Jump to content


HELP 9800pro


Chris2004

Recommended Posts

Λοιπόν συμβαίνουν τα εξής ευτράπελα.

Χτές παρατήρησα, ενώ έπαιζα πασιέντζα! Κάτι artifacts στην οθόνη. Λέω θα τα έπαιξε η κάρτα απο το πολύ o/c και τη βάζω Default. Πάλι τα ίδια...

Κάτσε λέω να παίξω Doom3 να δώ τί θα γίνει. Στην εισαγωγή κιόλας Γεμίζει artifacts η οθόνη και κολλάει το σύστημα....

κάνω επανεκκίνηση και μπαίνω Bios και τα βάζω όλα Default. Πάλι τα ίδια.

Αργότερα βάζω το monitor της winbond και παρατηρώ την 3.3 τάση να δείχνει 2.9 - 3.05 το πολύ!!!!! Τρέχω Doom3 και με το που ξεκινάει μου βγάζει Warning οτι έπεσε η τάση κάτω απο το 2.6!!!!

Τώρα τί φταίει;

Μήπως τα εχει παίξει η κάρτα;

Μήπως φταίει που έχω 2 μπαλαντέζες σε μία μπρίζα με οθόνη, PC, αντλία, ανεμιστήρας για το ψυγείο, Router, ATA,

Mήπως όταν έβαλα το ΑΤΙ tool πείραξε τίποτα μλκς, αλλά αφού το έκανα uninstall και πέρασα καινούργιους Drivers δεν νομίζω να παίζει αυτό.

Επειδή τα είπα πολλά το πρόβλημα μου είναι ουσιαστικά και τα 2. Η περίεργη τάση και τα περίεργα της κάρτας.

Please Δώστε τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Λες να φταιει τροφοδοτικο?

Δοκιμασες αλλη καρτα?

Αν εφταιγαν οι φορτωμενες μπαλαντεζες δεν νομιζεις οτι θα πειραζοταν και οι αλλες γραμμες και οχι μονο η 3.3?

Ελπιζω να μην φταιει το τροφοδοτικο....

Παντως μου φαινεται παραξενο να συνεχιζει δουλευει με 2.6 στην 3.3 γραμμη. Πολυ χαμηλα... κατι δεν θα εκλεινε?

Link to comment
Share on other sites

Το Tagan 480w εχω, και τόσο καιρό μια χαρά ήταν, οι άλλες τάσεις είναι μια χαρά. Η 5 είναι στο 4.97 και η 12 είναι στο 12.05

Όσο για το κλείσιμο, εάν π.χ άφηνα το Doom3 να συνεχίσει με τα artifacts έκλεινε το PC. Τώρα αυτό είναι σχετικό για ποιόν λόγο κλείνει....

Άλλη κάρτα δεν έχω αλλά βρώ αύριο μάλλον, θα δοκιμάσω και το βράδυ την 9800 σε έναν φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα εκλεινε το pc οταν επαιζα painkiler και αλλαξα τροφοδοτικο και τωρα ειναι ολα μια χαρα! Τωρα με το δικο σου προβλημα καλα θα κανεις να την δοκιμασεις σε κανενα φιλαρακι σου για να δει τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πρίζα δεν παίζει με τίποτα.

Εγώ πχ, έχω 3 pc και στερεοφωνικό σε 1 πρίζα.

Έτσι όπως το ακούω ή psu ή κάρτα μου ακούγεται.

Δεν αποκλείεται να τα έφτυσε η κάρτα αν την είχες συνέχεια o/ced ειδικά το καλοκαίρι η μνήμες φαντάζομαι θα ψήνονταν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παραφορτωμένο σύστημα ίσως να τα'παιξε το tagan.

Σου προτείνω να το ανοίξεις και να το ανοίξεις. Παλαιότερα, τυχαία, άνοιξα ένα τροφοδοτικό 350W της EvverPower. Καλή τιμή για τις τάσεις του (τότε). Το ανοίγω και είδα κάτι που δε μου άρεσε... Το αντικατέστησα επι τόπου. Μετά από λίγες μέρες πέθανε (το είχα βάλει σε ένα άλλο μικρότερο PC).

UPS με AVR έχεις? Αν όχι, πάρε ένα....

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μου λέτε για το Q-tek.

Καταρχάς για να δούμε τι φταίει.Άσε τον βασικό εξοπλίσμο στον Η/Υ (HDD.VGA). Έτσι δεν θα υπάρχει απώλεια τάσης από άλλο υποσύστημα. Βγάλε τις πολλές μπρίζες από το πολύμριζο γιατί κάθε φορά που ανοίγεις μία συσκευή προκαλείς μια αυξομείωση τάσης που μπορεί να είναι επιζήμια. Καλό είναι να πάρεις μια μπρίζα ή πολύμπριζο προστασίας μόνο για τον υπολογιστή έστω και αν παίρνει ρεύμα από το άλλο πολύμπριζο.

Και αν αυτά δεν κάνουν δοκίμασε να βγάλεις το γνωστό σε όλους ACPM από τον Device Manager/Computer και να βάλεις Standar PC 'ωστε να μην ρυθμίζουν τα Windows τα φορτία...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα παιδιά καλύψανε τα περισσότερα, ρίξε μια ματιά στο vdd σου εάν είσαι oced. Με πολύ χαμηλό για το oc, μου έχει βγάλει artifacts ακόμα και σε 300/250 στην 9800προ. Τέλος άλαξε και molex καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές,

Τελικά πήρα ένα UPS με AVR, η τάση δεν είναι και η καλύτερη, ανέβηκε λιγάκι αλλά το πρόβλημα λύθηκέ

JimmyFox Ωραίος :D

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τον ενδιαφέρον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.