Jump to content



Γιατί με 55C full load δεν είμαι σταθερός;


gto234

Recommended Posts

Μπα απ'τη στιγμή που δεν μπορώ να βάλω FSB 200 δεν με ενδιαφέρει το μεγαλύτερο απο 166.Τι θα κερδίσω;τρίχες.Ενώ απο 133 που ήταν σε 166 έχει μεγάλη διαφορά.

Αν είχα n-force2 καλά θα ήταν.Εμένα δεν με νοιάζουν τα Mhz του cpu.το FSB με νοιάζει.εκεί βλέπω τις διαφορές σε real-time απόδοση.Anyway ξεφύγαμε.

Λοιπόν θα κάνω μερικά τεστάκια ακόμα για να διαπιστώσω αν φταίει η θερμοκρασία και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Και τι εγινε αν δεν τρεχει Prime95?????????

Μαθατε ολοι κατι και μας εχετε ζαλησει τα @@ρια λες ασε να μη συνεχισω.....

Αιντε τοσα μηχανηματα εχω πουσαρει κι αλλα ποσα στο μελλον τωρα στοπ.......;)

1) To prime είναι το πλέον ευρέως αποδεκτό προγραμμα ελέγχου σταθερότητας, προφανώς για κάποιο λόγο.

2) Κανείς από αυτούς που μιλήσανε πριν από σένα δεν έμαθε τώρα το prime.

Προσωπικά το σχόλιο σου με προσβάλει.

3) Δεν είσαι ο μόνος που έχει πουσάρει πολλά pc...

Εμενα σε πληροφορω οτι δεν τρεχει Prime95 εδω που ειμαι παραπανω απο μιση ωρα ενω τσοντοσυμπιεσεις και εξομοιωσεις κανει ανω απο 24 ωρες χωρις προβληματα οταν λεμε στα FAQ καντε ενα ισολογισμο τι θελετε να τρεχει και τι δε θελετε φαινεται οτι μιλαμε Κινεζικα τεσπα.........

Έτσι είσαι σταθερός στη ταχύτητα που λες στην υπογραφή σου???

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε μη συνεχιζουμε τη κουβεντα περι προσβολων και παει πιο μακρυα υπαρχουν και τα prive chatrooms......... :014:

Kανεις λαθος αν νομισες οτι πηγε σε εσενα τεσπα........

Τωρα θα επιθυμουσα να μην συνεχισεις να ανταπαντας σε αυτα που λεω (οτι εχω πουσαρει πολλα PC σε παραπανω μου ποστ) κι αρχισουμε να ξεφευγουμε παραπερα γιατι σε λιγο θα ζηταμε και πιστοποιητικα σπουδων.... :112:

Νομιζω οτι ειπα τις εμπειριες μου........

Με σαφη τροπο........

Εξαρταται τι θελει να κανει ο καθενας με το PC.........

Προφανως δεν ειναι τοσο βαρια τα προγραμματα που τρεχω και γιαυτο δε με απασχολει το Prime95 αυτο ηθελα να πω αλλα μαλλον δεν το καταλαβες τεσπα και παλι......

Συνεπως απαντησα περι ερωτησης για την υπογραφη που ρωτησες αν θες τωρα να σου δειξω και φωτο απο την Web Camera????

LOL κι αυτο γινεται αλλα πιο ευκολο θα ηταν να πεταγοσουνα σπιτι μου τεσπα.....

32Μ τρεχει και στα 2530MHz αλλα το χαμηλωνω επιτηδες για ασφαλεια συμπιεση βιντεο κανει με τις ωρες μια χαρα και Maths κανω στα 2500 γιατι ειναι κρισημα για εμενα.......

Οσο για το Prime εχεις ξεχασει μερικους που δεν τρεχει ουτε στα default???

Eιχα κι απο εκει εμπειριες (βλεπε Epox 8RDA3+ v1.1)......

Link to comment
Share on other sites

1) To prime είναι το πλέον ευρέως αποδεκτό προγραμμα ελέγχου σταθερότητας, προφανώς για κάποιο λόγο.

Επετρεψαι μου να διαφωνησω!

Πολλες φορες ειναι υπερβολικο.

Σιγουρα υπαρχει σε καθε pc o/cer σαν μετρο ευσταθειας αλλα δε μπορω να το παραδεχτω σαν απολυτο εργαλειο σταθεροτητας.

