Jump to content



5.1-->7.1?center is dead!


amgamer

Recommended Posts

εχω την creative sblive 5.1

χθες αγορασα τα inspire T7900

τα συνδεσα ολα πολυ ωραια!:)

στο subwoofer εχει ενα διακοπτακι που κανει τα 7.1 να παιζουν σε καρτες 6.1 κ 5.1!

εγω το σω γυρισμενο στο 5.1-->7.1

παιζουν ολα τα ηχεια εκτος απο το center!δεν ξερω γιατι!αν το βαλω σε αλλη υποδοχη παιζει αλλα στην υποδοχη center δε λεει να παιξει!

εκανα αλλαγες με το διακοπτακι το downmix αλλα παλι τα ιδια!

στο sb mixer μου εχει επιλογη στα speaker 5.1 αλλα τα ηχεια μου παιζουν σαν 6.1(λειπει το κεντρικο!)

δοκιμασα new drivers αλλα τιποτα!

στα xp παρολο που εχει 7.1 επιλογη ακουγονται σαν 2.1!!με οποια επιλογη κ αν βαλω!

κατι παιζει με τις ρυθμισεις απο τα windows κ την καρτα!....

τα drivers τα καινουργια δεν βοηθησαν πουθενα!...

ειμαι σε απογνωση θελω το center να παιζει!!!!!!:nuke:

μιλαμε για τρελο ηχο!!!80W!:nuke: πολυ καλα ηχεια αλλα μου την σπαει που δεν μπορω να ρυθμισω το center!

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικα οι ανθρωποι της creative δεν θα μαθουν ποτε να φτιχνουν σωστους οδηγους.... εχω το inspire 7.1 (το αναλογικο, οχι το ψηφιακο), με καρτα ηχου την Soundblaster Live! 24-bit (7.1) και ειχα το ιδιο προβλημα. Ανοιξε το EAX Console πηγαινε στο CMSS 3D και καντο enable. Εχει 2 επιλογες, στο CMSS δινει, στο center, πολυ χαμηλης εντασης σημα, ενω στο Stereo Surround δινει νομιζω ιδιας εντασης σε ολα τα καναλια. Επισης, αν χρησιμοποιεις winamp και ακους ηχο μονο απο 2 ηχεια τοτε πρεπει να κανεις DirectSound Output ->Configure -> Enable Hardware Acceleration. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne [Σήμερα, στις 11:48]

Κλασσικα οι ανθρωποι της creative δεν θα μαθουν ποτε να φτιχνουν σωστους οδηγους.... εχω το inspire 7.1 (το αναλογικο, οχι το ψηφιακο), με καρτα ηχου την Soundblaster Live! 24-bit (7.1) και ειχα το ιδιο προβλημα. Ανοιξε το EAX Console πηγαινε στο CMSS 3D και καντο enable. Εχει 2 επιλογες, στο CMSS δινει, στο center, πολυ χαμηλης εντασης σημα, ενω στο Stereo Surround δινει νομιζω ιδιας εντασης σε ολα τα καναλια. Επισης, αν χρησιμοποιεις winamp και ακους ηχο μονο απο 2 ηχεια τοτε πρεπει να κανεις DirectSound Output ->Configure -> Enable Hardware Acceleration. :)

δεν υπαρχει πουθενα CMSS 3D!

μπηκα στο eax console κ ειχε κατι ρυθμισεις για το chorus κ για αυτα!...ασχετα δηλαδη!

να κ μια εικονα για να δεις τι εχει.

post-568-1416071492,2445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει το κεντρικο γιατι το σημα που στελνεις στα ηχεια ειναι στερεο και οχι 5,1.Για να τσεκαρεις αν το κεντρικο εχει προβλημα δοκιμασε το τεστ που εχουν οι οδηγοι της καρτας σου. Αν ακους ηχο τοτε εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

το χω τσεκαρει!

δεν ακουγεται τιποτα οταν πηγαινει στο κεντρικο ο ηχος....

στα αλλα ακουγονται μια χαρα!

αν συνδεσω το ηχειο σε μια αλλη υποδοχη παιζει!αλλα σε αυτην την υποδοχη(center speaker)δεν παιζει κανενα!!!!

αποκλειω να φταιει η υποδοχη!σιγουρα η καρτουλα φταιει!

