Jump to content



ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ-ΟΙ SATA


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΟΥΡΙΟΥΣ SATA ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥΧΩΡΙΤΙΚΟΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΟΥ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΔΙΑΚΟΣΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ RAID H OXI? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΑCK UP TOY ΑΛΛΟΥ ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ RAID TOYΣ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ... (Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?)

ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ?

(ΑΣΧΕΤΟ: ΜΕ SATA 300 KANA NEO?) :066:

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΟΥΡΙΟΥΣ SATA ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥΧΩΡΙΤΙΚΟΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΟΥ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΔΙΑΚΟΣΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ RAID H OXI? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΑCK UP TOY ΑΛΛΟΥ ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ RAID TOYΣ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ... (Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?)

ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ?

(ΑΣΧΕΤΟ: ΜΕ SATA 300 KANA NEO?)

Κατ'αρχήν νικο καλημερα!! Αν και την αποψη μου στη λεω και από κοντα στην γραφω και εδω γιατι μεσα απο αυτα τα posts καποιοι αλλοι βρισκουν απαντησουν σε ιδιες πιθανον αποριες!

Οπότε έχουμε και λεμε...

Το τι χωρητικοτητα θα παρεις είναι καθαρα δικό σου και μονο θέμα με βάση για το τι θελεις τους δισκους και με το ποσα λεφτα διαθέτεις...

Ας πάρουμε την περιπτωση ότι παιρνεις 2x200GB... Και στην περίπτωση της ταχύτητας και στην περίπτωση της ασφάλειας θα χρησιμοποιησεις RAID controller εφόσον τον διαθέτεις... Στην πρώτη περίπτωση οι δίσκοι σου δουλεύουν σε RAID 0 (striping) ενώ στην δεύτερη σε RAID 1 (mirroring)... Βέβαια στο RAID 0 έχεις όλη την χωρητικότητα διαθέσιμη με ιδιαίτερα αυξημένη ταχύτητα, αλλά υστερεις στον τομέα "ασφάλεια"! Μη φανταστείς όμως ότι ένας δίσκος κάτω από νορμάλ συνθηκες λειτουργιας έχει και τοσες πολλες πιθανοτητες να "χτυπήσει"! Άλλωστε σκέψου ότι στη θέση της συστοιχίας 2x200GB θα μπορούσες να είχες έναν δισκο, άνευ RAID, 1x400GB (Αν βέβαια υπήρχε αυτή η χωρητικότητα)... Οπότε στην περίπτωση που δεν έπαιρνες back-up οι πιθανότητες να χάσεις δεδομένα είναι ακριβώς οι ίδιες με το αν έχεις RAID 0 και δύο δίσκους...Κερδίζεις όμως σε ταχύτητα!

Σημειώνω επίσης παραθέτοντας τα λόγια σου:

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ RAID TOYΣ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ... (Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?)
Αν γίνει η στραβή σε έναν δίσκο και δεν επισκευάζεται ο δίσκος τότε χάνεις όλα τα δεδομένα σου μιας και το σύστημα αναγνωρίζει τους δύο δίσκους ως έναν με ενιαία χωρητικότητα...Βέβαια ο καλός δίσκος που δεν "χτύπησε" μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά μόνος του αφού φορμαριστεί προηγουμένως...

Τώρα στην περίπτωση του RAID 1 οι ταχύτητες παραμένουν σταθερες χωρίς εξτρά επιδόσεις αλλά χάνεις σε χωρητικότα και σε λεφτά... Τα λεφτά βέβαια είναι σαν να τα δίνεις για να αυξήσεις την ασφάλεια των δεδομένων σου!

Έτσι σε RAID 1 έχεις 2x200GB=200GB+ασφάλεια (σε αντίθεση με το RAID 0 που έχεις: 2x200GB=400GB+ταχύτητα)...Σημειώνω ότι στο RAID 1 το back-up γίνεται αυτόματα αφού ο ένας δίσκος είναι πιστό αντίγραφο του αλλου!

Πληροφορίες περισσοτερες για τις συστοιχίες RAID μπορείς να βρεις στα URL:

http://www.acnc.com/04_01_00.html

http://www.pcguide.com/ref/hdd/perf/raid/levels/index.htm

Y.Γ. Μην γραφεις με κεφαλαια γιατί δεύτερη κίτρινη κάρτα=κόκκινη! Βασικά είναι σαν να φωνάζεις όπως σου είπε και ο moderator (η πρώτη κίτρινη κάρτα!!;))

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες χωρητικότητα και ασφάλεια, πάρε 2 seagate 200 Gb και βάλε τους Raid1…

Το ερώτημα σου “ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ” είναι καθαρά δική σου απόφαση…

Αν θες και ασφάλεια και ταχύτητα τότε πάρε 4 και κάνε τους Raid0+1 ή ακόμα καλύτερα Raid5 για best επιδόσεις και λιγότερη απώλεια χωρητικότητας (από το raid 0+1).. :023:

Υ.Γ.: Με πρόλαβε ο Hgetis αλλά η ουσία είναι η ίδια, αναλόγως με τα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις και την απόφαση…

