Jump to content


Ποιες να παρω (2χ256)


Recommended Posts

Kingston DIMM 256MB DDR 400MHz Non-ECC CL2,5 (KVR400X64C25/256)

Twinmos 256MB DDR 400MHz Lifetime

Επιδη η μπακατελα μου δεν περνει και πολλες στα 400 βρηκα οτι αυτες οι δυο

θα μπουν σιγουρα.Θα παρω δυο των 256 απο ενα απο τα δυο μοντελα. Ποιο θα παει παραπανω στο oc? Και σε γενικες γραμες ποια απο τις δυο προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχω χασει πια ολη μου την εμπιστοσυνη στις Twinmos λογο καποιων προβληματων που αντιμετωπισα και εγω και ενας φιλος μου σε κορυφαιες μητρικες που ενω υποστηριζαν Twinmos ποτε δεν καταφεραμε να τις δουλεψουμε σωστα ακομα και default. σου προτεινω kingston τις χρησιμοποιω χρονια και εχω χρησιμοποιησει πολλα μοντελα (απο τις value ram 266,333,400 hyper-x 400 ) και και ποτε μα ποτε δεν με απογοητευσαν .τωρα δουλευω 2*512 Mb value ram cl2.5 που αγορασθηκαν με διαφορα 6 μηνες dual παρακαλω 400@460mhz error free

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία,

Οι twinmos cl2,5 πάνε λιγάκι καλύτερα στο overclock (συνήθως), και είναι και φθηνότερες, ακόμα και από τις CAS3 Kingston. Σχεδόν σε τιμή "χύμα" μνήμης τις βρίσκεις.

Βέβαια για συμβατότητες κλπ δεν ξέρω να σου πω, λέγεται ότι οι δεύτερες είναι καλύτερες σε αυτό τον τομέα. Αλλά αφού διάβασες ότι τις υποστηρίζει, τότε ΟΚ.

Ακόμα καλύτερες θεωρώ τις οriginal Samsung,ειδικά τις 256άρες. Πολλοί τις έχουν φθάσει 260+, έστω και με χάλια timmings. Οι δικές μου πάνε ξεχωριστά 250 και dual 245, ενώ στα 239, με λίγο καψιματάκι τις δουλεύω 2,5-3-3-7. Με 2.5Volts! Καθόλου άσχημα για φθηνή μνήμη νομίζω ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από προσωπική εμπειρία,

Οι twinmos cl2,5 πάνε λιγάκι καλύτερα στο overclock (συνήθως), και είναι και φθηνότερες, ακόμα και από τις CAS3 Kingston. Σχεδόν σε τιμή "χύμα" μνήμης τις βρίσκεις.

Βέβαια για συμβατότητες κλπ δεν ξέρω να σου πω, λέγεται ότι οι δεύτερες είναι καλύτερες σε αυτό τον τομέα. Αλλά αφού διάβασες ότι τις υποστηρίζει, τότε ΟΚ.

Ακόμα καλύτερες θεωρώ τις οriginal Samsung,ειδικά τις 256άρες. Πολλοί τις έχουν φθάσει 260+, έστω και με χάλια timmings. Οι δικές μου πάνε ξεχωριστά 250 και dual 245, ενώ στα 239, με λίγο καψιματάκι τις δουλεύω 2,5-3-3-7. Με 2.5Volts! Καθόλου άσχημα για φθηνή μνήμη νομίζω ε;

Eπειδη ψαχνω και γω για 2χ256 για Dual για Α64 και θελουμε να παιξει κοντα στα 100 ευρω και να εχει ενα σεβαστο ΟC, ποιες samsung προτεινεις (τσιπακια κλπ) και που μπορουμε να τις βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.