Jump to content



Oδηγος:How to full mod your P4C800


Πετρος

Recommended Posts

Πρωτα απολα να πω οτι αυτον τον οδηγο δεν τον εκανα για το παιξω modder.Τον εκανα γιατι ξερω οτι η Asus P4C800 ειναι αρκετα δημοφιλης στο κοσμο των overclockers και δεν εχω δει κανεναν οδηγο που να περιεχει ολα τα mod που μπορει να δεκτει μαζεμενα (μπορει να υπαρχει αλλα μετα απο πολυ ψαξημο δεν εχω βρει).Ακομα να πω οτι το mod εγινε στη δικια μου Αsus με επιτυχια και οι φωτογραφιες ειναι δικιες μου (εκτος απο μια δυο που δεν μπορουσα να βγαλω καθαρα και τις δανοιστηκα απο αλλους χρηστες)

Αν προχωρησετε στα παρακατω mod να ξερετε οτι η εγγυηση σας σταματα και οτι το κανετε με δικη σας ευφηνη.

Παρακαλω ολους τους χρηστες να μην ποσταρουν μεχρι το τελος του οδηγου για να βγει πιο μαζεμενος.

Τι θα χρειαστητε:

Ενα πολυμετρο (κοστος 7 ευρω)

Δυο πολυστροφα τριμμερ 50 Kohm (κοστος 1,5ευρω)

Artic silver η καποια αλλη παστα (κοστος 5 ευρω στη περιπτωση μου Ceramique)

Ενα fanακι 4 εκατοστων (κοστος ~4 ευρω)

Μια παλια μικρη ψυκτρα (κοστος τιποτα)

Λιγο λεπτο καλωδιο (κοστος τιποτα)

Τα mod αυτα μπορουν να γινουν σε ολες τις εκδοσεις της P4C800

Πρωτα μια φωτογραφια της μητρικης:

post-252-1442173722,3528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεφυρωστε με ενα λεπτο καλωδιο το ποδαρακι 4 απο το τσιπ με το ποδαρακι νουμερο 6 και στη μεση παρεμβαλετε ενα τριμερ πολυστροφο των 50 Kohm .

Ρυθμιζοντας το τριμερ:

*Στα ~15 Kohm θα εχετε μια αυξηση +0,2 V

*Στα ~7 Κohm θα εχετε μια αυξηση +0,3 V

*Στα ~4 Kohm θα εχετε μια αυξηση +0,4V

Προσοχη!!!!

Αυτη η γραμμη ρευματος στη συγκεκριμενη μητρικη αντεχει 3,25-3,3V για αυτο συμβουλευω να μην δωσετε πανω απο 3,2V

post-252-1442173722,4674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ας περασουμε στο Vdroop mod το οποιο ειναι η λυση στις ασταθεις του Vcore που παρουσιαζει η συγκεκριμενη μητρικη.

Πρωτα εντοποιστε αυτο το σημειο πανω στη μητρικη (ειναι στη πανω αριστερη γωνια κατω απο τους μαζεμενους πυκνοτες και διπλα στη παραλληλη θυρα).

post-252-1442173722,5543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεφυροστε τις δυο κοκκινες τελειες με ενα καλωδιο και παρεμβαλετε στη μεση παλι ενα πολυστροφο τριμερ 50 Kohm μονο που αυτη τη φορα θα το ρυθμησετε μονιμα στα 28 Kohm .

post-252-1442173722,6098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα δυσκολα τελειωασαν.Τωρα ας ασχοληθουμε με κατι σχετικα ευκολο,την ΨΥΞΗ της μητρικης.

Πρωτα απολα θα βγαλετε την ψυκτρα πανω απο το 875 και θα αφαιρεσετε την μαμισια τσιχλα με λιγο οινοπνευμα.Στη θεση της θα βαλετε μια καλη θερμοαπαγογημη παστα.Ξανατοποθετηστε την ψυκτρα και αυτη τη φορα βαλτε τον 4αρι ανεμιστηρα πανω της.

Αποτελεσμα:

post-252-1442173722,733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελος τεμαχηστε την παλια ψυκτρα σε μικρα κομματια και κολληστε τα πανω σε καθε mosfet.Το εχουν αναγκη γιατι πολλα απο αυτα βραζουν.Την τοποθετηση μπορητε να την κανετε ειτε με θερμοαπαγωγημο αυτοκολλητο ειτε τοποθετοντας λιγη παστα στο κεντρο στα μικρα ψυκτρακια και γυρο γυρο λιγη logo.

Αποτελεσμα:

post-252-1442173722,7773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρομερός μπράβο σου!!!!! :D:D:D:D

1)Σε όλες τις εκδόσεις (deluxe, e-duluxe etc) είναι το ίδιο?

2)Είναι απαραίτητο να βγάλω την stock θερμαγόγιμη που έχει για να δω διαφορές ή και μόνο με 1 fan κάνουμε δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.