Jump to content



P4P800 DeLUXE και 1 EIDE HD στο RAID


AzmoDeus

Recommended Posts

και ενω σας ελεγα οτι δεν εχω νετ, εξαιτιας του παραπανω προβληματος που εχει φιλος αναγκαστηκα και μπηκα

λοιπον εχουμε και κλεμε

ο φιλος μου εχει 4 συσκευες και εχει την φοβερη και τρομερη απαιτηση να συνδεσει εναν επιπλεον σκληρο δισκο στο raid που εχει η μητρικη

για καποιον ανεξηγητο λογο ομως το bios αρνειται πεισματικα να δει το σκληρο δισκο

ο σκληρος ειναι καλωδιωμενος στο πρωτο raid καναλι και το jumperaki του ειναι σε single master.

παιδες βοηθεια (Λινος εσενα θα σε πληρωσω σε ειδος...ξερεις εσυ 8ο) )

οχι τιποτα αλλα ειναι δικος του ο σκληρος και ειναι φορτωμενος με 120γιγα stuff

8o)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται έτσι απλά να προσθέτεις δίσκους στο RAID... Πρέπει να στήσει το RAID από την αρχή. Αυτό σημαίνει format, χάσιμο δεδομένων κλπ κλπ

Αλήθεια τι RAID είναι;

Αν τελικά κάπου έχουμε μπερδευτεί και δεν θέλει RAID, αλλά απλά να προσθέσει άλλον ένα δίσκο, πρέπει να μπει στο bios και να απενεργοποιήσει την λειτουργία RAID για τον συγκεκριμένο controller.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Τα 120 GB ειναι στα χερια μας σιγουρα.

Προφανως ο φιλος του Azmo θελει να χρησιμοποιησει ως εξτρα καναλι για εναν ακομα δισκο....οχι RAID και χαζομαρες(λεμε τωρα).Κι εγω εχω στην ιδια σχεδον μητρικη P4P800 2 δισκους WD JD (οχι σε RAID διαταξη) οπως χρειαζεσαι κι εσυ.

Οπως σου ειπε και η Στελλα θα πας στην επιλογη στο BIOS να μην τους εχεις ως RAID (γιατι αν κανεις RAID με τον 1 δισκο θα σε προσκυνησω...χαχαχα).

Λοιπον ποτε θα μου φερεις να αγαπημενα μου DATA τωρα??????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χαιρεστε

υστερα απο αρκετο καιρο ειπα να μπω νετ και να σας πω πως το ελυσα

πολυ απλα ενεργοποιωντας το RAID απο το ΒΙΟS

φιλικη συμβουλη,

οταν ειστε αυπνοι μην παιζετε με το pc

δεν προκειται να βγαλετε ακρη

Linos

δυστιχως επεστρεψα UK οποτε θα πρεπει να βρουμε αλλο τροπο να παρεις τα αγαπημενα DATA σου

8ο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.