Jump to content



Βοηθεια με μητρικη


ft3d1442169073

Recommended Posts

Όμως τα fanάκια του επεξεργαστή και του southbridge που τροφοδοτούνται από τη μητρική; Αν δεν πήγαινε ρεύμα στην μητρική αυτά θα δουλεύανε; Αυτά είναι ανεξάρτητα από τα υπολοιπα που συνδέονται στο τροφοδοτικό! Άσε που δοκίμασε και άλλο τροφοδοτικό απότι είπε...
Ότι ρεύμα και να δόσεις θα περάσει, το πρόβλημα είναι τι μπορεί και τι δεν μπορεί να δουλέψει με λιγότερο / περισσότερο ρεύμα. Για παράδειγμα ένα φαν στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να δουλέψει με 5 αντί 12 volt, ένα ολοκληρωμένο όμως ή καίγεται ή απλά δε δουλεύει…
Αυτό ομολογώ πως δεν το έχω ξανακούσει... Πως είναι δυνατόν ανα γίνει;;;:confused:
Βρες μια elit για P3 (σειράς P6BAT) και βάλε της μια TNT2 ή διαφορετικά dimmάκια με το αρχικό bios και θα δεις ένα ωραίο πυροτέχνημα…:073:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Λοιον τελικα το τεσταρα και με τροφοδοτικο 410 w αλλα δεν επαιξε.Το πηγα στο e-shop.Ηταν ελατωματικη η μητρικη τελικα και μεσα στην βδομαδα θα μου την αλλαξουν και θα μου την στειλουν.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να την εχεις πισω...

Να ξερεις ότι οταν καποτε ειχα προβλημα με τη μητρικη και τους την πηγα (σε αλλο καταστημα βεβαια) την ελεγξαν και με δωσανε μια καινουρια... Ειχα μεινει όμως 2,5 βδομαδες χωρις μητρικη!! Ευτυχως ειχα και αλλο PC και εκανα τη δουλεια μου!

Ευχομαι τουλαχιστον να μην ταλαιπωρηθεις!!... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ηταν ταλαιπωρια να παω εκει κατω οντως.Το e-shop ηταν σε ενα σημειο καλα κρυμενο.Δηλαδη δεν το βρισκεις ευκολα.Η εξυπηρετιση ηταν παντως αψογη.Αγορασα και ενα case http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.700264 το οποιο ειναι ψιλοπακετο να συνδεθει.Τελος παντων ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ηταν ταλαιπωρια να παω εκει κατω οντως.Το e-shop ηταν σε ενα σημειο καλα κρυμενο.Δηλαδη δεν το βρισκεις ευκολα.Η εξυπηρετιση ηταν παντως αψογη.Αγορασα και ενα case http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.700264 το οποιο ειναι ψιλοπακετο να συνδεθει.Τελος παντων ολα καλα.
Δεν μας γραφεις και τον τροπο που το βρηκες το e-shop; Αν είναι τοσο δυσκολο οσο λες θα βοηθησεις πολλους να πανε πιο ευκολα χωρις να ψαχνουν!