η ευσταθεια ενος συστηματος δε κρινεται εξ'ολοκληρου απο το prime,υπαρχει καποιος συνδιασμος προγραμματων(σε καθε χρηστη ξεχωριστος) ο οποιος χαρακρηριζει ενα συστημα rock f@cking stable.

πιστευω πως κ συ πως εκτος απο το 24ωρο prime, θα εχεις τρεξει κ καποια αλλα προγραματα εκτος αυτου για να σιγουρευτεις για την σταθεροτητα του!

Link to comment
Share on other sites

[OFF TOPIC]κ μια ερωτηση προς τους expert στο prime

αφησα να τεσταρω τις μνημες "λιγη" ωρα στο πριμε κ δεν εβγαλε μεν λαθοι,αλλα δεν εκανε καν μια λουπα!!

τι παιζει?

να το θεωρισω "λαθος"??

[/OFF TOPIC]

post-43-1442173752,9663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επετρεψαι μου να διαφωνησω!

Πολλες φορες ειναι υπερβολικο.

Σιγουρα υπαρχει σε καθε pc o/cer σαν μετρο ευσταθειας αλλα δε μπορω να το παραδεχτω σαν απολυτο εργαλειο σταθεροτητας.

η ευσταθεια ενος συστηματος δε κρινεται εξ'ολοκληρου απο το prime,υπαρχει καποιος συνδιασμος προγραμματων(σε καθε χρηστη ξεχωριστος) ο οποιος χαρακρηριζει ενα συστημα rock f@cking stable.

πιστευω πως κ συ πως εκτος απο το 24ωρο prime, θα εχεις τρεξει κ καποια αλλα προγραματα εκτος αυτου για να σιγουρευτεις για την σταθεροτητα του!

Δεν είπα οτι είναι το απόλυτο, το πλέον ευρέως αποδεκτό είπα, δεν νομίζω να διαφωνείς με αυτό.

Σαφώς και δεν τρέχω μόνο αυτό, αλλά εγώ προσωπικά(και πολύ άλλοι από ότι βλέπω) το εμπιστεύομαι και αποτελεί στο pc το κύριο πρόγραμμα ελέγχου σταθερότητας.

Νομίζω οτι κατανοητοί γίναμε και οι δύο. Δεν πρόκειτε να σε πείσω να το χρεισιμοποιήσεις, ούτε εσύ να το σταματήσω, και μιας και έχουμε βγει και τελείως εκτός θέματος, ας το αφήσουμε κάπου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

[OFF TOPIC]κ μια ερωτηση προς τους expert στο prime

αφησα να τεσταρω τις μνημες "λιγη" ωρα στο πριμε κ δεν εβγαλε μεν λαθοι,αλλα δεν εκανε καν μια λουπα!!

τι παιζει?

να το θεωρισω "λαθος"??

[/OFF TOPIC]

Εσύ το σταμάτησες ή μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω overclock απο την εποχη του 486 και εχω κανει σε παρα πολλα PC.

Το Prime95 αρχικα το ειχα κατεβασει οταν ειχε βγει για να παρω μερος στο shared computing project κομματι του αλλα ομως το oveclocked PC μου δεν το ετρεχε σωστα και καταλαβα οτι ηθελε και αλλο VCore απο εκεινη τη στιγμη που ανεβασα το VCore και μετα κανενα game δεν ξανακολλησε/παγωσε πριν το Prime εριχνα το φταιξιμο στους drivers της Voodoo ή στο αυξημενο PCI,απο τοτε παντα εχω το Prime95 σαν κυριο δεικτη της σταθεροτητας του PC......

Η δικια μου αποψη ειναι οτι ενα συστημα πρεπει να τρεχει τα παντα χωρις εξαιρεσεις και το Prime ενα προγραμμα ειναι γιατι να αποτελει εξαιρεση?

Αν τρεχω Prime σταθερα ειμαι 99% σιγουρος οτι το PC δεν θα φταιει αν κολλησει κατι.....

Link to comment
Share on other sites

Αν τρεχω Prime σταθερα ειμαι 99% σιγουρος οτι το PC δεν θα φταιει αν κολλησει κατι.....

