Jump to content



HP G62 λαπτοπ - δεν μπαινει στα windows


Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Oταν ανοιγω το λαπτοπ (HP G62) πηγαινει μεχρι το σημα των windows και σβηνει. Αν το ξανανοιξω πηγαινει μεχρι ενα βημα πιο πριν δηλαδη στο σημα της HP και setup F2 και παλι κλεινει. Αν το ξανανοιξω παλι ανοιγει για λιγο κι αμεσως κλεινει. Ανοιξα το λαπτοπ το καθαρισα τις εισοδους αερα τον ανεμιστηρα, αλλαξα και παστα και παλι τα ιδια. Αλλαξα σκληρο και παλι τα ιδια. Αλλαξα μνημες παλι τα ιδια. Τι λετε να φταιει και τι πρεπει να κανω. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται σα θέμα με θερμοκρασία... Αν το αφήσεις αρκετή ώρα, μετά φτάνει πάλι μέχρι το σήμα των Windows κλπ;

Ακριβως! Ωστοσο το καθαρισα καλα κι εβγαλε αρκετη μπουχλα. Ομως εξακολουθει να κανει το ιδιο... :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις την πρώτη φορά στο BIOS και να πας στο monitor που βλέπεις θερμοκρασίες. Αν προλάβεις φυσικά. Να δεις αν είναι όντως αυτό ή κάποιο chip που μπορεί να ζεσταίνεται και να κάνει θέμα. Υπήρχαν διάφορα προβλήματα με κάρτες γραφικών, που έπρεπε να κάνεις μια διαδικασία, δε θυμάμαι πως την λένε, αλλά χοντρικά σου κολλάνε ξανά το chip στην πλακέτα. Το είχα πάθει κι εγώ, το έφτιαξα και δεν έχω θέμα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

καρτα γραφικών?

Σε safe mode μπαινει?

Δεν δινει αυτη την επιλογη και δεν ξερω ποιο κουμπι να πατησω. Μολις βγαλει την πρωτη φορα και καταφερει να φτασει στην εικονα των windows σβηνει και δεν μπορω να κανω τιποτα

καρτα γραφικών?

Σε safe mode μπαινει?

 

 

Δοκίμασε να μπεις την πρώτη φορά στο BIOS και να πας στο monitor που βλέπεις θερμοκρασίες. Αν προλάβεις φυσικά. Να δεις αν είναι όντως αυτό ή κάποιο chip που μπορεί να ζεσταίνεται και να κάνει θέμα. Υπήρχαν διάφορα προβλήματα με κάρτες γραφικών, που έπρεπε να κάνεις μια διαδικασία, δε θυμάμαι πως την λένε, αλλά χοντρικά σου κολλάνε ξανά το chip στην πλακέτα. Το είχα πάθει κι εγώ, το έφτιαξα και δεν έχω θέμα πλέον.

 

Ενω βγαζει f2 για να μπω στο bios δεν μπαινει με τιποτα

Δοκίμασε να το συνδέσεις με εξωτερική οθόνη με hdmi. Αν και εμένα μου ακούγετε για θερμοκρασία η δεν έβαλες σωστά την πάστα.

Αν δεν εχω βαλει σωστα την παστα θα ειχε τα ακριβως ιδια συμπτωματα με πριν την αλλαξω?

Έγινε επεξεργασία από vamei
Link to comment
Share on other sites

Ποιά Windows έχεις?Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και το ρεύμα από το λάπτοπ μετά να συνδέσεις μόνο ρεύμα και εν συνεχεία πατά συνεχώς (και κατά το φορτωμα του bios) το F8

Δές και http://www.thelab.gr/topic/145901-windows-10-f8-safe-mode/?hl=%2Bsafe+%2Bmode

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχω βαλει σωστα την παστα θα ειχε τα ακριβως ιδια συμπτωματα με πριν την αλλαξω?

Ναι, μπορεί και χειρώτερα!!! Δοκίμασε και με ένα καλώδιο σε εξωτερική οθόνη όπως σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί και χειρώτερα!!! Δοκίμασε και με ένα καλώδιο σε εξωτερική οθόνη όπως σου είπα.

 

Δεν δινει αυτη την επιλογη και δεν ξερω ποιο κουμπι να πατησω. Μολις βγαλει την πρωτη φορα και καταφερει να φτασει στην εικονα των windows σβηνει και δεν μπορω να κανω τιποτα

 

 

Αν δεν εχω βαλει σωστα την παστα θα ειχε τα ακριβως ιδια συμπτωματα με πριν την αλλαξω?

το ανοιξα παλι εβαλα παστα καινουρια και μαλιστα στο gpu εβαλα thermal pad μηπως δεν ακουμπαει καλα αλλα τα ιδια :(

Ποιά Windows έχεις?Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και το ρεύμα από το λάπτοπ μετά να συνδέσεις μόνο ρεύμα και εν συνεχεία πατά συνεχώς (και κατά το φορτωμα του bios) το F8

Δές και http://www.thelab.gr/topic/145901-windows-10-f8-safe-mode/?hl=%2Bsafe+%2Bmode

Εχω τα windows 7. Εχω δοκιμασει μονο με μπαταρια μονο με ρευμα και κανει ακριβως τα ιδια. To f8 δεν το εχω δοκιμασει... θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα κι εγω για τον ανεμιστηρα, οταν αναβει το λαπτοπ ακουγεται ενας θορυβος, τωρα πως θα καταλαβω αν ειναι απο το σκληρο ή απο τον ανεμιστηρα? Φανταζομαι πως θα βγαζει αερα απο τις γριλιες... θα το δω κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε σκληρό η φόρτωσε μέσω USB. Προσπάθησε να ακούσεις από που έρχετε ο ήχος.

 

Πολύ πιθανό να είναι ο σκληρός σου που να έχει πρόβλημα.

Ο ανεμιστηρας δουλευει κανονικα, εβαλα εναν αλλον σκληρο και κανει τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι η δεν έβαλες κάπου θερμαντικά pads( αυτά που είναι σαν σφουγγαράκια) η έβαλες πολύ θερμαντική πάστα. Εγώ στην θέση σου θα το ξαναάνοιγα και θα τα έκανα όλα από την αρχή.

 

Η το πας σε μάστορα και τελειώνει η ταλαιπωρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι η δεν έβαλες κάπου θερμαντικά pads( αυτά που είναι σαν σφουγγαράκια) η έβαλες πολύ θερμαντική πάστα. Εγώ στην θέση σου θα το ξαναάνοιγα και θα τα έκανα όλα από την αρχή.

 

Η το πας σε μάστορα και τελειώνει η ταλαιπωρία σου.

Το ανοιξα παλι κι εβαλα σφουγγαρακια και παστα αλλα δεν εγινε τιποτα. Το εχω ξανακανει σε αλλα laptop και ειναι μια χαρα, μ' αυτο δεν ξερω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.