Jump to content



Επιτελους με IWAKI !


Stelaras

Recommended Posts

Κρίμα :(

Αλλα αυτές οι κατσαρίδες κανουν καλή δουλεία

Χεχεχε ... απλα ο προηγουμενος κατοχος του ψυγειου , εριξε οξυ για να το καθαρισει και μετα δεν το καθαρισε .... με αποτελεσμα να "καψει" το ψυγειο σε πολλα σημεια .

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα αυτο που ειδα ....

Σαφεστατη αυξηση της ροης ! Εκανα μια δοκιμη συντριβανιου και στεφθηκε με απολυτη επιτυχια !

Ξερω τι θα κανω οταν διαλυσω την υδροψυξη :lol:

Υπηρξε μειωση στη θερμοκρασια του επεξεργαστη . Επαληθευοντας προηγουμενες δοκιμες αλλων χρηστων , αλλα και συμφωνα

με τον πινακα (c/w) / LPM του waterblock μου , με την αυξηση της ροης κερδισα περιπου 1.5 βαθμο πανω στον επεξεργαστη .

H μειωση αυτη ηταν σε idle , αλλα και σε full load .

Τελος , υπηρξε και μια μικρη αυξηση στο overclocking . Σε καθημερινη συχνοτητα λειτουργιας κερδισα 5 FSB , δηλαδη 70Mhz περιπου στο core.

Αυξηση στη θερμοκρασια του νερου δεν ειδα . Αυτο σημαινει πως το ψυγειο μπορει και απαγει με ευκολια τα επιπλεον watt της Iwaki.

Η δυνατοτητα ενος ψυγειου να απαγει θερμοτητα απο το νερο που κυκλοφορει μεσα του επηρεαζεται απο τη ροη του νερου , καθως

και απο τα CFM του αερα που περναει απο τα fins του.

Αρα , θα ελεγα οτι κερδισα με την Iwaki . Δεν ειναι οι 1.5 βαθμοι κελσιου που κερδισα και το overclocking , αλλα οτι πλεον μπορω να κανω

πολλα πειραματα με ψυγεια και bong κλπ κλπ , χωρις να χρειαστω ποτε αλλο κυκλοφορητη. Υπαρχει δηλαδη μια γερη βαση ...

Να αναφερθει πως , σιγουρα , σε καποιο αλλο συστημα τα πραγματα δεν θα ηταν ετσι.

Mετρησεις ...

Οι θερμοκρασιες δωματιου (Εξ.) και νερου ειναι μετρημενες με εξωτερικους σενσορες . Ο δευτερος σενσορας που ειναι στο νερο , ειναι

ακριβως στην εισοδο του ψυγειου , υστερα απο τα δυο μπλοκ (CPU και GPU) .

Η θερμοκρασια του επεξεργαστη , ειναι απο τον σενσορα της μητρικης (Abit IC7-Max3)

O πινακας ειναι πολυ προχειρος , αλλα κανει τη δουλεια του . :)

Πηρα μετρησεις σε δυο FSB . Στα 254 με default ρευμα , καθως και στα 272 με 1.7 ρευμα .

Επισης , με τους ανεμιστηρες του ψυγειου στα 7V και στα 12V.

temps.PNG

Eγινε και δοκιμη για το αν επηρεαστηκε το overclocking ...

Με την Eheim ειχα με τους ανεμιστηρες στο τερμα , 274FSB σταθερα με διπλο Prime95 .

Mε την Iwaki , εφτασα τα 278FSB σταθερα . Οχι και ασχημα θα ελεγα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στέλιο μπράβο για όλη τη προσπάθεια, το θέμα για μένα είναι ότι τα πλεονεκτήματα δύσκολα αντισταθμίζουν πρώτον το κόστος και δεύτερον τον επιπλέον θόρυβο σε σχέση με μια 1048. Εγώ προσωπικά είχα δοκιμάσει μία 2300 l/h και είχα ακριβώς ίδια αποτελέσματα με την 1048. Τελικά εγώ συμπεραίνω ότι το 60% της δουλειάς τη κάνει το Waterblock, to 30% to ψυγείο και μόνο ένα 10% η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο μπράβο για όλη τη προσπάθεια, το θέμα για μένα είναι ότι τα πλεονεκτήματα δύσκολα αντισταθμίζουν πρώτον το κόστος και δεύτερον τον επιπλέον θόρυβο σε σχέση με μια 1048. Εγώ προσωπικά είχα δοκιμάσει μία 2300 l/h και είχα ακριβώς ίδια αποτελέσματα με την 1048. Τελικά εγώ συμπεραίνω ότι το 60% της δουλειάς τη κάνει το Waterblock, to 30% to ψυγείο και μόνο ένα 10% η αντλία.

Το πόση διαφορά θα κάνει η αντλία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το block.

Εσύ έχεις του Skinny που αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται μεγάλη ροή για να αποδόσει. Ο Στέλιος έχει το Cascade που διψάει για δινατές αντλίες και μεγάλη ροή. Άρα είναι λογικό να έχει μεγαλύτερες διαφορές από οτι έχεις εσύ με αλλάγή σε μεγαλύτερη αντλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σοβαρη αγορα και σοβαρο εργαλειο θα ελεγα.Το prommie των αντλιων ετσι;χε,χε.Περσυ ειχα ανακαλυψει αυτα τα μαραφετια απο ενα site που εμπαινε ενας φιλος για το πανακριβο ενυδρειο του(marineaquarium.gr αλλα δεν παιζει...)Ειχα δει εναν τυπα που τις εφερνε.Θα ξαναερθω σε επαφη με τον φιλο και θα δουμε για οποιον ενδιαφερεται.Αντε να δουμε τα νεα τερατογεννηματα σου...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρη αγορα και σοβαρο εργαλειο θα ελεγα.Το prommie των αντλιων ετσι;χε,χε.Περσυ ειχα ανακαλυψει αυτα τα μαραφετια απο ενα site που εμπαινε ενας φιλος για το πανακριβο ενυδρειο του(marineaquarium.gr αλλα δεν παιζει...)Ειχα δει εναν τυπα που τις εφερνε.Θα ξαναερθω σε επαφη με τον φιλο και θα δουμε για οποιον ενδιαφερεται.Αντε να δουμε τα νεα τερατογεννηματα σου...

Εγω θα ελεγα πως ειναι μια ποιοτικοτατη κατασκευη με κορυφαιες επιδοσεις .Το prommie δεν ειναι ποιοτικο ...

Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση που λες οτι τις ειχες βρει Ελλαδα ...

Αν μαθεις κατι , θα ηθελα να μας ενημερωσεις .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.