Jump to content



dual,nforce2 και περιεργα.....


naz

Recommended Posts

Τοσο καιρο δουλευα την μητρικη μου με 512 ddr400 η οποια ηταν αρκετη για την πλειονοτητα των εφαρμογων που ετρεχα.βεβαια,επειδη η μνημη ποτε δεν ειναι αρκετη και ειδικα μετα την ελευση των xp,longhorn τρεμε κοσμε, αποφασισα οτι χρειαζομουνα λιγη ακομα μνημη.βεβαια λογω του nf2 ειχα καποιες αμφιβολιες για το αν τελικα θα δουλεψει το συστημα μου σε dual.επισης ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις μια ιδια μνημη τοσο καιρο μετα,την ειχα αγορασει πριν κανα χρονο την 512....οποτε τι κανεις?? doom πως παιζεις με 512,barton και 5600χτ??? κατεφυγα σε πονηρεςς λυσεις....

ειχα ενα dimm 256 samsung,μηδαμινες οι πιθανοτητες να δουλεψει κανονικα στο epox moy mazi me to 512 kingston value...ειχα φαει και ενα ξενερωμα με μια kingston bh-6 η οποια δεν μπουταρε με το 512 οτι και αν εκανα...τεσπα λεω ας το δοκιμασω ιδου μια ιδεα του τι συνεβει....τρεχω την sandra λεω οπα dual?? για να δουμε ...fsb 200 etsi? παμε για prime kai spi....8ωρες prime blend ειναι καλα....μερες μπορει να τρεχει error free αποοτι ειδα.μετεστ ενα βραδυ ολοκληρο χωρις λαθος κλπ....επαθα πλακα....η kingston μου με chipakia κινγστον συνεργαζεται τελεια με μια samsung tcb στα 200 .η μια 512αρα,η αλλη 256αρα.δουλευουν σε dual channel αψογα ενω με διαφορα 512αρια ειχα φαει ηττες.....ειδα οτι δεν εχω κανενα προβλημα και στα 210 θα ανεβασω αυριο αφου τρεξει prime ολοvυχτια...

οποτε εχουμε δυο εντελως διαφορετικα ντιμακια να τρεχουν σε dual channel στο γεματο κρυφες αρετες epox 8rda μου.....για να δουμε τι αλλες εκπληξεις μας επιφυλασει.....

post-128-1442173794,1966_thumb.jpg

post-128-1442173794,3082_thumb.jpg

post-128-1442173794,3976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται βεβαια τα timmings ειναι αρκετα χαλαρα ....αυτο ομως ειλικρινα στην παρουσα και με τον ανωθεν εξοπλισμο δεν με ενοχλει καθολου.ουσιαστικα η ποσοτητα της μνημης ειναι που μετραει,η συχνοτητα της σε 1¨1 και λιγοτερο οι χρονισμοι...αλλωστε δεν θελω να βγαζει 40 spi.θελω να ειναι 1000% σταθερο και απροβληματιστο...οταν παμε με το καλο σε 64αρη βλεπουμε και για τα ρεκορ...

Link to comment
Share on other sites

Τα BH6,BH5 δεν ξεκινανε καν με CAS3 γι αυτο μαλλον δεν σου παιζει μαζι με το Kingston που πιθανον εχει Samsung chipakia ή αλλα CAS3 chipakia γι αυτο παιζει παρεα με το 256 σε Dual παιζουν μονο τα 512ΜΒ δηλαδη το 256 και το ενα απο τα δυο bank του 512 αλλα ετσι και αλλιως δεν υφισταται πρακτικα το dual channel αφου το bus του CPU ειναι το bottleneck στην ολη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

εγω να δεις τι ηττες ειχα φαει....τωρα βεβαια μεσα απο μια εντελως παραδοξη λόγικη αρχιζω και το εκτιμω.....οριστε και ενα σπι sta 210 βλεπω οτι το πηγαινει καλα το prime...βγαζει και 8Μ σπι...για να δουμε

Χαρηκα ειναι η αληθεια γιατι το 256αρι πηγαινε τσαμπα,θα το εδινα 25 ευρο...και φραγκα για να αγορασουμε μνημες 2χ512 κλπ τωρα δεν λεει....πολυ κοροιδεια οι μνημες ,τρελη ακριβεια.....ασε που πες οτι τις πηρες...αν δεν παιξουν τι κανεις??

post-128-1442173794,4718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nazz εγώ σου προτίνω να τις βγάλεις απο dc. Ούτος η άλλως απο την 512 μόνο τα 256 πάνε στα 128 bit παρεούλα με την 256άρα σου. Χωρίς το dc θα έχεις και πιο καλές πιθανότητες για oc (πιστεύω).