Όσο για το κουτι ειναι πανεμορφο!! Εγω έχω το Xaser III της Thermaltake και ειναι πολυ καλο! Τι εννοεις είναι πακετο να συνδεθει; Που ειναι η δυσκολια; αν ειναι να βοηθησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρωτα για το e-shop.Ειναι στο μαρουσι μετα το village παιρνας τον κομβο.Υπαρχει ενας καθετος δρομος που λεγεται αγ.κωνσταντινου.To e-shop ειναι πλαταιων 16.Η πλαταιων ειναι καθετη στην αγ.κωνσταντινου.Παιρνουμε την πλαταιων περναμε την ασκλυπιου και μετα την ασκλυπιου ειναι μια πολυκατοικια και γυρω γυρω δεντρα και πρασινο μεχρι αηδιας.Στο ισογειο ειναι το e-shop.Κατα τυχη το βρηκα μεσα στο πρασινο ειδα τον αριθμο 16.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρωτα για το e-shop.Ειναι στο μαρουσι μετα το village παιρνας τον κομβο.Υπαρχει ενας καθετος δρομος που λεγεται αγ.κωνσταντινου.To e-shop ειναι πλαταιων 16.Η πλαταιων ειναι καθετη στην αγ.κωνσταντινου.Παιρνουμε την πλαταιων περναμε την ασκλυπιου και μετα την ασκλυπιου ειναι μια πολυκατοικια και γυρω γυρω δεντρα και πρασινο μεχρι αηδιας.Στο ισογειο ειναι το e-shop.Κατα τυχη το βρηκα μεσα στο πρασινο ειδα τον αριθμο 16.
Από εκεί που πήγες σου φάνηκε δύσκολο μάλλον. Είναι πολύ πιο εύκολο αν πας με τον ηλεκτρικο σιδηρόδρομο. :002:
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου ισως.Α! και κατι ακομα Hgetis εχω ενα 12αρι ανεμιστηρακι που μου εδωσαν μαζι με το τροφοδοτικο της thermatake.Εχεις υποψιν καμια πατεντα να το ριξω και αυτο στον αγωνα μεσα στο tower;; To συγκεκριμενο που εδωσα link παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου ισως.Α! και κατι ακομα Hgetis εχω ενα 12αρι ανεμιστηρακι που μου εδωσαν μαζι με το τροφοδοτικο της thermatake.Εχεις υποψιν καμια πατεντα να το ριξω και αυτο στον αγωνα μεσα στο tower;; To συγκεκριμενο που εδωσα link παραπανω.
"Ενσωματωμένοι: Πλαϊνή πόρτα Πάνω 90x90x25mm 1300-3000rpm, Πλαϊνή πόρτα Κάτω: 90x90x25mm 1800rpm Blue LED fan, Μπροστά: 80x80x25mm 2050rpm, Πίσω: 90x90x25mm 1300-3000rpm, Πάνω: 80x80x25mm 2050rpm. Οι δύο ρυθμίζονται με ροοστάτες στην πρόσοψη"

Κατ'αρχην να σου πω αν ήδη δεν το ξερεις ότι μπορεις να βάλεις ολα τα fans να ρυθμιζονται απο τους ροοστατες του panel συνδεοντας τα βυαματακια μεταξυ τους!

Τωρα για τον 12άρι ανεμιστηρα που σου εδωσαν μαζι με το τροφοδοτικο, για να μπει στο κουτι λιγο δυσκολο, αφου εχει θεσεις μονο για 9άρια και 8άρια fans.. Βέβαια να ξερεις οτι οσο μεγαλυτερος ο ανεμηστηρας τοσο καλυτερα, αφου μεταφερει περισσοτερο ογκο αερα με λιγοτερες στροφες αρα και λιγοτερο θορυβο..

Ποιο τροφοδοτικο έχεις και για ποιον λογο σου δώσανε το 12άρι fanάκι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως αλήθεια αυτό που λέει ο ft3d. Τα κουτιά της Thermaltake Damier V5000x έχουν καλωδίωση εφιάλτη. Ή θα κάτσεις να ασχοληθείς ώρες ή θα κάτσεις 15 λεπτά και θα έχεις ένα μπάχαλο... Κάτι ξέρω και εγώ, τα τράβηξα πριν λίγο καιρό... :035:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα της thermatake ενα 410 w και μεσα στο κουτι ειχε ψυκτρα για την cpu και ενα 12 αρι ανεμιστηρακι.Τελικα με το κουτι εβγαλα ακρη και οκ δεν υπαρχει προβλημα

Άρα το ανεμιστηρακι δεν ειναι απο το τροφοδοτικο ετσι;!

Μήπως ειναι για την ψηκτρα της CPU; Αν και μου φαινεται λιγο τεραστιο για CPU fan το 12άρι... Η ψυκτρα για τη CPU απλά αντικαθιστα τη ψυκτρα της μαμας και το ανεμιστηρακι της μαμας χρησιμοποιειται με την νεα ψυκτρα;

Ρωταω γιατι δεν μου εχει τυχει να ακουσω αλλη φορα να δινουν δωρο μαζι με το τροφοδοτικο μια ψυκτρα για CPU και ενα 12άρι fanάκι (μαλλον για το case)!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.