Jump to content



Τι θα θελατε να δειτε σε DVD Recorder Review στο PCTechnology?


Recommended Posts

Οπως λέει και ο τιτλος του συγκεκριμένου thread απλα ρωταω τα μέλη του PCTechnology τι θα θελανε να δουνε σε ενα review απο το PCTechnology, εν οψει και του επερχομενου review του Teac DV-W516D που έχει σχεδον τελειωσει και θα ανεβει σε λιγες μερες.

Αν υπάρχει κάτι το οποίο δεν εχω συμπεριλαβει ηδη θα προσπαθησω να το βάλω αν ενδιαφερει αρκετο κόσμο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω απο τα reviews ωα επικεντρονονται πολυ περισσοτερο στην ποιοτητα εγγραφης και οχι στις ταχυτητες.Επισης πολλες φορες τα δισκακια δειχνουν οτι εχουν γραφτει τελεια με προγραμματα στυλ kprobe αλλα στην πραγματικοτητα υπαρχουν καποια προβληματα που κανεις δεν αναφερει.Πχ γιατι ολα τα taiyo yuden +R που γραφω στο πλεχτορ 708Α και σε 4χ και σε 8χ δεν διαβαζονται πολυ καλα απο το λιτεον DVDROM ενω τα -R τα διαβαζει τελεια.Και στα δυο εννοειται οτι η ποιοτητα εγραφης ειναι πολυ καλη και το λιτεον ειναι πολυ καλο reader.Το pioneer απο την αλλη τα ιδια δισκακι ατα διαβαζει πολυ καλα.Επισης +R δισκακια philips (ricoh) γραμμενα με το τεακ το 8Χ (pioneer) παιζουν στο λιτεον πολυ καλα (αρα δεν εχει κουσουρι με το φορμα του +R).που θα βρω λοιπον τετοιες πληροφοριες;Αναφερεται πουθενα ποσο καλα διαβαζονται τα 8χ και ανω δισκακια απο επιτραπεζια DVD players που δεν εχουν IDE based reader; Κατι τετοια θα εκανε ενα ριβιου να διαφερει τελειως.Οι πραγματικες συνθηκες και οχι μονο οτι λενε τα προγραμματα αν και ειναι πολυ χρονοβορο αυτο που λεω οπως και δυσκολο απο θεμα κοστους.

Link to comment
Share on other sites

Hemispasm μας έχεις και περιμένουμε εναγωνίως πολύ καιρό τώρα :) Ένα πράγμα με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά περισσότερο.. Υπάρχει συσκευή + media αυτή τη στιγμή για ποιοτικά αντίγραφα ασφαλείας ταινιών DVD?

Link to comment
Share on other sites

τώρα που αρχίζουν να βγαίνουν τα τελικά μοντέλα DVDR, δηλαδή 16Χ, ένα roundup με τα θετικά και αρνητικά πολλών συσκευών και ποιότητα εγγραφής, με πληροφορίες έστω και από τρίτες πηγές , και όχι εξαντλητικά τεστ σε ένα δυό μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ επειδή ψάχνομαι για dvd-r θέλω μεγάλη έμφαση στην ποιότητα εγγραφής δηλαδή δεν με νοιάζει ο χρόνος ας το κάνει 5 λεπτά αργότερα αλλά δε θα κλαίω τα δισκάκια ,

επίσης θα θελα να ξέρω με τι δισκάκια(μάρκες) είναι συμβατές οι συσκευές ή όχι

και θα θελα να δοθεί έμαφαση στον αν μασάει σε errors που έχουν τα δισκάκια κατά την αναπαραγωγή

δλδ δεν θέλω να κλαίω τα χρήματα που έδωσα,τώρα μπορεί να ζητάω πολλά αλλά εσύ το ζήτησες ,πα΄ντως όποιο ικανοποιεί τα παραπάνω εγώ θα το πάρω ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΞΗ Π-ΟΙ-Ο-ΤΗ-ΤΑ

Α και μετά να δοθεί και λίγη έμφαση στον θόρυβο που κάνει όχι τόσο κατά την εγγραφή αλλά κατά την αναπαραγωγή

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω για τη συμβολη σας :)

Βασικά με ό,τι έχω διαβάσει στο φόρουμ, η άποψή σου και μόνο θα μου έφτανε.