Ένας καλός συνδυασμός και οικονομικός είναι 2 δίσκοι σε Raid0 για ταχύτητα και ένα DVD-R για Backup…

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός συνδυασμός και οικονομικός είναι 2 δίσκοι σε Raid0 για ταχύτητα και ένα DVD-R για Backup…

Είναι ότι καλύτερο... Εγώ έχω εδω και πολύ καιρο δυο Maxtor 80άρηδες SATA σε RAID 0 μέσω του chipset ICH5R και είμαι πολυ ευχαριστημένος... Το back-up...κλασικά σε οπτικά μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις 2 80άρηδες για raid0 και να βάλεις τo λειτουργικό και άλλο ένα δίσκο >120GB για οτιδήποτε άλλο (backup,music,....). Επιπλέον κάνεις και όποτε χρειάζεται ένα ghost image του λειτουργικού στον άλλο δίσκο και είσαι και ασφαλείς και γρήγορος. Βεβαια θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε οπτικα μεσα το back up ειναι βασανιστικό - αργο - αναξιωπιστο και πολυπλοκο (ισος και πιο πολυέξοδο) anyway ,thnks για τις συμβουλες ...

Δεν είναι και τόσο βασανιστικό και αργό βρε ERMOULIS. Με ένα DVD-R x4 (αυτή τη στιγμή υπάρχει μέχρι και x16) σε ένα τέταρτο έχεις κρατήσει αντίγραφο από 4,6 GB. Αν θεωρείς τα δεδομένα σου τόσο πολύτιμα , τότε αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις 2 80άρηδες για raid0 και να βάλεις τo λειτουργικό και άλλο ένα δίσκο >120GB για οτιδήποτε άλλο (backup,music,....). Επιπλέον κάνεις και όποτε χρειάζεται ένα ghost image του λειτουργικού στον άλλο δίσκο και είσαι και ασφαλείς και γρήγορος. Βεβαια θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα για κάτι τέτοιο.

βασικά φίλε μου εγω το φανταζόμουν οπως λες έσυ αλλα για αρχεια 2 χ 160 για να εχω τον ενα κανονικα και τον αλλο back up..αρα θέλω 4 σκληρους... καημένη τσαπουλα...

αλλα για μένα ποιο σημαντικό ειναι να έχω πολυ χώρο για να βάζω αρχεία αρα that's ok...(αν γίνει κατι και χάσω ότι έχω μαζεύψει ως τώρα θα αυτοκτονήσω) :051:

Link to comment
Share on other sites

Oλα ειναι σχετικα με το τι κανεις, ποση ασφαλεια θελεις κλπ

πχ καλο και αγιο το raid1, αλλα ποση αναγκη εχεις να εχεις τα παντα σε αντιγραφο, σπαταλωντας χωρητικοτητα/λεφτα ?

λιγο υπερβολη μου φαινεται για home user

απο την αλλη καλο και αγιο και το raid0, αλλα ουτε τοσο πιο γρηγορο ειναι, και ασφαλως και κινδυνευει περισοτερο

Άλλωστε σκέψου ότι στη θέση της συστοιχίας 2x200GB θα μπορούσες να είχες έναν δισκο, άνευ RAID, 1x400GB (Αν βέβαια υπήρχε αυτή η χωρητικότητα)... Οπότε στην περίπτωση που δεν έπαιρνες back-up οι πιθανότητες να χάσεις δεδομένα είναι ακριβώς οι ίδιες με το αν έχεις RAID 0 και δύο δίσκους

αυτο ειναι λαθος, αν υποτεθει οτι και οι 200αρηδες και ο 400αρης εχουν ιδια ευπαθεια,

η πιθανοτητα για τον ενα μονο του ειναι p ενω για το raid ειναι p*p (δηλ εις το τετραγωνο, δεν ξερω και να το γραψω :003: )

και παλι δεν ειναι συχνο αλλα...

για raid0 εγω λεω οτι ειναι οπωσδηποτε απαραιτητος 3ος δισκος και μαλιστα αρκετα μεγαλος.

Αν εχεις 2 δισκους το καλυτερο ειναι να τους αφησεις τον καθενα μονο του, χωρις raid, και απλα κρατα αντιγραφα και στους 2 μονο απο οτι θεωρεις απαραιτητο.

και dvd-rw επισης απαραιτητο σε καθε περιπτωση, να κρατας κι εκει που και που τα σημαντικα

κι εγω εχω 2*80 σε raid0 και 120 για βοηθητικο (και που και που backup σε DVD-RW)

αλλα και παλι το raid0 δεν μπορω να πω οτι ειναι αισθητη η ταχυτητα και εξαρταται και απο το τι κανεις

πχ για ευελιξια σε μεταφορες μεγαλων αρχειων ισως βολευει πιο πολυ να εχω 3 ξεχωριστους δισκους και λεω να δοκιμασω να το χαλασω.

