Jump to content



W/C .... ;;;


htanso21

Recommended Posts

Παιδία θέλω να μπω και εγώ στον κόσμο του νερού.

Κάποτε είχα κάνει την αρχή, αλλά τα είχα παρατήσει πριν ολοκληρωθεί το project.

Με ενδιαφέρει να πάρω κάτι έτοιμο, δηλαδή δεν θέλω να μπω πάλι στο τρέξιμο του να βρω χάλκινο ψυγείο, block, αντλίες κτλ. Θέλω κάτι έτοιμο.

Κάτι μου να μην φαίνετε ότι υπάρχει, να μην κάνει θόρυβο.

Μπορούμε να βρούμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να παρεις το zalman fanless water cool που ειναι εντελως αθωριβο αλλα πολυ ογκωδες!

Δεν ξερω και ποσα λεφτα διαθετεις εσυ,αυτο κανει 170ε χωρις φπα.Μπες στο www.plaisio.gr και δες το.Υπαρχουν πολλες ετοιμες υδροψυξεις στην αγορα αλλα ειναι ακριβες οι πιο πολλες και συμφερει πιο πολλυ να κανεις δικο σου project.Αν παρεις ετοιμο νομιζω οτι υσχυει το οτι δινεις περνεις! :109:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό το Zalman αλλά σαν όρθιο αγγούρι είναι…

Δεν θέλω να μπλέκω με ψάξιμο από εδώ και από εκεί… το ξέρω ότι καλύτερα είναι να το φτιάχνεις μόνος σου, αλλά άντε τώρα να βρω αυτά που πρέπει…

Link to comment
Share on other sites

Εστησα προσφατα το δικο μου WC κ αν θες σου λεω τι ακριβως πηρα κ απο που κ μεσα σε 3 μερες το εχεις στησει :)

Παιδευτηκα εγω για σενα,το μονο που θα κανεις ειναι να τα αγορασεις κ να τα συνδεσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Εστησα προσφατα το δικο μου WC κ αν θες σου λεω τι ακριβως πηρα κ απο που κ μεσα σε 3 μερες το εχεις στησει :)

Παιδευτηκα εγω για σενα,το μονο που θα κανεις ειναι να τα αγορασεις κ να τα συνδεσεις :D

και πόσο σου βγήκε να μας πεις!

γιατί και εγώ σκέφτομαι για υδρόψυξη αλλά ρε γμτ ψιλοστοιχίζει...

επίσης καλό θα είναι τα water blocks να είναι και για την CPU αλλά και για την GPU..

όσο για το Aquarius III είναι όντως γ@μ@το αλλά και 290+ ευρώ πίστεψέ με δεν τα δίνω εύκολα...

Υ.Γ. (Off Topic) Samael εγκρίνω το avatar, μόνο που αντί να διαβάζουμε τα posts χαζεύουμαι την ύπαρξη στο avatar!! :050: :050:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά πού είχα πάρει εγώ μου είχαν στοιχίσει:

Την αντλία την είχα πάρει 30€ δυνατότητα 1200 λίτρων την ώρα.

Το ψυγείο ήταν ένα αλουμινένιο από Saxo Vts 40 €

Σωληνώσεις και σφηκτιράκια ήταν απλά κάπου 4€.

4 funs 8 άρια 3 € το ένα

το μόνο που δεν είχα ήταν το block, είχα πει και στον Μιχάλη (11 – Eleven) αν μπορούσε να μου έφτιαχνε ένα αλλά είχε πολύ δουλειά.

Μετά τα βαρέθηκα να συνεχίσω και τα πήρε ένα παιδί από εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 80-90 ευρώ δλδ να βγει..

Το θέμα είναι τι αποδοτικότητα(+πόση μείωση θορύβου θα έχει-μία μαμά Ιντελ βγάζεις, 4 fanάκια βάζεις) θα έχει αλλά και από αισθητικής πλευράς πως θα φαίνεται (και που θα μπει ανάλογα με τον όγκο του!)...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για σωστο watercooling θελεις περιπου τα 200 ευρω

Τωρα η παιρνεις το asetek waterchill-kt-03 το οποιο ειναι οτι καλυτερο απο τα ετοιμα και πλησιαζει παρα πολυ στα custom η φτιαχνεις εσυ ενα.

μπλοκ μιχαλη 45 ευρω

αντλια hydor L20-30 ευρω

ψυγειο τρανζιτ 60-65

λαστιχα 5 ευρω

2χ120 ενερμαχ 40 ευρω

unit control ασετεκ 40-42

Κι εγω στην αρχη ηθελα να μην ανακατευτω αλλα ματαια πηρα το ετοιμο και αρχισα πρωτα να αλλαζω το μπλοκ μετα το ψυγειο μετα ειχε ρακορ 3/8 τα κανω ολα 1/2 ιντσα τωρα παρηγγειλα και ενα αλλο τανκ με κτι λαστιχα clearflex αστο μπλεκεις αλλα ειναι ωραια.Παντως για μενα να υπολογιζεις για σωστη δουλεια οπωσδηποτα 200-250 ευρω.Υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις οπως λαστιχα υπαρχουν με 5 ευρω και 30 ευρω το ιδιο και αντλιες το ιδιο και τα φαν ειναι τι θα αποφασισεις να φτιαξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπον εχουμε κ λεμε:

CPU Block Asetek Antarctica (42e HacShop)

GPU Block Asetek DYO (~30e HacShop)

Τανκ Asetek (~25e HacShop)

Enermax Fan 120mm x2 (19e HacShop)

Radiator Transit ετοιμο με ρακορ (65e Eleven)

Pump Eheim 1250 (82e Υδροκοσμος,στη Γαλατσιου)

Tubes Tygon 1/2 OD(εξωτερικη) (~8ε/μετρο,χρειαστηκα 2μ,απο Σταμπολιδη)

Συνολο ~300ε +φπα

Βεβαια να θες κατι ποιο φτηνο μπορεις να παρεις μια Hydor L20 αντλια με 25e ή L30 με 40e

Kαθως επισεις κ ποιο φτηνους ανεμηστιρες.

Η επιλογη μου για μπλοκ εγινε ποιο πολυ γιατι ηθελα τιμολογιο για την εφορια(δε πληρωνω φπα ετσι) αλλα κ για δοκιμη,του Μιχαλη τα εχουν ολοι :D .Αλλιως πολυ καλη αγορα ειναι τα μπλοκ του Μιχαλη,διαλεγεις κ περνεις...!

@Ηgetis

Κ που να δεις κ το υπολoιπο μωρο.... :D

Link to comment
Share on other sites

@Ηgetis

Κ που να δεις κ το υπολoιπο μωρο.... :D

Αναμένω attachment ή επέκταση του avatar!! :060:

Αλλά και έτσι να'ναι καλά είναι! Φρόντιζε μόνο κάθε πρόταση να'ναι και διαφορετικό post!!! :D Χαιρόμαστε να βλέπουμε post σου!!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω attachment ή επέκταση του avatar!! :060:

Αλλά και έτσι να'ναι καλά είναι! Φρόντιζε μόνο κάθε πρόταση να'ναι και διαφορετικό post!!! :D Χαιρόμαστε να βλέπουμε post σου!!

Xεχεχεχ !

Ολη η "ιστορια" ΕΔΩ :055: :101: :055:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.