But that's just me

Thanx :)
Εγω θελω απο τα reviews ωα επικεντρονονται πολυ περισσοτερο στην ποιοτητα εγγραφης και οχι στις ταχυτητες.
Αυτο έχει ληφθει υποψιν
Επισης πολλες φορες τα δισκακια δειχνουν οτι εχουν γραφτει τελεια με προγραμματα στυλ kprobe αλλα στην πραγματικοτητα υπαρχουν καποια προβληματα που κανεις δεν αναφερει.Πχ γιατι ολα τα taiyo yuden +R που γραφω στο πλεχτορ 708Α και σε 4χ και σε 8χ δεν διαβαζονται πολυ καλα απο το λιτεον DVDROM ενω τα -R τα διαβαζει τελεια.
Αυτο ειναι κάτι που εγω δεν μπορω να εξετασω, καθωδε δεν εχω τετοια πληθωρα οδηγων να καθοντα. Δεν ειναι ασυνηθες καποια drives να εχουν καλυετη συμπεριφορα στην αναγνωση απο αλλα και αυτο δεν εχει παντα να κανει με τη ποιοτητα των μεσων. Δεν μπορω να το κανω αυτο μεσα απο ενα review ενος drive.
Αναφερεται πουθενα ποσο καλα διαβαζονται τα 8χ και ανω δισκακια απο επιτραπεζια DVD players που δεν εχουν IDE based reader;
Δεν καταλαβαινω δυστυχως τι εννοεις εδω.
Hemispasm μας έχεις και περιμένουμε εναγωνίως πολύ καιρό τώρα
Πως σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση? Τα drives τα παρελαβα πριν απο μια εβδομαδα και τις τελευταιες 5 μέρες ασχολουμε με το Teac πανω απο 8 ωρες ημερησιως - σε διαβεβαιω το να κανεις ενα review ειναι επιπονη εργασια που απαιτει πολλες ωρες δουλειας :)

Υπάρχει συσκευή + media αυτή τη στιγμή για ποιοτικά αντίγραφα ασφαλείας ταινιών DVD?

Πολλες, απλα εξεταζουμε μια απο αυτες σε συνδυασμο με διαφορα μεσα

τώρα που αρχίζουν να βγαίνουν τα τελικά μοντέλα DVDR, δηλαδή 16Χ, ένα roundup με τα θετικά και αρνητικά πολλών συσκευών και ποιότητα εγγραφής, με πληροφορίες έστω και από τρίτες πηγές , και όχι εξαντλητικά τεστ σε ένα δυό μοντέλα

Πολυ σωστη η σκεψη σου, μονο που για να γινει αυτο θα πρεπει να μου στειλουν αρκετες συσκευες ταυτοχρονα :p Επιπροσθετως αυτο κρυβει τον κινδυνο να αδικηθει καποιος οδηγος αν δε δοκιμαστει εκτενως με διαφορα μεσα καθως η συμβατοτητα ειναι πολλες διαφορετικη χωρις αυτο να σημαινει οτι ο οδηγος ειναι υποδεεστερος.

εγώ επειδή ψάχνομαι για dvd-r θέλω μεγάλη έμφαση στην ποιότητα εγγραφής δηλαδή δεν με νοιάζει ο χρόνος ας το κάνει 5 λεπτά αργότερα αλλά δε θα κλαίω τα δισκάκια ,

Αυτο εχει ηδη ληφθει υποψιν :)

επίσης θα θελα να ξέρω με τι δισκάκια(μάρκες) είναι συμβατές οι συσκευές ή όχι

Αυτο ειναι λιγο δυσκολο καθως απαιτει την χρησιμοποιηση πολλων standalone players - δεν ειμαστε το Ram ;)

Παντως τα DL media που εχουν γραφτει θα δοκιμαστουν σε 1-2 τουλαχιστον συσκευες (φιλων - γνωστων)

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο..... εσύ ξέρω εγώ θα ποστάρεις ότι θέλεις αλλά π.χ. από κάποιο τεστ που ποστάρεις πες ποιά είναι τα συμεράσματα τα δικά σου μην περιμένεις να καταλάβουμε όσα καταλαβαίνεις εσύ από μια γραφική παράσταση συνάρτησης

και τέλος μην διστάσεις να υποθέσεις οτιδήποτε αρκεί να το πεις ότι κάνεις μια υπόθεση

βάλε και τον θόρυβο μέσα δεν είναι δύσκολο πράγμα και δε ζητάμε να τον μετράς με κανά όργανο απλώς πες είναι πιο θορυβώδες από τα άλλο και τέτοια

