Jump to content



ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


makis3798

Recommended Posts

Έχω κάρτα γραφικών την ASUS ATI RADEON 9600 SE/TD. ΄΄ενας γνωστός μου είπα ότι έπρεπε να πάρω την PRO. Γνωρίζετε να μου εξηγήσετε τίποτα για αυτό αλλά και να μου σχολιάσετε την κάρτα γραφικών που πήρα;

Το πρόβλημα το βασικό είναι η κάρτα τηλεόρασης. Εχω την PROLINK PIXELVIEW PLAYTV PRO PCI RETAIL και το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι ότι πιάνει τα κανάλια ενώ δεν πιάνει κανένα καθαρα (κάνει χιονάκια σε όλα τα κανάλια). Σκέφτηκα μήπως φταίει η κεραία και τη δοκίμασα σε μία κανονική τηλεόραση και έπαιζε τέλεια. Αν κάποιος έχει αυτή την κάρτα και έχει καμιά συμβουλή ας δώσει καμιά βοήθεια μπας και λύσω αυτό το πρόβλημα. Να σας πω ότι η κάρτα έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και όσο και αν την έχω ψάξει το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.

Τέλος αν καταφέρω και λύσω αυτό το πρόβλημα θέλω και κάποια βοήθεια για το αν μπορώ να βάλω SUPERSPORT.

HELP PLEASE....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα γραφικών την ASUS ATI RADEON 9600 SE/TD. ΄΄ενας γνωστός μου είπα ότι έπρεπε να πάρω την PRO. Γνωρίζετε να μου εξηγήσετε τίποτα για αυτό αλλά και να μου σχολιάσετε την κάρτα γραφικών που πήρα;

Το πρόβλημα το βασικό είναι η κάρτα τηλεόρασης. Εχω την PROLINK PIXELVIEW PLAYTV PRO PCI RETAIL και το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι ότι πιάνει τα κανάλια ενώ δεν πιάνει κανένα καθαρα (κάνει χιονάκια σε όλα τα κανάλια). Σκέφτηκα μήπως φταίει η κεραία και τη δοκίμασα σε μία κανονική τηλεόραση και έπαιζε τέλεια. Αν κάποιος έχει αυτή την κάρτα και έχει καμιά συμβουλή ας δώσει καμιά βοήθεια μπας και λύσω αυτό το πρόβλημα. Να σας πω ότι η κάρτα έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και όσο και αν την έχω ψάξει το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.

Τέλος αν καταφέρω και λύσω αυτό το πρόβλημα θέλω και κάποια βοήθεια για το αν μπορώ να βάλω SUPERSPORT.

HELP PLEASE....

Εάν παίζεις παιχνίδια τελευταίας γενιάς, τότε ναί, έπρεπε να είχες πάρει τουλάχιστον την προ. Προ=μεγαλύτεροι χρονισμοί πυρήνα καλύτερες+πιο γρήγορες μνήμες+128bit δίαυλος σε σχέση με τα 64 της SE. Εάν δεν παίζεις παιχνίδια ή παίζεις τίποτα παλιά παιχνιδάκια, μιά χαρά είναι.

Στις ρυθμίσεις της κάρτας σου βάλε PAL-BG και παίξε λίγο με το fine tuning

Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις οτι η playtvpro δεν θα σου δωσει τα μεγιστα σε αποδοση εικονας... σαφως και η εικονα θα υστερει εναντι μιας TV. παρολαυτα παιξε με το finetuning που σου λεει και ο outlaw και λιγο με τα χρωματα... έχει οντως πολλες ρυθμισεις που δεν εξηγει καπου με λεπτομερεια και ειναι δυσκολο να βρεις ακρη...

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει και εγώ την συγκεκριμένη κάρτα και από ότι έχω καταλάβει δεν πρόκειται να δεις και καλύτερη εικόνα στο pc σου.ψαξε καλυτέρα στο site της prolink για νέους driver που ίσως καλυτερέψουν την ποιότητα της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα θα το ψάξω λίγο με την τηλεόραση. Σίγουρα είναι φτηνή αλλά αν ήξερα από την αρχή ότι θα παίζει τόσο χάλια θα έδινα πιο πολλά λεφτά για μία καλύτερη (παίζει πολύ χάλια)

Για τη κάρτα γραφικών ναι παίζω καινούρια παιχνίδια λέτε σε λιγο καιρό να χρειαστεί να πάει για άλλαγμα; Τόσο χάλλια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα θα το ψάξω λίγο με την τηλεόραση. Σίγουρα είναι φτηνή αλλά αν ήξερα από την αρχή ότι θα παίζει τόσο χάλια θα έδινα πιο πολλά λεφτά για μία καλύτερη (παίζει πολύ χάλια)

Για τη κάρτα γραφικών ναι παίζω καινούρια παιχνίδια λέτε σε λιγο καιρό να χρειαστεί να πάει για άλλαγμα; Τόσο χάλλια είναι;

Πέραν του finetune κάνε και αυτό που λέει ο orama. Δές το Rev. της κάρτας σου πρώτα (είναι πάνω στην κάρτα).

Όσο για την κάρτα γραφικών σου τεστάρισέ την εσύ στα παιχνίδια που παίζεις, στις αναλύσεις που σε βολεύουν, με τα settings που θές κτλ. και πέσ μας πώς πάει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.