Για την κινεζιά, εάν χρειαστείς κάτι, τι θα κάνεις μελλοντικά?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα? δεν εχω πολυψάξει τα κινεζικα... επισης με τα Sar τι γινεται?

Πες πόσα χρήματα διαθέτεις και περίπου τι specs να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Για το sar εξαρτάται το κινητό.

...

Εάν το κάνεις είναι σαν να "φεύγεις" από την αξιοπιστία (που σου έδωσε τόσο καιρό ένα SG S3) και να πηγαίνεις για άγνωστα μονοπάτια...

Ένα μεταχειρισμένο SG S3 μπορείς να το βρείς σήμερα από 100 έως 140 ευρώ. Εάν δε "ανέβεις" λίγο στα λεφτά που σκέφτεσαι να ξοδέψεις έχεις πολλές αξιόλογες επιλογές (σε μεταχειρισμένο) που θα είναι ανώτερες από το "umi zero".

υ.γ.2 για το SG S3 θα βρείς τα πάντα στην ελεύθερη αγορά. Για την κινεζιά, εάν χρειαστείς κάτι, τι θα κάνεις μελλοντικά?

Γιατί να δώσει 140€ για μεταχειρισμένο ενώ μπορεί σε αυτά τα χρήματα να βρει αξιόλογο καινούργιο? Επίσης τι εννοείς ελεύθερη αγορά? Μια χαρά μπορεί να βρει ότι χρειαστεί για οποιαδήποτε κινέζικο, μη σου πω η ποικιλία είναι πολύ μεγαλύτερη και εννοείται σε πολύ καλύτερη τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι εννοείς ελεύθερη αγορά?

Ότι χρειαστεί από αξεσουάρ για το SG S3, ή ποιοδήποτε επώνυμο, έχει τα πάντα και σε πολλά μαγαζιά για να αγοράσει και σε επιλογές...

 

...δεν θα μπώ στη συζήτηση επώνυμο ή κινέζικο "επιλογή"...

 

 

δεν θες να κλαις τα λεφτα σου

 

 

αναξιοπιστη εταιρια

 

εκλεγαν τα λεφτα τους απο την πρωτη μερα

 

 

Ψευτικα specs, μπαταριες που φουσκωνουν, συνεχεις επανεκκινησεις ειναι λιγα απο αυτα που μπορει να συμβουν

 

Οι πιθανότητες να συμβούν όλα τα παραπάνω που αναφέρεις είναι μικρότερες έως ανύπαρκτες σε ένα επώνυμο smart phone (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη)... Από εκεί και πέρα, όσο σηκώνει η τσέπη του καθενός... Εγώ το μεταχειρισμένο SG S3 το αγόρασα για να μου κρατήσει τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

χαλασε το Power button...μονο του... παω να το πατησω και απλα κολλησε.. οποτε το εβγαλα με πενσακι και μετα το ανοιγα με battery reset... μαλλον κατι απο κει φταιει εκτος αν τα παθε ολα μαζεμενα γιατι δεν το αναγνωριζαν και τα pc..ααα του ειχε πεσει και λιγο νερο ( :Ρ ) αλλα δεν ειχε κανει προβλημα...
Τωρα για το κινεζικο, και η λενοβο κινεζικη ειναι πχ και παλια δε θα επαιρνε κανεις, ομως τωρα εχουν αρχισει και φτιαχνουν καλυτερα ποιοτικα προιοντα και σκεφτομαι μηπως αξιζει γιατι με 100$ παιρνεις κινητο που στην αγορα μας θα κανει τουλαχιστον τα διπλα αν οχι τριπλα!
Παρολα αυτα δεν εχω την πειρα καθως δεν εχω ξανα αγορασει κινεζικο και γι αυτο ηθελα λιγη βοηθεια..Η αλλη λυση θα ηταν και LG G4C!!
Τωρα το budget ειναι γυρω στα 150$ οσο φθηνοτερα τοσο καλυτερα.. απο specs κατι καλο.. τωρα το τι ακριβως ουτε γω εχω αποφασισει.
Ιδεες ελευθερα λοιπον :))
Επισης οποιος εχει χρησιμοποιησει και "επωνυμα" και "κινεζικα" και πιστευει δεν αξιζει κινεζικο να το πει να βοηθησει που ειναι ο καταλληλοτερος πιστευω!
Ευχαριστω παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα έγραψα για ένα συγκεκριμένο κινητό, δεν ισχύει για όλα τα κινέζικα. Επίσης το ότι είναι κινέζικο δεν σημαίνει ότι δεν είναι και επώνυμο. Anyway, ο καθένας κοιτάζει την τσέπη του και προσπαθεί να αγοράσει όσο πιο vfm στα λεφτά που διαθέτει. Όπως έγραψα πιο πάνω, με κινητά όπως huawei, ZTE, xiaomi, meizu και άλλες μπορεί να πάρει ένα απροβλημάτιστο vfm για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, ο καθένας κοιτάζει την τσέπη του και προσπαθεί να αγοράσει όσο πιο vfm στα λεφτά που διαθέτει.

