Jump to content



NEC 1960NXi


mlemo

Recommended Posts

Πέρα από τις καθημερινές προτάσεις σε 19" TFT οθόνες, που τείνουμε να αγοράζουμε με τάσεις επιλογής "μόδας" να σας παρουσιάσω και μια εναλλακτική επιλογή από Nec-Mitsubishi, όχι τόσο διάσημη αλλά αξιόλογη, εφόσον η εδώ αντιπροσωπεία κρατά τη διαφημισή του προιόντος μακριά από τα βλέματά μας (παρόλα ταύτα η οθόνη πήρε το Best of the Year 2004 στο PC-Magazine)...

Η οθόνη αγοράστηκε 31/12/04 από Ελλάδα στην προσιτή τιμή των 508 Ευρώ, μακριά από τις τιμές του ανταγωνισμού (υπόψη διαθέτει και DVI είσοδο) παρόλο που δεν κατάφερα να τη βρώ διαθέσιμη (υπόλοιπο μόνο 4 κομμάτια) σε μαύρο χρώμα που την ήθελα...

Δεν θα σταθώ στα πλεονεκτήματά της γιατί μπορείτε με μια προσεκτικότερη ματιά, στα παρακάτω, να εκμαιεύσετε και μόνοι σας την αλήθεια!

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

---------------------------------

Πάνελ: TFT τύπου S-IPS (Super - InPlane-Swithing)

Διαγώνιος & Ορατό πλαίσιο: 48,2cm/19inches

Οπτική γωνία: 176ο (οριζόντια), αναλογία αντίθεσης 10:1

Οπτική γωνία: 176ο (κάθετη), αναλογία αντίθεσης 10:1

Φωτεινότητα: 225 cd/m2 (typical)

Αντίθεση: 500:1 (typical)

Χρόνος απόκρισης: 25 ms, (13 white/black, 12 black/white)

Pixel Pitch: 0.294 x 0.294 mm

Βάρος: 8,0 Kgr

Προδιαγραφές: CE, C-tick, Energy 2000, Energy Star, FCC Class B, ISO 13406-2 (Pixel Failure Cass II), PCBC/B-mark, PCT Gost, TCO'03, TCO'99, TÜV ERGONOMIE, T&220;V GS, UL/C-UL or CSA, MPR II/ MPR III.

Plug & Play: VESA DDC/CI; DDC2B/2Bi; EDID Standard

Κατανάλωση: <38W, 2W (stand-by)

Εγγύηση: 3 χρόνια on site (parts and labor, including backlight), Pixel faults ISO 13406-2, Class II

Αναλογική είσοδος (15pin):

720 x 400 @ 70 Hz

640 x 480 @ 60 Hz to 75 Hz

800 x 600 @ 56 Hz to 75 Hz

832 x 624 @ 75 Hz

1024 x 768 @ 60 Hz to 75 Hz

1152 x 864 @ 75 Hz

1280 x 1024 @ 60 Hz to 75 Hz

Ψηφιακή (DVI-I):

720 x 400 @ 70 Hz

640 x 480 @ 60 Hz to 75 Hz

800 x 600 @ 56 Hz to 75 Hz

832 x 624 @ 75 Hz

1024 x 768 @ 60 Hz to 75 Hz

1152 x 864 @ 75 Hz

1280 x 1024 @ 60 Hz

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΞΙΕΣ ΛΟΓΟΥ

---------------------------------------------

1. Panel S-IPS

2. Λειτουργία Ελέγχου χρώματος (9300, 8200, 7500, 6500-sRGB, 5000, Native)

3. Αυτό΅ατη Ρύθ΅ιση (No Touch Auto Adjust, μόνο για αναλογική είσοδο)

4. Σύστη΅α IPM (Intelligent Power Manager)

5. NaViSetTM

6. Τεχνολογία Πολλαπλής Συχνότητας (Multiple Frequency Technology)

7. Δυνατότητα FullScan

8. NaViSetTM Administrator

9. digital smoothing

10. DVI είσοδο

11. On-Screen-Manager (OSM) lock-out

12. VESA

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

αρκετα καλη οθονη κατα τη γνωμη μου βαση των χαρακτηριστικων της...........για 19αρα στα ιδια λεφτα θα προτιμουσα την LG λογω 0 πιξελ αλλα και καλυτερου πανελ.........βεβαια για τοτε που βγηκε η συγκεκριμενη ηταν απο τις καλες και σεβαστες προτασεις.

απο σχεδιασμο περιμενα κατι παραπανω απο την NEC που της εχω μια αλφα εκτιμηση σαν εταιρια

καλοδουλευτη παντως........

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά...

Έχω να προσθέσω τα εξής:

1) όντως δεν είναι και από τις πιο "ομορφούλες". Παρουσιάζει στο σχεδιασμό μια "δωρικότητα" όπου το απλό είναι παντού διάχυτο.

