Jump to content



ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ TANK???


viper1442169065

Recommended Posts

Εδω και αρκετο καιρο που δουλευω το νερακι εχω για δεξαμενη 1 πλαστικο κουτι οικογενειακου παγωτου.Ωστοσο πιστευω οτι επηρεαζεται το συστημα απο τη θερμοκρασια που αναπτυσσεται μεσα εκει και επομενως ζεσταινεται και το νερο.Εχει ψαχτει κανεις για μεταλλικα tank???Πιστευω οτι στανταρ θα κρατουν πιο κρυο το νερο 2-3 βαθμους.Που μπορω να βρω και πως θα περασω τους σωληνες απο πανω αν εχουν μεταλλικο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σου πω την αληθεια κι εγω πλαστικο εχω για τανκ! Εχω ενα ταπερακι! Δεν ξερω αν το εχεις δει στο thread που ειχα ανοιξει... Ασε που το εχω ανοιχτο και εξατμιζεται το νερο :(

Τωρα για μεταλλικο τανκ καλη ιδεα θα τραβαει τη θερμοτητα του νερου!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σου πω την αληθεια κι εγω πλαστικο εχω για τανκ! Εχω ενα ταπερακι! Δεν ξερω αν το εχεις δει στο thread που ειχα ανοιξει... Ασε που το εχω ανοιχτο και εξατμιζεται το νερο :(

Τωρα για μεταλλικο τανκ καλη ιδεα θα τραβαει τη θερμοτητα του νερου!

Και μενα εξατμιζεται.Το εχω κλειστο αλλα δεν καπου εχει κενα και 1-2 φορες το μηνα θελει συμπληρωμα.

Καμια ιδεα που βρηκε ο 11 το δικο του tank??

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι στανταρ θα κρατουν πιο κρυο το νερο 2-3 βαθμους.

Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση.

Ακόμα και να απάγει το μέταλλο του τάνκ θερμότητα από το νερό, κάτι θα πρέπει να απάγει τη θερμότητα από το μέταλλο του τάνκ. Και αφού κάτι τέτοιο δεν θα συμβαίνει η θερμότητα θα παραμένει στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετο καιρο που δουλευω το νερακι εχω για δεξαμενη 1 πλαστικο κουτι οικογενειακου παγωτου.Ωστοσο πιστευω οτι επηρεαζεται το συστημα απο τη θερμοκρασια που αναπτυσσεται μεσα εκει και επομενως ζεσταινεται και το νερο.Εχει ψαχτει κανεις για μεταλλικα tank???Πιστευω οτι στανταρ θα κρατουν πιο κρυο το νερο 2-3 βαθμους.Που μπορω να βρω και πως θα περασω τους σωληνες απο πανω αν εχουν μεταλλικο καπακι?

Κοιτα εδω ενα ωραιο τανκ.

post-159-1442173781,1527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση.

Ακόμα και να απάγει το μέταλλο του τάνκ θερμότητα από το νερό, κάτι θα πρέπει να απάγει τη θερμότητα από το μέταλλο του τάνκ. Και αφού κάτι τέτοιο δεν θα συμβαίνει η θερμότητα θα παραμένει στο κύκλωμα.

Ναι αλλα η θερμοτητα δεν ειναι απαραιτητο να απαγεται απο κατι εφαπτομενο στο τανκ.. αν δηλαδη ενα φαν, οπως ειπε και ο soler, φυσαει (ψυχει) το τανκ δε θα απαγει τη θερμοτητα του? Ε αυτο το ρολο παιζει η θερμοκρασια του περιβαλλοντος χωρου... Ενα μεταλλικο τανκ, ακριβως επειδη ειναι μεταλλικο, τεινει να πλησιασει τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος περισσοτερο απο ενα πλαστικο, και επειδη σε ενα συστημα w/c η θερμοκρασια του νερου ειναι παντα μεγαλυτερη απο τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος, αυτο σημαινει βελτιωση. :001:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ειναι αρκετά κοντά στη θερμοκρασία του νερού για να κάνει ικανοποιητική απαγωγή θερμότητας. Ένα fan ίσως βοηθήσει, αλλά απειροελάχιστα.

Τι το παιδεύετε ρε παιδια? Η ιδέα ψύξης του τάνκ είναι παλιά και δεν έχει αποδόσει.

Αν θέλετε καλύτερες θερμοκρασίες πάρτε μεγαλύτερο ψυγείο, καλύτερο block, δυνατοτερη αντλία κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ειναι αρκετά κοντά στη θερμοκρασία του νερού για να κάνει ικανοποιητική απαγωγή θερμότητας. Ένα fan ίσως βοηθήσει, αλλά απειροελάχιστα.

Τι το παιδεύετε ρε παιδια? Η ιδέα ψύξης του τάνκ είναι παλιά και δεν έχει αποδόσει.

Αν θέλετε καλύτερες θερμοκρασίες πάρτε μεγαλύτερο ψυγείο, καλύτερο block, δυνατοτερη αντλία κτλ...

Πες τα Χρυσοστομε :026:

Εχεις απολυτο δικιο εγω μετα απο τρια τανκ, 2-3 ταπερ, και κανα δυο λεκανες ειδα οτι δεν αλλαξε τιποτα ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να χρησιμοποιείται ένα καλό αλουμινένιο τανκ πάντα σε συνδιασμό με καλό ψυγείο και αντλία και μάλιστα στην επιστροφή του νερού γιατι αφ' ενός μεν αυξάνει την ποσότητα του νερού και αφ' ετέρου δε βοηθάει αρκετά στην απαγωγή της θερμοκρασίας. Οταν το είχα :056: χρησιμοποιήσει τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ικανοποιητικά και μάλιστα σε ένα σύστημα εξ' ολοκλήρου μέσα στο κουτί..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ρε παιδια αλλα λεω να βαλω ενα ετσι για δοκιμη! Να δοκιμασω κι εγω... και να δω τι παιζει! Πχ τωρα εχω θερμοκρασια δωματιου 22,6 βαθμους και θερμοκρασια νερου 32,7! Λετε να μη βοηθησει...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.