Σωστά και συμφωνώ μαζί σου.

 

Να σε ρωτήσω κάτι?

 

μεταξύ του Huawei Ascend Υ625, που κάνει περίπου 135 ευρώ και ενός μεταχεισισμένου SG S3 (άριστη κατάσταση - διότι βρίσκεις κάποια και με 100 ευρώ) που κάνει και αυτό 130 περίπου...

...που θα διάλεγες να τα ποντάρεις? στο μαύρο ή στο κόκκινο της ρουλέτας..? Εντάξει, θα μου πείς υπάρχει και το πράσινο στο μηδέν... ;):)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ε το S3 ειναι ανωτερο.. αλλα σε φαση vs note k3 http://www.gsmarena.com/lenovo_k3_note-7147.php που vick klp κανει 150 $ τι κανεις?
Εμενα γενικα απο κινεζικα μ αρεσει μειζου και χιαομι... και το hammer s απο umi... ισχυει οτι το zero ηταν μαλακια παντως...!

Έγινε επεξεργασία από SirMomus
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το note K3,

(παντοφλίζει λίγο για μένα στις 5,5')

...αλλά δεν ξέρω που το αγοράζεις με 150 ευρώ που λές φίλε μου...

 

Ελληνική χαμηλότερη τιμή στα 240 σύν μεταφορικά είσαι ήδη +85% πάνω ((240-130)/130)

...εκτός εάν έχεις υπόλοιπο σε καμία PayPal...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σταθώ στο τι θα διαλέξει προς το παρών ο φίλος αλλά στο γεγονός ότι σε τεχνολογικό forum το 2015 υπάρχει κάποιος που λέει να πάρεις μεταχειρισμένο Samsung S3 ως καλύτερη επιλογή σε σχέση με τα κινέζικα. 

 

Φίλε @Spyros Mil χωρίς καμία παρεξήγηση πάντα αυτό και όσο πιο ευγενικά μπορώ να σου το πω... έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Και δεν το λέω για να ανοίξουμε καμία αντιπαράθεση :)

________________________________________________________

 

Τώρα θα γυρίσω στο θέμα του TS. Με 150$ μπορείς  να πάρεις πολύ καλή συσκευή (κινέζικη όπως λένε κάποιοι) ανώτερη από πολλά κινητά γνωστών εταιριών. Θα σου προτείνω κάποιες συσκευές που κατά την γνώμη μου (τις έχω δοκιμάσει δλδ) είναι πολύ καλές.

 

1) Lenovo K1 note στα 153$ ένα πολύ μα πολύ δυνατό εργαλείο με πολύ καλή κατασκευή.

2) MEIZU M2 Note στα 149$ τίμιο για τα λεφτά του με πιο "ζωντανή" οθόνη σε σχέση με το Lenovo k1 note αλλά με αρκετά κατώτερο επεξεργαστή.

