Jump to content



Dothan scaling (4-1-05, 556Κb_scr)


enduracell

Recommended Posts

έκανα ένα μικρό γρήγορο testάκι για να δω πώς συμπεριφέρεται ο Dothan στο Pi.

Δουλεύει με FSB100 (qbus), διαιρέτη στις μνήμες 3:5 (2.5-3-3-6) και Multi 16x. Tα 4 βασικά timings μπορείτε να τα αλλάξετε με το 855/825tweaker (από το x86secrets)

οι συχνότητες είναι στο περίπου, ο λόγος είναι πως το clockgen δεν υποστηρίζει όλα τα βήματα FSB (CY28346). όλα σε Realtime και χωρίς κάποια ενδιάμεση αλλαγή. Το Speedstep ήταν φυσικά απενεργοποιημένο, ενώ δεν έγινε κάποια άλλη εφαρμογή tweaks (diagnostic κλπ)

Out of the box 1.6 μνήμες 166.

16.png

1.6 μνήμες 166 και 2.5-2-2-5 με tweaker

16tw.png

1.7 με μνήμες στα 178

17.png

1.8 με μνήμες στα 188

18.png

1.9 με μνήμες στα 197

19.png

3400+ Claw out οf the box (tweaker όλα default)

a64pi.png

3400+Claw 11x200/12 με σφιχτά timings (εκεί το σύστημα είναι 24/7)

a64pitw.png

βλέπουμε στην αρχή τα sec πέφτουν σα στραγάλια ενώ μετά κόβει, συμπεριφορά εντελώς φυσιολογική. (όσο κατεβαίνουμε τόσο περισσότερα Mhz χρειάζονται για το επόμενο sec, κοινή συμπεριφορά για όλα τα CPU).

SPD.png

Oι μνήμες παίξαν με πιο σφιχτά timings μόνο στα 166 στα 178 δε μπόρεσα να τις σφίξω (έτρωγε BSOD)

Στα 1.9 είχα το φαινόμενο slow motion κάτι που φυσικά μάλλον οφείλεται στο πολύ υψηλό AGP.

Δε δοκίμασα 2G γιατί αν πάθαινε κάτι ο σκληρός θα με κυνηγούσαν χρονιάρες μέρες :( αλλά υπολογίζω ότι ένας στα 2G και out of the box (για notebooks δηλαδή και μνήμες στα 166) θα βγάλει όσο στη δοκιμή στα 1.9 περίπου, δηλαδή 41sec.

Latency CPU-Z 1.24 Dothan 1.6 μνήμες 2.4-3-3-7 στα 166 speedstep off

latency16_2.png

Latency CPU-Z 1.24 Claw 2.2 μνήμες 2.4-3-3-7 στα 166 C&Q off

latencya64_2.png

Διάγραμμα κλιμάκωσης απόδοσης.

Scale.png

αλλαγή μόνο του multi οι μνήμες και για τα δύο setup πάντα 166 στα 2.5-3-3-7 (tweaker όλα μαμά). Στον Dothan η αλλαγή τους έγινε με το RM Clock utility 1.3 ενώ στον Claw με CBID. Μισά multi δε χρησιμοποιήθηκαν για να έχουμε μνήμες πάντα στα 166, το RMCU δε λειτουργούσε στον K8

UPDATE: αποτελέσματα 3Dmark σε Α64 και Dothan

Dothan Out of the box 1.6 μνήμες 166.

3d16.png

3400+ Claw out οf the box (tweaker όλα default)

a643D.png

Dothan 1.7 με μνήμες στα 178

3d17.png

3400+Claw 11x200/12 με σφιχτά timings (εκεί το σύστημα είναι 24/7)

attachment.php?s=&postid=142117

outdated: Στο 3Dmark ήταν μια χιλιάρα κάτω από έναν 2.2 Claw με την ίδια ακριβώς κάρτα ουt of the box (στα 1.6, δε κράτησα scr αλλά κάπου εκεί πρέπει να ναι).

Η κατανάλωση του αν και δε την μέτρησα φαίνεται να είναι ότι καλύτερο έχω δει, ενώ το FAN ενεργοποιείται μόνο όταν πραγματικά ζεσταίνεται ο Dothan (SuperPi, Mark) και όχι όταν απενεργοποιείται το Speedstep (στον Α64 ενεργοποιείται σε χαμηλές στροφές με το που βγει το C&Q)

Δυστυχώς δε μπορώ να συγκρίνω άμεσα τα top μοντέλα των εταιριών 3700+Claw στα 2.4 και 2G Dothan, για αυτό βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

LOL 3 μέλη της οικογένειας μου έχουν AMD (+1 εγώ σύνολο 4) και είμαστε περήφανοι γι αυτό, απλά ο πέμπτος ήθελε αυτονομία και όχι τόσο επιδόσεις πιστεύω είναι σαφές :p (την επιλογή την έκανα εγώ :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

εννοείται με μαμά ρεύμα αφού είναι notebook, την BSOD μάλλον την τρως επειδή δεν αντέχει ο σκλερός σου, δε θυμάμαι τι σκλερό έχει εμένα αλλά θα κοιτάξω και θα σε πω, αλλά έτσι και αλλίως στα 1.9 με το slow motion είναι ίσα ίσα για να πάρεις την μέτρηση που θέλεις.

Α μπορεί να είναι φυσικά και οι μνήμες θα σου δώσω λεπτομέρειες και για τη μάρκα τους μόλις το ξαναπάρω στα χέρια μου και θα κάνω και μια μέτρηση καθαρή σε Mark.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

LOL 3 μέλη της οικογένειας μου έχουν AMD (+1 εγώ σύνολο 4) και είμαστε περήφανοι γι αυτό, απλά ο πέμπτος ήθελε αυτονομία και όχι τόσο επιδόσεις πιστεύω είναι σαφές :p (την επιλογή την έκανα εγώ :hehe: )

Νεος αστα αυτα! Επρεπε να παρεις το καλυτερο γιατι χαντακωσες τους προηγουμενους οποτε δεν σε επαιρνε!

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτό είναι καλό?? δε ξέρω τα αποτελέσματα ποικίλουν πολύ στο net κανονικά θα έπρεπε να έβγαζε καλύτερο score ο dothan, Μια 100άρα δεν είναι τίποτα...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.