2) στα λεφτά της μάλλον είναι μία από τις καλύτερες προτάσεις...και έχει διαφορετικό πάνελ από το πρώτο της 1960ΝΧ (Samsung PVA).

3) η NEC 1960NX (panel Samsung PVA) με τη NEC 1960NXi (panel LG-Philips S-iPS) δεν είναι ίδιες οθόνες είναι τελείως διαφορετικές

3) η τιμή των 508 με ΦΠΑ φάνηκε "ευκαιρία" εφόσον παίζει στο εξωτερικό από 600-750 ευρώ, 700-800 δολάρια, 460-580 λίρες Αγγλίας. Στην Ελλάδα τη βρήκα μόνο σε δύο μαγαζιά όπου στο ένα αναφερόταν με τιμή 833+ΦΠΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ ότι το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο φόρουμ επικεντρώνεται στη χρήση για παιχνίδια, σας δίνω έναν σύνδεσμο (από γερμανικό φόρουμ) για πλήρη αναφορά εντυπώσεων. Για σύνδεση πατήστε εδώ .

Μία γρήγορη μετάφραση που βρήκα - δυστυχώς στα αγγλικά - για το μέρος των εντυπώσεων σε παιχνίδια είναι η ακόλουθη (για την πλήρη μετάφραση από τα γερμανικά στα αγγλικά πατήστε εδώ ):

"Quake III: No ghosting noticeable. If you have a close look you might notice the TFT to be blurred when moving but when concentrating on the game theres no difference between this TFT and a CRT.

Unreal II: Same as Quake III. No ghosting, little blurred when moving.

Star Trek Bridge Commander: No ghosting and no blur noticeable when moving

Star Trek Armada II and other strategy games: Same as with Bridge Commander: no ghosting and no blur when moving.

In my opinion, the 1960NXi is 100% suitable for games. Never before did I perceive games that detailed. Everythings really fab.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mlemo [01-01-2005 22:28]

Επίσης ένα review από το έγκριτο περιοδικό PC Magazine (δυστυχώς στα αγγλικά).

Για να το δείτε πατήστε εδώ

είναι και στο ελληνικό τεύχος του Magazine στο εορτστικό τεύχος. την έβγαλαν best of the year!

την γράφει σαν NEC MultiSync 1960NX και γράφει το περιοδικό ότι βγήκε σαν best γιατί παραουσιάζει εξεραιτική ποιότητα εικόνας και ότι πάει ένα βήμα παραπέρα από τις περισσότερες οθόνες του ανταγονισμού. θέλω να τη βρω σε μαύρο χρώμα αλλά δεν υπάρχει που θενά...

Ούτε στο πλα΄σιο που ρώτησα, ούτε στα Μultirama, ούτε στο eshop! ma pou θα τη βρω τελικά;

Στο ιντερνετ που έψαξα, γινόταν χαμός! μου φάνηκε ακριβή για τόσα λεφτά!!

Φίλε που την ψάρεψες στα 508 ευρώπουλα!!!

Τιν έχει δοκιμάσει κανεις σε γρήγορα παιχνίδια, το gosting και η κίνηση πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perdikog [Σήμερα, στις 15:17]

είναι και στο ελληνικό τεύχος του Magazine στο εορτστικό τεύχος. την έβγαλαν best of the year!

την γράφει σαν NEC MultiSync 1960NX και γράφει το περιοδικό ότι βγήκε σαν best γιατί παραουσιάζει εξεραιτική ποιότητα εικόνας και ότι πάει ένα βήμα παραπέρα από τις περισσότερες οθόνες του ανταγονισμού. θέλω να τη βρω σε μαύρο χρώμα αλλά δεν υπάρχει που θενά...

Ούτε στο πλα΄σιο που ρώτησα, ούτε στα Μultirama, ούτε στο eshop! ma pou θα τη βρω τελικά;

Στο ιντερνετ που έψαξα, γινόταν χαμός! μου φάνηκε ακριβή για τόσα λεφτά!!

Φίλε που την ψάρεψες στα 508 ευρώπουλα!!!

Τιν έχει δοκιμάσει κανεις σε γρήγορα παιχνίδια, το gosting και η κίνηση πως είναι;

Ναι είναι αλήθεια ότι θα δυσκολευτείς να τη βρεις σε μαγαζιά!

Ναι είναι αλήθεια ότι στο διαδίκτυο (εξωτερικό) παίζει σε πολύ υψηλές τιμές! Το αναφέρω μάλιστα στην αρχή αυτού του θέματος

Δεν ξέρω αν μπορώ να σου πω από που την πήρα σε αυτή την τιμή, που προσωπικά πιστεύω πως για τα χαρακτηριστικά της και την ποιότητά της είναι δώρο! Το λέω αυτό (ότι δεν ξέρω αν μπορώ να σου πω) διότι συνήθως η πολιτική των φόρουμ είναι να μην γίνεται διαφήμιση συγκεκριμένων εταιριών λιανικής πώλησης.