Eσενα περιμενα στη γωνια γιατι ηθελα να κανω χρηση του ονοματος σου αλλα ευτυχως που ποσταρες........

Δε μου λες ξεχασες που καποτε μου ελεγες οτι αποτομα σου κολλησε ο XMPEG ενω το Prime95 περνουσεΟΚ???

Μηπως εχεις κι εσυ την αντιρρηση οτι ναι το Large FFT ειναι πολυ βαρυ για τη CPU κι οντως αν περναει εκει ειναι 100% για εμενα σταθερο σε καθε αλλη περιπτωση το CPU αλλα τα Blends FFT δεν ειναι παντοτε βαρια......

Μου εχει τυχει κι εμενα να περνανε τα Blends FFT OK (γιατι θελω να τσιτωνω τη μνημη) αλλα να τρωω ΒΑΝ σε συμπιεση βιντεο....

Τεσπα το θεμα ξεφευγει εγω εχω καταθεσει τις αποψεις μου στα Tools υπαρχει και το thread για να μιλησουμε περαιτερω επι της "Διαφοροποιησης" κι οχι εδω...... :023:

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο Prime ναι,αλλα αυτο με τα Blend που κανει use 400MB+ μνημης δεν παιζει αν εχεις λαθη στη μνημη με τιποτα και το XMPEG πιεζει την μνημη αρκετα.Εχω πολλες εκδοσεις του Prime στο PC δεν τρεχω μονο μια και γι αυτο ειπα 99% κι ολας ειδικα στο nforce 2 παιζει και το θεμα 3D Stable γιατι το chipset δεν ξερεις τι κανει και αυτο ενω στον P4 αρκει το memtest+Prime........

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι κατανοητοί γίναμε και οι δύο. Δεν πρόκειτε να σε πείσω να το χρεισιμοποιήσεις, ούτε εσύ να το σταματήσω, και μιας και έχουμε βγει και τελείως εκτός θέματος, ας το αφήσουμε κάπου εδώ.

Σιγουρα! :023:

Εσύ το σταμάτησες ή μόνο του?

εγω.

:023:

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο ιδιο θεμα με τον fantacid. αν γινεται σχολιαστε την εικονα σε σχεση με τον χρονο που τρεχει και την προοδο του τεστ και πειτε μου αν "πεφτω" στην ιδια περιπτωση με τον Fantacid. Ελαττωματικες μνημες??

Οι μνημες δουλευουν... underclocked και σε timings και σε speed.

post-57-1442173753,0955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ Fantacid & SLN

Εμένα δεν που έχει συμβεί κάτι τέτοιο ποτέ, οπότε θα κάνω υποθέσεις.

Είναι παράξενο αλλά όχι απίθανο.

Αν τρέχατε και άλλα πράγματα, είναι λογικό να μην κάνει πολλά τεστ.

Βασικά δεν έχει σημασία πόσα τεστς περνάει, αλλά πόση ώρα τρέχει, εφόσον έχει 100% cpu usage.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα η γνωμη μου ειναι οτι το Prime ειναι αναξιοπιστο.Σε ολες τις φασεις του OC ποτε δε μπορουσα να το δω να τρεχει σωστα, ενω τρεχαν ολα τα αλλα που με ενδιεφεραν σε πιο μεγαλη συχνοτητα απο κει που κολλουσε το prime.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελιώνει η ιστορία με το prime παραθέτω το παρακάτω κείμενο από το stress.txt που υπάρχει στο prime:

A forum member said "Don't bother with prime95, it always pukes on me,

and my system is stable!. What do you make of that?"

or

"We had a server at work that ran for 2 MONTHS straight, without a reboot

I installed Prime95 on it and ran it - a couple minutes later I get an error.

You are going to tell me that the server wasn't stable?"

A) These users obviously do not subscribe to the 100% rock solid

school of thought. THEIR MACHINES DO HAVE HARDWARE PROBLEMS.

But since they are not presently running any programs that reveal

the hardware problem, the machines are quite stable. As long as

these machines never run a program that uncovers the hardware problem,

then the machines will continue to be stable.

Επιλογή σας είναι να μην θέλετε το σύστημα σας 100% stable, αλλά το γεγονός είναι οτι αν βγάλει error το prime ΚΑΤΙ δεν πάει καλά με το hardware σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.