Jump to content



LCD ΓΙΑ GAMES


zitro

Recommended Posts

Επειδή πάντα υπάρχει το ερώτημα αν κάνουν οι LCD οθόνες για παιγνίδια,θα γράψω την γνώμη μου και φυσικά την εμπειρία μου από αυτές που ήδη έχουμε σπίτι μας εγώ και ο αδελφός μου.

Εγώ έχω την Iiyama ProLite E481S-B (19") και εκείνος την Hyundai Q17s (17").

Ειναι πολύ καλές οθόνες και οι δύο.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα games που παίζουμε( UT2004, Far Cry,CS Condition Zero, BF Vietnam, NFS:Underground κλπ.)Ακόμη και στα πιο γρήγορα και απαιτητικά σημεία των παιγνιδιών δεν "τρέμουν" ούτε χαλάει στο παραμικρό η εικόνα.Τις προτείνω ανεπιφύλακτα.Η Hyundai Q17s έχει και 2 θύρες USB.Η Iiyama είναι καλύτερη

αλλά και πολύ ακριβότερη.530 € η μία και 800 € η άλλη.Πάντως όσοι ενδιαφέρεστε για LCD που να μη "κολλάνε" στα παιγνίδια ρίξτε μια ματιά σε αυτές τις δυο.

Μια άλλη πολύ καλή πρόταση είναι η Samsung 172x απ΄ότι έχω ακούσει χωρίς

να έχω όμως ό ίδιος εμπειρία από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

H μονη TFT που εχω δει με τα ματια μου και δεν εχει streaking (ghosting ή οπως τελως παντων λεγεται το trail που αφηνει πισω κατα την κινηση ειναι η apple cinema display.

Μιλαω για πανω απο 17". Δεν εχω δει/δουλεψει σε μικροτερες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια ταπεινή Philips 15'' (150 s4) επίσης δεν αντιμετωπίζω προβλήματα ghosting, άσε που έχει και πολύ μεγάλη γωνία θέασης. Γενικά πιστεύω οι TFT έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία 2 χρόνια και πλέον αξίζει με τα χίλια η αγορά τους έναντι των CRT. Αρκεί φυσικά να επιλέγουμε επώνυμες και όχι για να γλιτώσουμε λίγα ευρώ να στρεφόμαστε σε αμφιβόλου ποιότητας. Άσε που τώρα πλέον η διαφορά στην τιμή μεταξύ των εταιριών δεν είναι και μεγάλη όπως παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια ταπεινή Philips 15'' (150 s4) επίσης δεν αντιμετωπίζω προβλήματα ghosting, άσε που έχει και πολύ μεγάλη γωνία θέασης. Γενικά πιστεύω οι TFT έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία 2 χρόνια και πλέον αξίζει με τα χίλια η αγορά τους έναντι των CRT. Αρκεί φυσικά να επιλέγουμε επώνυμες και όχι για να γλιτώσουμε λίγα ευρώ να στρεφόμαστε σε αμφιβόλου ποιότητας. Άσε που τώρα πλέον η διαφορά στην τιμή μεταξύ των εταιριών δεν είναι και μεγάλη όπως παλιότερα.

Nicksoti τονισα οτι μιλαω για >17" ιντσων tft οθονες. Λιγο πολυ τα προβληματα αποκρισης σε ολο το χρωματικο φασμα (οχι μονο απο ασπρο-μαυρο) εχουν λυθει στις 15" και στις περισσοτερες 17" που εχουν αγγιξει τα 12ms. Φυσικα και εχουν βελτιωθει οι TFT τα τελευταια 2 χρονια και θα βελτιωθουν κι αλλο τα επομενα 2 χρονια. Απλα για μενα δεν επαιζε το ενδεχομενο "μικρης" (<17") οθονης και εκει τα προβληματα των TFT δεν εχουν λυθει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.