Jump to content



Load Balance Router και 2 γραμμές.


gaaragr

Recommended Posts

Θέλω να βάλω σε ενα load balance ρουτερακι 2 γραμμές. Η μια forthnet και η αλλη HOL. 

Έχε κάποιο να προτείνετε ? Σε σχετικά προσιτή τιμή max 200-250e.

Απαιτήσεις απο router πέρα απο QOS δεν έχω. Τα 2 ρουτερ των παρόχων θα λειτουργούν σαν modem σε bridge mode

και όλα θα περνανε απο το load balance.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησημοποιω ενα TL-WR1043ND που του εχω περασει openwrt και κανει load balance με 3 γραμμες.

http://www.skroutz.gr/s/302006/TP-LINK-TL-WR1043ND.html

 

οσον αφορα το QOS με τον ενσωματομενο load balancer του openwrt δεν δειτουργει, αλλα αν τον απεγκαταστήσεις και βαλεις το mwan3 load balancer λειτουργει και το qos συν οτι εχει και πολυ περισσοτερες ρυθμισεις για το balancing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κάνει το load balance μέσω του openwrt απο ότι κατάλαβα. Σκεφτόμουνα και κάτι τετοιο http://www.skroutz.gr/s/345339/TP-LINK-TL-R470T.html

αλλα ίσως η δικιά σου λύση αφου προσφέρει και wireless ίσως ειναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεσω openwrt κανει.

οσον αφορα το wireless στο δικο μου απο αποψη εντασης και σταθεροτηττας ειναι εξαιρετικο, το εχω στα 100mw με μεγιστο τα 1000mw.

βεβαια μπορεις να πας και σε καποιο αλλο αν θες πχ dual band οπως το TL-WDR3600 με περιπου ιδια τιμη και διπλασια ram. εγω για αυτο πηγαινα αλλα βρηκα σε καλη τιμη μεταχειρισμενο το TL-WR1043ND.

 

κοιτα και γενικα στο openwrt.org ποια ρουτερ υποστηριζονται και ποσο ευκολο ειναι να τους το περασεις και επελεξε ετσι.

χωρις πολλες απαιτησεις και μονο για load balancing λογικα και ενα με 32MBram σε καλύπτει. αλλα καλύτερα να πας σε καποιο απο 64ΜΒραμ και πανω, ειδικα αν θες να του βαλεις πχ κανα usb δισκο και να τρεχει κανα torrent client.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να προσθω και εγώ πως έχω το συγκκεκριμένο router(1043nd) με openwrt(Chaos Calmer) και ναι κάνει loadBalancing με το mwan3 πακετο. Αλλα αφού μπορεις να δώσεις παραπάνω μπορεις να παρεις αυτό

το οποίο ειναι αρκετά καλύτερο(CPU, ram, flash, AC wlan και dual-band). Επίσης να ξέρεις πως το με το Load Balancing θα μπορεις να έχεις αυξυμένο doanload/upload μονο σε torrent(το συνολο των δυο γραμμών), κατα τα άλλα καθε connection θα πηγαίνει απο μία γραμμή μονάχα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.