Ας μας απαντήσει κάποιος "μεσολαβητής" ή "διαχειριστής" του φόρουμ εάν επιτρέπεται. Μέχρι τότε μπορείς να μου αφήσεις ένα "πμ" ή να μου στείλεις ένα e-mail στο mlemo@in.gr να σου απαντήσω.

Στα παιχνίδια (παίζω ελάχιστα και όχι αυτά που σας αρέσουν εδώ στο φόρουμ) αλλά νομίζω πως παραπάνω αυτά που έχω βρεί μάλλον θα σε καλύψουν!

Προσωπικά μπορώ να σου πω για το "gosting" όπως το αναφέρεις ότι δεν θα έχεις κανένα ορατό πρόβλημα σε κανένα παιχνίδι διότι η οθόνη έχει ειδικές ρυθμίσεις για γρήγορο βίντεο...οπότε μάλλον το ίδιο ωφέλιμο θα είναι και στα γρήγορα παιχνίδια!

Στους σύνδεσμους που σας έχω βρει για τα παιχνίδια από ότι είδα στα παιχνίδια που παίζεται δεν υπάρχει κανένας ουσιώδεις παράγοντας που να σε προβληματίσει για την αγορά της...

Το μόνο που μπορώ να πω για τις 19άρες οθόνες συνολικά είναι ότι εμφανίζουν τα όποια προβλήματα καταγραφής της εικόνας (κυρίως στο βίντεο) πολύ εύκολα σε σχέση με τις 17άρες.

Η αιτία είναι ότι ενώ έχουν την ίδια ανάλυση έχουν όμως μεγαλύτερο εικονοστοιχείο! Οπότε μεγεθύνεται η ατέλεια! Κατά τα άλλα είναι υπέροχες!

Link to comment
Share on other sites

ok, σου έστελα σήμερα ε-μαιλ.

χθες έψαχνα στο ιντερνετ για την οθόνη.

Δεν βρήκα πολλά στα αγγλικά ενώ στα γερμανικά αρκετά, γερμανικά δεν ξέρω τίποτιτς οπότε με αυτόματη μετάφραση ΄στα αγγλικά έβγαλα κάτι παραπάνω.

Από ότι λέγανε σε κάτι φ΄ρουμ γερμανικά η οθόνη είναι φοβερή και για game!

Λεγανε ακόμα ότι η 1960NXi φορά το ίδιο πανελ με τη Futztsu-Siemens P19-1A kai iyama e481s. είναι αλήθεια; Λέγανε ότι φοράνε το S-IPS kai ότι μόνο 3-4 19" έχουν μόνο αυτό το πάνελ.

Βρήκα και μια φώτο ενός γερμανού tecno-frick με μια μαύρη 1960 και μου άρεσε αρκετά!

Θα τη βρώ όμως μαύρη;

post-2135-1416071511,2596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πανελ ειναι το S-IPS LM190E01-C4/E02 και το εχουν αυτες οι οθονες: LG 1930S, LG 1930B, LG 1920B, Nec 1960NXi, Nec 1970NX, Nec 1980SXi, Philips 190B5. Η Iiyama, «φοραει» αυτο το πανελ: S-IPS LM190E01-C4, αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.

Για τη Fujitsu δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas [Σήμερα, στις 12:03]

Το πανελ ειναι το LM190E01-C4/E02 και το εχουν αυτες οι οθονες: LG 1930S, LG 1930B, LG 1920B, Nec 1970NX, Nec 1980SXi, Philips 190B5. Η Iiyama, «φοραει» αυτο το πανελ: S-IPS LM190E01-C4, αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.

Για τη Fujitsu δεν εχω ιδεα.

Όχι δεν είναι το ίδιο!

Το πάνελ της Iyama είναι S-IPS ενώ όλων των άλλων που αναφέρεις είναι τύπου VA (MVA, PVA).

H Nec 1960 έχει κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις. Η μία με πάνελ τύπου VA (1960 NX) και η άλλη με πάνελ S-IPS (1960NXi). H δεύτερη είναι μεταγενέστερη από την πρώτη και προσωπικά την εκτιμώ αφάνταστα!

Οπότε η Iyama e481s με την Nec 1960NXi έχουν το ίδιο πάνελ με μια υπεροχή της Nec ως προς το σετάρισμά της και κάποιες επιπλέον προδιαγραφές...

