Jump to content



HDD problhma!!! HELP PLZ!!!!


athanos

Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα πρόβλημα με το WD HDD που έχω!!!!

το μοντέλο του ειναι WDC400BB κοινώς είναι o 40 EIDE της Western Digital!!!

εκεί που τη μία δούλευε την άλλη μερα δεν τον αναγνώριζε καν!!!

το κακό είναι ότι δεν μπορώ να τον κάνω format από το cd των xp :

Setup cannot access this drive

επίσης fdisk και mlk τπτ!!! κατέβασα data lifeguard και diagnostic tools από την western digital αλλά πάλι τον ********...

δεν μπορώ να διαχειριστώ τον σκληρό μου!

βεβαια το diagnostic κάτι έκανε :

Test Results:

TEST FAILED!

The Data Lifeguard Diagnostics utility has determined that your hard drive is not functioning properly.

The diagnostic code for this error is 0199. Please make sure to use this code to initiate product replacement by using our Product Replacement online service.

Back up your Data files imediately.

Contact your Computer or hard drive vendor to obtain return information.

If you have a WDC hard drive, you can request for a Return Merchandise Authorization(RMA) number by using our Product Replacement Online service with a diagnostic code of 0199 on our website.

αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά!!! καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Eγώ απ'ότι βλέπω, πας για RMA. ---- The diagnostic code for this error is 0199. ----

Yπάρχει αντίστοιχο link στο site της WD, όπου μπορείς να δεις μέχρι πότε είναι ο δίσκος σου σε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρος κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι στην εγγυηση... αρα μαλλον σκουπηδια???

fdisk του εκανα... οπως επισης και το συστημα ειναι NTFS... και σε αλλο pc τον δοκιμασα αλλα παλι τπτ... τι μπορει να συμβαινει?? καμια ιδεα?? τα καλωδια μου (IDE)

ειναι οκ... τα δοκιμασα... τον σκληρο τον βλεπω μεσα στο συστημα αλλα δεν μπορω να τον διαχειριστω.... και εκει ειναι που δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται... σας ευχαριστω που απαντησατε οπως και που μου διορθωσατε το κειμενο σε ελληνικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , ασ τα πάμε τα πράγματα από την αρχή.

Όταν ξεκινάει κάνει περίεργο θόρυβο? ( Αν όχι δεν είναι μηχανικό το πρόβλημα , όχι τουλάχιστον άμεσα)

Τον αναγνωρίζει κατά το βοοτ και κατά συνέχεια στο ΒΙΟΣ?

Αν ναι καταρχάς δοκίμασε να τρέξεις το HDD regenerator μην έχουν μαγνητιστεί πολλά sectors και βγαίνει εκτός.

Αν έχεις και το Hiren's Boot cd έχει 2-3 προγραμματάκια για ΗDD repair ένα εκ τον οποίων κάνει DEEp Format μπάς και στρώσει.

Μετά βλέπουμε...

Υ.Γ .. από ζέστη πως πάει? Είναι πολύ καυτός? Κοίτα μην έχει τίποτα καμμένο από κάτω (πυκωτής , ολοκληρωμένο κλπ) και πριν το δοκιμάσεις ξανά βάλτο για λίγο στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα παρόμοια πρόβλημα πέρισυ με ένα WD 20GB. Μόλις έιχδα κάνει αναβάθμιση (μητρική και cpu) και χωρίς να πειράξω τίποτα, το σύστημα δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα. Το πήγα στην τεχνική υπηρεσία του Πλαίσιου και μου είπαν ότι ο σκληρός μας είχε αφήσει χρόνια, έτσι ξαφνικά.Ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (ένα χρόνο τον είχα) και τον είχα πάρει από το Πλαίσιο και μου τον άλλαξαν αμέσως με άλλο ίδιο. Τι θέλω να πω....μάλλον πας για RMA :108: :098:

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... και στο boot βλεπω τον σκληρο αλλα και τα bios τον αναγνωριζουν κανονικα...

μαλλον πωσ ο σκληρος μου ειπε buh bye...

και κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι στην εγγυηση... τι ειναι το RMA??

το DATA Lifeguard δεν μπορει να κανει τπτ

τωρα τα προγραμματα που μου ειπες Greek δεν ατ εχω δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη διαγνωστική διαδικασία θα σου έλεγα να κοιτάξεις αν με το που ανάβεις το κουτί αρχίζει να ακούγεται έστω και λιγάκι.Αν όχι μήπως δεν παίρνει σωστά το ρευματάκι του?΅Επειδή κι εγω είχα ανάλογο πρόβλημα πριν λίγες μέρες πάνω στην απογοήτευσή μου τον έβγαλα απ΄το κουτί,του μίλησα ,τον χάιδεψα και ... δούλεψε!!!Επίσης άλλαξε και καλώδια

Link to comment
Share on other sites

... τι ειναι το RMA??...

Είναι η διαδικασία επιστροφής υλικών (εμπορευμάτων). Άλλες εταιρείες το ονομάζουν Return Merchandise Authorization και άλλες Return Material Authorization ή Return to Manufacturer Authorization.

Link to comment
Share on other sites

΅Επειδή κι εγω είχα ανάλογο πρόβλημα πριν λίγες μέρες πάνω στην απογοήτευσή μου τον έβγαλα απ΄το κουτί,του μίλησα ,τον χάιδεψα και ... δούλεψε!!!...

:042: :042: :042:

Πάντως για να τον βλέπει το BIOS ίσως υπάρχουν ελπίδες.

Μήπως τον είχες χωρίσει σε partitions και τους είχες δώσει ονομασίες? Ρωτάω γιατί μου είχε συμβεί κάποτε και το fdisk δεν μπορούσε να τον “δει” σωστά.

Επίσης ψάξε manuals στην wd για διάφορες αλλαγές που μπορείς να κάνεις στα jumpers π.χ. low capacity κλπ…

Link to comment
Share on other sites

Σωστα γιατι να χρησιμοποιησεις το fdisk?

Partition Magic RULEZZZZZZZZZZZZZ ετσι οπως τεθηκε το θεμα καποιο μπερδεμα εχει γινει με τα partitions μπορεις καλλιστα να τον δοκιμασεις σε αλλο PC για να αποφανθεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν παθεις το οτιδηποτε μηπως χρησιμοποιησες το partition magic και στην επομενη εκκινηση ειχες αλλαξει θεση στο δισκο? στο fdisk το volume label ειναι ok η μηπως σου βγαζει κινεζικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό το Partition Magic αλλά άμα πιάσω τον κερατά που το έφτιαξε στα χέρια μου θα του πω εγώ για τα bug του !!Με το Raid στην αλλαγή Stipt Size όταν έκανα format έκανε restart καί με το που πήγαινε να δημιουργήσει το νέο partition κόλλαγε, σταμάταγε και έκανε restart..και μετά δεν έιχες partition.... Αυτό έγινε και σε άλλο pc και το διάβασα ώς bug τότε... και από τότε μόνο Fdisk... ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

τελοσ παντων παιδια... το σκληρο μου τον κατστρεπσα απο τα νευρα μου.... δεν μπορουσα να κανο τπτ ουτε με partition magic αλλα ουτε και με fdisk... ουτε και με την διαχειρηση σκληρου....
H ενασχόληση με τους υπολογιστές απαιτεί ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και υπομονή....

Δες σ αυτό το link http://websupport.wdc.com/warranty/serialinput.asp?custtype=end&requesttype=warranty〈=en

αν ο δίσκος είναι ακόμα σε εγγύηση και αν ναι, στείλτον με RMA για αλλαγή.

Πάνω απ' όλα να διατηρείς την ψυχραιμία σου... :001:

Link to comment
Share on other sites

Να τον στείλει για RMA σε σακούλα ή σε κουτί???

Αφού λέει οτι τον κατέστρεψε!!

Tι του έκανε δηλαδή; Τον έβαλε κάτω και τον χτυπούσε με σφυρί; Τον πέταξε από το παράθυρο; Τον πυροβόλησε; :068:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.