Jump to content



CELERON OVERLOCKING


r1ddl3r_1

Recommended Posts

Έχω ένα pentium celeron στα 2.4GHZ και θέλω να το κάνω overlock. Όταν όμως μπαίνω στο bios να του κάνω τις ρυθμίσεις περί CPU τις έχει γκρίζες και έτσι δεν μπορώ να επιλέξω τπτ. Ξέρει κανείς μήπως, πως θα κάνω overclocking στον celeron? και αν μπορεί να μου πει κάποιος τι ρεύμα θα πρέπει να δώσω στην cpu και στην ram άμα το κάνω overclocking. ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS πηγαινε στο Advanced/Jumperfree Configuration και οχι στο CPU Configuration,τωρα απο τασεις και τετοια μονος σου θα τα βρεις γιατι καθε CPU δεν ειναι ιδια αλλα μην πας πολυ πανω απο τα 1.65 ειδικα αν εχεις την default ψυξη οχι πανω απο 1.6......

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σε γενικες γραμμες δε μπορουμε να σου δωσουμε οδηγιες παντως οπως ειπε κι ο Κωστας να αποφυγεις τα ρευματα = Vcore ανω των 1.6V (εκτος κι αν θες να το ρισκαρεις τεσπα δικο σου ειναι)...

Σε γενικες γραμμες και με στοκ ψυξη (ε και φυσικα καλυτερη φανα) ξεπερνανε τα 3 γιγα ολοι τους εγω ειχα παει 3160MHz με εναν Celeron Intel ψυκτρα.....

Βεβαια τις μνημες για να αποφανθεις τα ορια του συστηματος να τις βαλεις ασυγχρονα προς τα κατω και διαβασε και κανενα οδηγο για τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.