Link to comment
Share on other sites

τι να μου πει τωρα το κλοκαρισμα ρε φιλε,210 το εχω και δουλευει,τα 512 δεν αρκουν .θελω να παιζω και παιχνιδια αξιοπρεπως....δεν με χαλαει που δεν μπορω να τις εχω 2-2-2-5.....στην πραξη το βλεπω το μηχανημα πιο ανετο,με 512 και τοσα να τρεχουν απο πισω υπηρχαν φασεις που κρεμαγε.ειναι μηχανημα 24/7 ,ειναι το νορμαλ ας πουμε.δεν παω ουτε για 250 fsb τωρα,ουτε για σκορακια,τις ξεπερασα αυτες τις παιδικες ασθενειες...κοστιζουν(λολ) οταν με το καλο μαζεψουμε κανα φραγκο παμε για 64αρη και μνημες(μαλλον) ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Τα BH6,BH5 δεν ξεκινανε καν με CAS3 γι αυτο μαλλον δεν σου παιζει μαζι με το Kingston που πιθανον εχει Samsung chipakia ή αλλα CAS3 chipakia γι αυτο παιζει παρεα με το 256 σε Dual παιζουν μονο τα 512ΜΒ δηλαδη το 256 και το ενα απο τα δυο bank του 512 αλλα ετσι και αλλιως δεν υφισταται πρακτικα το dual channel αφου το bus του CPU ειναι το bottleneck στην ολη υποθεση.

ετσι ειναι οπως τα λες.cas 3 ειναι και τα δυο.φαινεται και στις εικονες.επισης δουλευει μονο στο 1 σλοτ αετσι,στο αλλο δεν μπουταρει καν.αξιοποιηθικε παντος το 256αρι που ειχα στο ντουλαπι,δεν ειναι κακη εξελιξη....αξιοπρεπως δουλευει το μηχανημα και στην τελικη με κερδος,οπως και να εχει.αλλωστε εναν κλειδωμενο 2500 μπαρτον εχω επανω....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε, μην βαράς μπάρμπα:062: . Δεν σου είπα για 250 αλλά αφού ο συνδιασμός δεν ενδείκνυτε για dc (τουλ. όχι και τα 768ΜΒ) είπα΄να προτίνω μήπως και τα βαζες σε non-dc.....αν πιάσεις 220 σε dc ε 225-230 τα χεις σε non-dc..........(στα @ρχ@δια σου το ξέρω αλλά εγώ είμαι άρρωστος ακόμα....λολ)

Link to comment
Share on other sites

768 dc...το αλλο με τον τοτο το ξερετε?? το ειχα ξανασυναντησει το φαινομενο σε μια μητρικη της ιντελ με το 865 ενα 128αρι και ενα 256αρι συνεργαζοντουσαν τελεια σε dc.....η ανωμαλια τελικα με γυροφερνει....

παντως με ενα 512αρι cas2,5 και ενα bh6 256αρι cas 2,5 δεν μπουταρε το μηχανημα.με το cas3 δουλευει οπως ολα δειχνουν.ο τσαρος της σταθεροτητας κατ εμε ειναι τα παιχνιδια.αν παιζεις ανετα 3-4ωρες warcraft,counterstrike κlp se lanaki με κλοκαρισμενο μηχανημα εκει βλεπεις αν εισαι σταθερος η οχι.ακομα περισσοτερο και απο το prime νομιζω.Eιναι λογικο βεβαια αυτο αφου συμμετεχει πολυ πιο ενεργα και ο agp οποτε περιπλεκεται το συστημα=μεγαλυτερη πιθανοτητα λαθους.

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι που αρχιζει να βαραει η καμπανα του epox...κανω ......τον σταυρο μου !!και παταω τo power \gia soft off.....τυπικη διαδικασια που εχω πια αυτοματοποιησει μεσα απο χιλιαδες επι χιλιαδων δοκιμεςκαι πειραματισμους....λογω cas ,2.5 και 3 συμβαινει αυτο μαλλον. ειναι και θεμα τυχης η ολη ιστορια ρε.....δεν παιζει τιποτα σαν δεδομενο τελικα.αν και ειμαι των θετικων επιστημων εχω δει τοσα πολλα που πραγματικα πιστευω σχεδον τα παντα.....μπορει πχ να σκασει ενα τυπακι με pentium 3 και να μας παρει τα σωβρακα...το αποκλειεις?? εγω οχι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.