Με λιγα λογια, αμα ξεκινησεις με 2*200 που αυτη τη στιγμη βολευει πολυ απο χωρητικοτητα και κοστος, μη τους κανεις raid. Αστους ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά , αντί για RAID άστα κανονικά γκαι χρισιμοποίησε Software για να κάνει την δουλειά όπως το Second Copy ή μεσα από τα Windows με Copy εντολή στον schedule ΜAnager για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην μπλέξεις και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι λαθος, αν υποτεθει οτι και οι 200αρηδες και ο 400αρης εχουν ιδια ευπαθεια,

η πιθανοτητα για τον ενα μονο του ειναι p ενω για το raid ειναι p*p (δηλ εις το τετραγωνο, δεν ξερω και να το γραψω :003: )

και παλι δεν ειναι συχνο αλλα...

δεν ειμαι 100% πεπεισμενος οτι ισχυει αυτο που λες... αν και παντα μιλαμε για πολυ μικρες πιθανοτητες... αν κανω λαθος δεκτο!:)
για raid0 εγω λεω οτι ειναι οπωσδηποτε απαραιτητος 3ος δισκος και μαλιστα αρκετα μεγαλος.

Αν εχεις 2 δισκους το καλυτερο ειναι να τους αφησεις τον καθενα μονο του, χωρις raid, και απλα κρατα αντιγραφα και στους 2 μονο απο οτι θεωρεις απαραιτητο.

και dvd-rw επισης απαραιτητο σε καθε περιπτωση, να κρατας κι εκει που και που τα σημαντικα

κι εγω εχω 2*80 σε raid0 και 120 για βοηθητικο (και που και που backup σε DVD-RW)

αλλα και παλι το raid0 δεν μπορω να πω οτι ειναι αισθητη η ταχυτητα και εξαρταται και απο το τι κανεις

πχ για ευελιξια σε μεταφορες μεγαλων αρχειων ισως βολευει πιο πολυ να εχω 3 ξεχωριστους δισκους και λεω να δοκιμασω να το χαλασω.

Νομιζω πως ειναι υπερβολη για εναν home user. αν εισαι εταιρια το καταλαβαινω αλλα στο σπιτι με ενα dvd-rw την κανεις τη δουλεια σου... τωρα αμα τον τριτο δισκο τον θες απλα για αλλη χρηση και οχι για back-up δεν μπορεις να λες πως ειναι απαραιτητος να υπαρχει για raid0... αλλωστε ποσο μεγαλες ειναι οι πιθανοτητες να χτυπησει καποιος σκληρος αν δεν το κλωτσας πχ το PC σου;...
Link to comment
Share on other sites

@Hgetis οι πιθανότιτες είναι μεγάλες....και δε χρειαζεται να κλωστας το πισι σου....(μετα θα χτυπας το κεφαλι σου...)

Κλασικη περιπτωση ειναι η πτωση απο το ρευμα ή απο ''χαζο raid controller...

Γνωμη μου μη κανεις raid..ουτε 0 ουτε 1...

Απο οτι καταλαβα θες χωριτικοτιτα και σταθεροτιτα(ασφαλεια)

Παρε απλα 2 δισκους και στον ενα να γραφεις τα συμαντικα...

Link to comment
Share on other sites

ναι, λαθος νομιζω το ειπα (δεν ειμαι και μαθηματικος :D)

για να χαλασει ενας οποιοσδηποτε απο τους 2 ειναι 2p, δηλαδη διπλασια

p εις το τετραγωνο ειναι να χαλασουν και οι δυο και ειναι μικροτερο νουμερο (πχ 1/1000 * 1/1000 = 1/1.000.000)

δηλ ισχυει για το raid1

:040:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι λαθος, αν υποτεθει οτι και οι 200αρηδες και ο 400αρης εχουν ιδια ευπαθεια,

η πιθανοτητα για τον ενα μονο του ειναι p ενω για το raid ειναι p*p (δηλ εις το τετραγωνο, δεν ξερω και να το γραψω )

και παλι δεν ειναι συχνο αλλα...

Εχω την εντυπωση οτι θα ειναι 2χp και οχι p^2 :)
Link to comment
Share on other sites

Oπως και να το κανουμε το ποιο ασφαλες ειναι ομως το DVD+-R το να γραφεις 4.6GB σε ενα οκταλεπτο δεν το βρισκω χρονοβορο ποσο μαλλον περιπλοκο να χρησιμοποιεις το NERO για το αναξιοπιστο μονο αν παιρνεις DVD του κιλου.

Τα RAID-1 τα βρισκω super υπερβολικο για απλο χρηστη αφου οσο κρισιμα δεδομενα και να εχεις σιγουρα θα ειναι ποιο ασφαλη σε ενα CD-R/DVD-R παρα σε σκληρους αφου ακομα και το RAID-1 δεν ειναι ασφαλες γιατι πχ κατι παθαινει το PSU και σου χαλαει και τους 2 δισκους...........

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι τα δεδομενα ειναι γενικα πιο ευπαθη σε media παρα το ποσο μπορει να παραμεινουν αναλλοιωτα θεωρητικα (δεκαδες χρονια). Δεν εχω χασει ποτε δεδομενα απο σκληρο, απο CD εχω ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.