καλή τύχη και να διαβάζεις αυτό το thread αρκετά

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο..... εσύ ξέρω εγώ θα ποστάρεις ότι θέλεις αλλά π.χ. από κάποιο τεστ που ποστάρεις πες ποιά είναι τα συμεράσματα τα δικά σου μην περιμένεις να καταλάβουμε όσα καταλαβαίνεις εσύ από μια γραφική παράσταση συνάρτησης
Το καταλαβαινω και για αυτο παραθετω και μια μικρη εξηγηση μετα απο καθε σαρωση. Επισης εχω γραψει ενα αρθρο σχετικ με το CIRC(error correction) στο οποιο εξηγω πολυ απλα (οπως δηλ τα καταλαβαινω και εγω ;) ) οτι εχει σχεση με τα λαθη εγγραφης/αναγνωσης και πως μπορει κανεις να εξηγησει τα αποτελεσματα απο τις σαρωσεις κτλ το οποιο επρεπε να ανεβει σημερα - ας ελπισουμε οτι αυριο θα βγει ονλινε.

Διαβαζοντας αυτο πρωτα μπορει κανεις μετα να εξηγει τα ιστογραμματα με μια ματια

Τυφλοσουρτης ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβος – Ένα μειονέκτημα που πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους. Από όσα τουλάχιστον έχεις χρησιμοποιήσει θα μπορούσες να αναφέρεις και το θέμα του θορύβου. (Πιστεύω ότι το έχεις υπόψη σου αλλά ρωτάω just in case….)

Link to comment
Share on other sites

Πως σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση? Τα drives τα παρελαβα πριν απο μια εβδομαδα και τις τελευταιες 5 μέρες ασχολουμε με το Teac πανω απο 8 ωρες ημερησιως - σε διαβεβαιω το να κανεις ενα review ειναι επιπονη εργασια που απαιτει πολλες ωρες δουλειας

Προς θεού το ξέρω ότι είναι πακέτο η όλη φάση και το εκτιμώ πάρα πολύ. Απλά από κάποια posts τον τελευταίο καιρό είχα μυριστεί ότι κάτι ετοιμάζεις και γιαυτό είμαι ανυπόμονος... μάλλον με παρεξήγησες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ξέρω πώς τα πάει και με τις προστασίες safedisc κλπ

οπότε αν μπορείς κάνε το efm test ή κ καποια άλλα αν υπάρχουν που

ξέρεις. Για το συγκρκριμένο αρκεί ενα επανεγγράψιμο cd.

http://support.alcohol-soft.com/en/knowledgebase.php?postid=2196&title=Efm+Is+Your+Drive+Capable

Link to comment
Share on other sites

τελευταιες 5 μέρες ασχολουμε με το Teac πανω απο 8 ωρες ημερησιως - σε διαβεβαιω το να κανεις ενα review ειναι επιπονη εργασια που απαιτει πολλες ωρες δουλειας :)

Πολλες, απλα εξεταζουμε μια απο αυτες σε συνδυασμο με διαφορα μεσα

Πολυ σωστη η σκεψη σου, μονο που για να γινει αυτο θα πρεπει να μου στειλουν αρκετες συσκευες ταυτοχρονα :p Επιπροσθετως αυτο κρυβει τον κινδυνο να αδικηθει καποιος οδηγος αν δε δοκιμαστει εκτενως με διαφορα μεσα καθως η συμβατοτητα ειναι πολλες διαφορετικη χωρις αυτο να σημαινει οτι ο οδηγος ειναι υποδεεστερος.

Hemispasm για να το ξεκαθαρίσω, δεν είπα να κάνεις περισσότερα benchmarks και να συμπεριλάβεις πολλές συσκευές. Φαντάζομαι την ταλαιπωρία και τον χρόνο που θέλει. Απλώς αν είναι εφικτό να φτιαχτεί ένας μικρός οδηγός με τις τελευταίες συσκεύες όπου θα αναγράφονται κάποιες πληροφορίες για αυτά πχ τυπικά χαρακτηριστικά, θετικά αρνητικά όπως έχει πρόβλημα και μειωμένη ποιότητα στα -R σε σχέση με τα +R, link σε reviews, προσωπική εμπειρία από μέλη κλπ.

Δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολο και χρήσιμο μία γνώμη είπα :) . Για εκτενή reviews αρκούν πιστεύω για το nec, liteon, teac.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα δεν ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα όσο η συμπεριφορά στην ανάγνωση και η ποιότητα εγγραφής. Και ο θόρυβος τώρα που το σκέφτομαι είναι ένα κριτήριο
λολ προσπαθω να το αποφυγω οσο μπορω, εχω βαρεθει να το κανω με τα cd recorders μην αρχισω με τα dvdv recorders τωρα . :p

Πλακα κανω, θα προσπαθησω να το συμπεριλαβω αν προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Hemispasm για να το ξεκαθαρίσω, δεν είπα να κάνεις περισσότερα benchmarks και να συμπεριλάβεις πολλές συσκευές. Φαντάζομαι την ταλαιπωρία και τον χρόνο που θέλει. Απλώς αν είναι εφικτό να φτιαχτεί ένας μικρός οδηγός με τις τελευταίες συσκεύες όπου θα αναγράφονται κάποιες πληροφορίες για αυτά πχ τυπικά χαρακτηριστικά, θετικά αρνητικά όπως έχει πρόβλημα και μειωμένη ποιότητα στα -R σε σχέση με τα +R, link σε reviews, προσωπική εμπειρία από μέλη κλπ.
Οκ το καταλαβαινω αλλα το συγκεκριμενο θα ηταν απλως μια παραθεση χαρακτηριστικων. Προβλημα και μειωμενη ποιοτητα σε εγγραφη για να γραφτει θα πρεπει να εχει τεσταριστει, δεν μπορω να βασιστω σε γνωμες και εμπειριες αλλων - αυτο το κανω/παραθετω μεσα στο φορουμ. Δε θα μπορουσα να το κανω σε review που θα διαβασει αρκετος κοσμος εκτος του forum - δε θα ηταν και σωστο γιατι πολλοι βασιζονται σε τετοια αρθρα για τις μελλοντικες αγορες τους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ξέρω πώς τα πάει και με τις προστασίες safedisc κλπ

Κι εμένα θα με ενδιέφερε πολύ αυτό. Αν και δεν περιμένω αξιόλογες επιδόσεις από τα DVDRW (ίσως με εξαίρεση τα Liteon). Νομίζω πως είναι σημαντικό καθώς η αγορά DVDRW για τους περισσότερους συνδυάζεται με την αποκαθήλωση του CDRW. Οπότε με τις προστασίες των CD τι γίνεται; Υπάρχει ελπίδα;

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τον θορυβο και την ταχυτητα εγγραφης δευτερευουσες παραμετρους .η ποιοτητα εγγραφης ερχεται πρωτη και για μενα.η ταχυτητα ,σαν απολυτο μεγεθος,ειναι μετρησιμη και μιλαει απο μονη της....η ποιοτητα εγγραφης ομως ειναι σχετικη,δεν ειναι τοσο κρυσταλλινη παραμετρος και δεν μπορει να μετρηθει ευκολα.χρειαζεσαι πολλα δισκακια να δοκιμασεις σε ολα τα φορμα,πολλους οδηγους να τσεκαρεις τη συμβατοτητα των ανωθεν δισκων ,πολλες εργατωρες εν ολιγοις και ενα σοβαρο κεφαλαιο.για μενα ποιοτητα εγγραφης σημαινει απροβληματιστη αναπαραγωγη απο την πλειοψηφια των οδηγων αναγνωσης....πιστευω συμπυκνωσα σε αυτη τη προταση ολο το ζουμι της λεξης ποιοτητα....αν κανω λαθος ας με διορθωσετε.

περιμενω λοιπον ,οσο ειναι δυνατον, μια συγκριση σε αυτη τη βαση.δεν ειναι τοσο σημαντικο η απολυτη ταχυτητα και ο θορυβος,ειναι μετρησιμα και λιγο πολυ γνωστα μεγεθη.η ποιοτητα εγγραφης ομως ειναι ενα αλλο ζητημα,αβυσσος θα ελεγα.ποιοτητα με βαση την απροβληματιστη συμβατοτητα προτεινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ό,τι έχω διαβάσει στο φόρουμ, η άποψή σου και μόνο θα μου έφτανε.

But that's just me

Kάνεις μεγάλο λάθος.

Δεν είναι μόνο εσύ που το πιστεύεις αυτό.

(Aγόρασα πρόσφατα dvd-rw στηριζόμενος μόνο σε κάποια γενικά σχόλια του Hemispasm )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.