Jump to content



ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ-ΟΙ SATA


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Και γω δεν τα πάω με τα οπτικά καλά αλλά αν χτυπήσει ο 200άρης μου πχ θα χάσω 160 Gb που έχω μέσα, αν όμως χαλάσει 1 δισκάκι DVD θα χάσω απλά 4 – 5 giga…

Από την άλλη μεριά αν επενδύσω σε 2ο δίσκο για backup αν την παίξει ο ένας έχω τον άλλο και πάει λέγοντας…

Το θέμα πιστεύω είναι τι εξυπηρετεί τον κάθ’ ένα περισσότερο από το ποιο θεωρεί καλύτερη λύση…

Όσο για τα Raid η αλήθεια είναι ότι δεν παίρνεις και πολλά από επιδόσεις σε απλούς controllers. Για να πας πάλι σε λύσεις που αξίζουν τον κόπο θες πολύ μαρούλι και χαλάει η δουλειά…:003:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παθει το αναποδο που ειναι αρκετα ποιο συχνο απο το να σου χαλασει CD/DVD(Eκτος αν ειναι του κιλου οπως ειπα) ας τα γραψει σε δυο-τρια καλα CD τα κρισιμα δεδομενα του.....

Εγω παντα αγοραζω ποιοτικα DVD (CD στο παρελθον) ετσι κι αλλιως δεν αρεσκομαι να αντιγραφω ενα σωρο @@ριες πολλες φορες οταν γεμανε οι δισκοι πεφτει ΒΑΝ με το κιλο......... :109:

Link to comment
Share on other sites

@Hgetis οι πιθανότιτες είναι μεγάλες....και δε χρειαζεται να κλωστας το πισι σου....(μετα θα χτυπας το κεφαλι σου...)

Κλασικη περιπτωση ειναι η πτωση απο το ρευμα ή απο ''χαζο raid controller...

Πόσο χαζό μπορεί να ειναι ενα raid controller; Εγω π.χ. εχω τον ICH5R που ενσωματώνεται στο southbridge της μητρικης και παρεχει εγγενη υποστηριξη raid σε sata δισκους... δεν ειναι καποια expansion card που μπορει να τα φτυσει... και μου φαινεται λιγο απιθανο να τα φτυσει το southbridge...τοτε μαλλον θα κλαιω που εξαρχης αγορασα τη συγκεκριμενη μητρικη....

Τώρα για την πτώση τασης που λες, εγω εχω UPS οποτε δεν νομιζω... αλλα και να μην ειχα το ιδιο θα παθεις και αν σου τυχει εχοντας εναν σκληρο και δεν κρατας backup...

Επίσης, συμφωνω για ακομη μια φορα με την ιδεα λήψης backup σε dvd...παρα με raid 1...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.