Link to comment
Share on other sites

οχι το cmss απλα εχει την δυνατοτητα να παρει ενα σημα δικαναλο και να το μετατρεψει σε 5,1 μεσο αλγοριθμου.Εσυ για να δοκιμασεις αν δουλευει σωστα το κεντρικο βαλε τον η/υ να παιξει σημα 5,1 απο dvd.Αν και τοτε δεν ακους τπτ απο το κεντρικο τοτε η φταιει το καλωδιο ή εχει καει καποια επαφη εξοδου του κενρικου.Επισης κανε μια απεγκατασταση των drivers μηπως εχει γινει εκει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι καρτες της creative θελουν λιγο προσοχη........ποσες φορες εβαλες-εβγαλες το βυσμα του κεντρικου για να το δοκιμασεις?????ρωταω μηπως εχει στραβωσει κανενα βυσμα εσωτερικα.εχει τυχει σε γνωστο μου και δεν επαιζε το μικροφωνο του απο το πολυ βαλε βγαλε.

απο τη στιγμη που εβαλες το κεντρικο σε αλλο βυσμα και δουλευει και απο το software τα εψαξες ολα 2 ειναι τα πιθανα για μενα προβληματα.

ή χαλασε το βυσμα του κεντρικου λογω ευαισθησιας ή κατι παιζει με την μεταρτοπη 5.1-->7.1

κανε μια ερωτηση και στην creative

Link to comment
Share on other sites

το sub παιζει κανονικοτατα οπως κ ολα τα αλλα!η μονη εξοδος που δε δουλευει ειναι αυτη του center speaker!εχω βαλει επιλογη 5.1 αλλα το center δε δουλευει!εχω περασει τα καινουργια drivers αλλα παλι τιποτα!απο dvd δεν μπορω να βαλω να παιξει 5.1 γιατι το powerdvd 5 θελει αναβαθμιση!μιλησα κ με το πλαισιο κ μου ειπαν να τα παω εκει μαζι με το pc πραγμα πολυ δυσκολο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια τελευταια δοκιμη. Το σημα για το κεντρικο ηχειο περναει μεσα απο το πορτοκαλι καλωδιο. Φευγει απο την πορτοκαλι εξοδο της live και παει στην πορτοκαλι εισοδο του woofer.Βγαλε το μαυρο καλωδιο που παει στα πισω και αλλαξε το με το πορτοκαλι δλδ πορτοκαλι εξοδος της live>μαυρο καλωδιο>πορτοκαλι εισοδος του woofer. Μετα μπες στα win και βαλε στο power dvd sta settings >speaker enviroment> 6 speakers.Αν μετα απο αυτο παλι δεν ακουσεις το κεντρικο να παιζει τοτε σιγουρα θα φταιει το πορτοκαλι καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amgamer

απο dvd δεν μπορω να βαλω να παιξει 5.1 γιατι το powerdvd 5 θελει αναβαθμιση

Βρεθηκε ο ενοχος, τωρα το ειδα αυτο φταιει.Πρεπει να βρεις μια εκδοση που να υποστηριζει multichannel ηχο.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κ λεμε!χθες πηγα σε εναν φιλο μου που εχει ακριβως τα ιδια ηχεια σε 7.1 audigy 2,πηγα το subwoofer να το δοκιαμσω γιατι υποψιαζομουν οτι εφταιγε αυτο(προβληματικος ενισχυτης)τελικα επαιξε αριστα!

αρα φταιει η καρτα ηχου μου που ειναι παλια...αν κ 5.1 δεν μπορει να παιξει πολυκαναλο ηχο!

ακομα κ απο το powerdvd!γιατι ο ηχος που δινουν τα windows δεν ειναι πολυκαναλος...

Link to comment
Share on other sites

φταιει το πορτοκαλι!!!!!!οπου κ αν το βαλω το center δεν παιζει!!!τι κανουμε τωρα??????

αν παω μονο το καλωδιο θα μου το αλλαξουν ή θελουν ολα τα ηχεια πισω??????γιατι για να στειλω ολα τα ηχεια να το ξεχασουν!!!αν στειλω στην creative θα μου στειλουν αλλο καλωδιο ταχυδρομικως???βοηθηστε χριστιανοι....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.