3) XIAOMI RedMi Note 2 στα 165$ (αναμένεται να πέσει λίγο η τιμή) δεν το έχω δοκιμάσει μιας και τώρα βγήκε αλλά ίσως το πιο δυνατό από αυτές τις 3 επιλογές και με το δυνατότερο επεξεργαστή που θυμίζει επίπεδα ναυαρχίδων.

 

Τα παραπάνω για μένα αξίζουν ως προς την ποιότητα/υποστήριξη/ εταιρία. Αν θες να παίξουμε και σε μικρότερες εταιρίες με "καλύτερα" χαρακτηριστικά υπάρχουν δεκάδες επιλογές.

 

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα για μένα θα έπαιρνα το Xiaomi redmi note 2(το πήρα για δώρο βέβαια). Πλέον μια από τις καλύτερες εταιρίες κινητών σε όλα τα επίπεδα.

 

Edit: Είναι πολύ εύκολο να βάλεις λεφτά πλέον στην paypal στο balance.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιζει να πεσει το budget εν το μεταξυ στα 100-120 γιατι κατι προεκυψε :( 
Εχουμε επιλογες απο κει?

φιλε @BasiliCeLew ωραιες οι επιλογες σου! σκεφτομαι κ γω σε xiaomi αλλα θα δειξει με τα λεφτα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην αναλωθείς χωρίς λόγω με τέτοια :p

 

Πιο φθηνές επιλογές:

1) KINGZONE N5

2) DOOGEE Y100 Pro

3) VKWORLD VK6735

4) Blackview Alife P1 Pro 

5) Mlais MX Base

6) Elephone S2

7) Elephone P6000 Pro 4G (έχει τον καλύτερο επεξεργαστή από τα προηγούμενα)

8) Ulefone Be Pro (εχει τον αμέσως μετά καλύτερο επεξεργαστή)

9) Mlais M52 Red Note (130$ έχει ίδιο επεξεργαστή με τον lenovo k3 note καλή υλοποίηση, μέτριο ηχείο κ ακουστικό σε σχέση με άλλα)

10) Mstar M1 Pro 4G (παρόμοιο με το πάνω)

 

Μπορεί και να μου ξέφυγε κανένα είναι πάρα πολλά :p

Απλά όποιο από τα παραπάνω και αν διαλέξεις ίσως χρειαστεί να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να διορθώσεις κάποιο bug του, να αλλάξεις την stock rom με κάποια καλύτερη rom. Αν έχεις διάθεση για τέτοια είναι πολύ καλές επιλογές. Διάλεξε τί σου αρέσει εμφανησιακά. Εχω χρησιμοποιήσει το Elephone P6000 (με αλλαγή rom πετάει), το Mlais M52 (για απλό χρήστη δουλεύει άψογα χωρίς αλλαγές), DOOGEE Y100 Pro (2 ώρες το είχα στα χέρια μου δεν αντιμετώπισα οποιοδήποτε πρόβλημα σε κάτι) όλα τα άλλα έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά.

 

Αν δεν βιάζεσαι για αγορά στείλε μου πμ για να σου πω πως να πάρεις κάποιο από αυτά -30$ :)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Basili κάλυψε πολλές επιλογές. Απλώς όπως αναφέρει και ο ίδιος, με μερικά, ειδικά τις πιο φτηνές επιλογές, ισως χρειαστεί να ασχοληθείς λίγο για να τι φέρνεις στα μέτρα σου χωρίς όμως αυτό να είναι κανονας. Όπως έγραψα και παραπάνω, είμαι της άποψης ότι αν πάρεις κινέζικο, καλό είναι να πάρεις γνωστη σχετικά μαρκα. Απλώς στις επιλογές σου εγώ να προσθέσω και το meizu note 2 mini, το οποίο μπορείς να βρεις γύρω στα 110€, αξιόλογη επιλογή. Επίσης, αν και θεωρείται πλέον παλιό, δες και το xiaomi redmi note. Από φτηνά εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία από jiayu και Blackview.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.