Το θέμα με τα πανελ είναι αρκετά μεγάλο...σκέφτομαι να ανοίξω ένα νέο θέμα εφόσον πρώτα συγκεντρώσω κάποιες πληροφορίες που μου λείπουν!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια. Και το πρωτο πανελ που ανεφερα (LM190E01-C4/E02) ειναι S-IPS. Η διαφορα παιζει στο /E02 που εχει το πανελ των πρωτων και που λειπει απο το πανελ του Iiyama. Για αυτο ειπα οτι δεν ξερω αν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos900 [Σήμερα, στις 16:13]

Μεγεια την οθόνη, φαίνεται πολύ καλή και αψογη αισθητικά.

Το τι panel φοράει η κάθε οθόνη, που μπορούμε να το βρούμε? Υπάρχειο κανενα site με τέτοια πληροφορία?:)

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas [Σήμερα, στις 15:40]

Οχι ρε παιδια. Και το πρωτο πανελ που ανεφερα (LM190E01-C4/E02) ειναι S-IPS. Η διαφορα παιζει στο /E02 που εχει το πανελ των πρωτων και που λειπει απο το πανελ του Iiyama. Για αυτο ειπα οτι δεν ξερω αν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.

Ναι φίλε, έχεις δίκιο, βιάστηκα να απαντήσω γιατί ήμουν στη διαδικασία που έφτιαχνα το θέμα "Συγκριτικό τεχνολογίας panel οθονών τύπου LCD-TFT" και δεν πρόσεξα, στη βιασύνη μου, όπως θα έπρεπε!

Πολύ καλό "σύνδεσμο" έδωσες! Βέβαια εφόσον πρέπει να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες, έψαξα λίγο περισσότερο για τον τύπο LM190... που ανέφερες...

Κατάφερα και βρήκα τα εξής (θα το ψάξω και αύριο γιατί έχει ενδιαφέρον):

Υπάρχουν σε εταιρίες που προμηθεύουν ή επισκευάζουν panel TFT τα ακόλουθα με κωδικό αντίστοιχο με το δικό σου....

1) LM190Ε01

2) LM190E01-A4

3) LM190E01-C4

4) LM190E1

5) LM190E2

Από ότι συμπεραίνω (αρχική υποψία περισσότερο) κάποιες από τις προαναφερθείσες S-iPS φοράνε είτε το (3) είτε το (5)

Έχω κατεβάσει μερικά pdf από αυτά...θα τα μελετήσω και θα σας πω το τι διαφορές έχουν (μικροδιαφορές βέβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas [Χθες, στις 16:52]

ΕΔΩ

Στον παραπάνω σύνδεσμο, αναφέρεται ότι τα S-iPS panel που φορούν η NEC 1960NXi και η LG 1930B είναι τα panel LM190E1-C4 & LM190E02-A4.

Κατάφερα και βρήκα τις τεχνικές προδιαγραφές των δύο αυτών panel και έχω να πω τα εξής: ότι εφόσον και τα δύο μοντέλα (NEC & LG) έχουν μέγιστη τιμή οξύτητας (contrast) 500 τότε φορούν μόνο το LM190E02-A4 το οποίο έχει παραχθεί από το Ιανουάριο του 2004.

Για όποιον ενδιαφέρεται, οι διαφορές μεταξύ αυτών των δύο panel εντοπίζονται: στην μεγαλύτερη κατανάλωση του τροφοδοτικού (Ε1-C4), στις διαφορετικές τιμές του σήματος χρονισμού στην είσοδο του WDS Transmitter, στον μεγαλύτερο λόγο οξύτητας-contrast (στο Ε02-Α4) που κυμαίνεται από 350-500, στις καλύτερες τιμές (χαμηλά) της κλίμακας του γκρι (στο Ε02-Α4), μικροδιαφορές στις συνιστώσες του χρώματος υπέρ του (Ε02-Α4) και τέλος στο μικρότερο βάθος του panel κατά 2 cm (στο Ε02-Α4).

Όλα τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πανομοιότυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ότι είδα στις επίσημες ιστοσελίδες της εταιρίας, το συγκεκριμένο μοντέλο διακόπτεται στην παραγωγή του 2005 για την Ευρώπη (συνεχίζει με το 1970) αλλά συνεχίζεται στην παραγωγή για την αγορά της Αμερικής.

Οπότε όσοι πιστοί και αρεστούντες του μοντέλου αυτού, ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ γιατί βρίσκεται στα αποθέματα και βέβαια σε χαμηλή πολύ χαμηλή τιμή (508 την αγόρασα με το ΦΠΑ, 250-350 κάτω από την τιμή του 2004)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mlemo η 1970 νομίζω ίδια είναι.

μόνο που σε ξένα γερμανικά φορουμ αναφέρουν για αυτή προβλήματα. συγκεκριμένα ότι σε μαυρη εικόνα εμφανίζει λευκές σχεδόν ολόκληρες περιοχές (σαν φαρδιά μπάρα) στο πάνω μέρος της οθόνης. Εχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.