Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΙΟ


arj

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Προς ολους οσους θα το διαβασουν :

Οποσδηποτε να εχετε ενεργα οταν ειστε στο net το firewall (οχι αυτο των xp καποιο αλλο πχ zone alarm) και ενα προγραμματακι για worms trojans dialers klp klp σε στυλ ad-watch που ερχεται μαζι με το adware pro.

Το antivirus το θεωρω δεδομενο...

Link to comment
Share on other sites

ARJ δε ξέρω πολλά για ιούς, μόνο να παίρνω καλό backup έχω μάθει. Ξέρω όμως ότι τα αρχεία που λες κάτω από το Windows\System32\config είναι πάντα κλείδωμένα όταν μπουτάρεις από τα ντόπια win, ανεξάρτητα από safe mode κλπ. Αυτό είναι νορμάλ και γίνεται για λόγους ασφαλείας (πχ. το SAM έχει τα hash των Passwords των χρηστών).

Αρα, κανείς λόγος ανυσηχίας, το αντιβιοτικό απλώς δεν μπορεί να τα ανοίξει και βγάζει warning. Τώρα για το winrar, εγώ δεν έχω τέτοιο αρχείο στο αντίστοιχο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω είμαι βλάκας λοιπόν... τίποτα δεν βάζω απο δ'αυτα.. ας κολλήσει 100 ιούς..

το φορμάτ ναναι καλά. Σιγα μην ασχολούμαι όλη την ώρα με το pc. Αυτα τα περί

ιούς ταχω ξεπεράσει πια..ανήκουν στην εποχή που πρωτοπήρα pc. Δε πα να καεί

κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω είμαι βλάκας λοιπόν... τίποτα δεν βάζω απο δ'αυτα.. ας κολλήσει 100 ιούς..

το φορμάτ ναναι καλά. Σιγα μην ασχολούμαι όλη την ώρα με το pc. Αυτα τα περί

ιούς ταχω ξεπεράσει πια..ανήκουν στην εποχή που πρωτοπήρα pc. Δε πα να καεί

κιόλας...

:109: Μαζί σου!

Ένα antivirus έχω μόνο... και το harware firewall από τον ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια καλα ειναι ολα αυτα.αλλα αν ειναι με το παραμικρο συμβαν που δεν θα το βρει το "ταδε" antivirus,να κανετε format, παρτε κι αλλους 2-3 σκληρους για καβαντζα.δε λεει και συνεχεια σβησε-γραψε.

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω είμαι βλάκας λοιπόν... τίποτα δεν βάζω απο δ'αυτα.. ας κολλήσει 100 ιούς..

το φορμάτ ναναι καλά. Σιγα μην ασχολούμαι όλη την ώρα με το pc. Αυτα τα περί

ιούς ταχω ξεπεράσει πια..ανήκουν στην εποχή που πρωτοπήρα pc. Δε πα να καεί

κιόλας...

Καλα αν ειναι να ειμαι με το φοβο μην κολλησω την οποιαδηποτε ******* οποτε μπαινω ιντερνετ τοτε σαφως και θα βαλω οσα προγραμματα χρειαζονται.Γιατι τοτε την ωρα που γλυτωνεις απο το να τρεχεις αυτα τα προγραμματα, χανεις τριπλασια οταν κανεις φορματ+εγκατασταση τα win.

Link to comment
Share on other sites

Για το copy protection δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αλλά πείραξε τα κλειδιά στην registry που δίνει εδώ http://www.winguides.com/registry/display.php/790/

Thanks man θα το δοκιμασω και αυτο αλλιως format!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αναψε η κουβεντα αφουτου εφυγα! Παιδια το format καθε τρεις και λιγο δεν ειναι λυση ειδικα αν μιλαμε για το φορητο που χρησιμοποιειτε και στη δουλεια!

Γιαυτο προσπαθουμε να ειμαστε παντα προστατευμενοι οσο μπορουμε. Να μειωσουμε τις πιθανοτητες να γινει η στραβη... Εγω δεν ειχα firewall και αυτο πιστευω οτι μου εκανε τη ζημια... Ειχα συνδεθει σε μια dsl 512 ενος πελατη και κατεβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που λεώ όλη την ώρα. NORTON GHOST (ή οποιοδήποτε άλλο prog). Με το Ghost έχω να κάνω format 1 χρόνο.

1) Κάνεις ένα partition MONO με το λειτουργικό. Περνάς ΜΟΝΟ τα απαραίτητα (Office) ή όσα δεν μπορείς να αποχωρήστείς και χρησιμοποιείς συνέχεια.

2) Παίρνεις ένα image Από αυτό το partition (γύρω στα 1.5 GB)

3) Με το που γίνει η στραβή, κάνεις ένα Restore to image (5 λεπτά με το ρολόι) και είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία που γράφεις είναι κλειδωμένα από το λειτουργικό όπως λέει και ο couveland. Έχεις ρυθμίσει το antivirus να αναφέρει τα αρχεία που δεν μπόρεσε να ανοίξει ανεξαρτήτως λόγου γι' αυτό αναφέρει αυτά τα αρχεία συστήματος.

Μπορείς να κάνεις system restore για να σου φύγει η ιδέα.

Έχεις ρυθμίσει το αντι-ιικό να σβήνει τα αρχεία που έχουν προσβληθεί από ιο ή να τα καθαρίζει και να τα απομονώνει; Αν επέλεξες το σβήσιμο λογικό είναι να έχεις πρόβλημα γιατί μπορεί να έσβησε κάποιο αρχείο που είχε προσβληθεί αλλά ήταν απαραίτητο για να λειτουργήσει το σύστημα. Να επιλέγεις πάντα την απομόνωση σε κάποιο φάκελο και μετά να διαλέγεις τι θα σβήσεις εσύ χειροκίνητα και φυσικά να κρατάς λίστα των αρχείων που σβήνεις για κάθε ενδεχόμενο.

Κανονικά πρέπει να έχεις έτοιμο ένα boot cd με το αντιβιοτικό που χρησιμοποιείς, ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις. Βρές από το δίκτυο κάποιο image αρχείο ενός καλού προγράμματος και κάψτο σε ένα cd για να εκκινήσεις από εκεί και να ελένξεις τον υπολογιστή για ιούς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.