Jump to content



San Diego core στον 4000+?


enduracell

Recommended Posts

Σε αυτή τη σελίδα φαίνεται πως έχει κυκλοφορήσει 90nm 4000+ με 1Μbyte cache:eek:

Δεν έχουμε δει όμως ακόμα CPU-Ζ για το άν είναι E0 (SSE3, κλπ) επίσης δε ξέρουμε αν ο συγκεκριμένος είναι SSSDOI δηλαδή χαρακτηριστικά που θα έχει ο San Diego... (είναι πιο ακριβώς από τον 130nm αν και οι τιμές ειναι από διαφορετικά μαγαζιά)

Επίσης σε αυτή φαίνεται ότι πλέον υπάρχουν από 3000+ μέχρι 4000+ 90nm CPU.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Off topic ....

Τελικα με Α64 εχετε βρει στα συστηματα σας που ειστε σταθεροι?Καποια μητρικη υπαρχει που να παιζει με ΒΗ-χχχ??

ναι για συγκεκριμενες θερμοκρασιες εχουμε βρει. μητρικη με BH θα ειναι η DFI και τα MSI που υπαρχουν τωρα ελλαδα καλα φαινονται ... (0444A2 Korea εχουμε με τις καινουργιες εισαγωγες!). αυτο που θελουμε ειναι καλα ρευματα και τασεις (γκουχ γκουχ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Η μσι παιζει με ΒΗ-χχ??Εχω την εντυπωση οτι πολλοι αντιμετωπιζαν προβλημα σε αυτο τον συνδυασμο.

πολλοι αντιμετωπιζαν ... αλλα φαινεται πως οι τελευταιες board ηταν οκ σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Η μσι παιζει με ΒΗ-χχ??Εχω την εντυπωση οτι πολλοι αντιμετωπιζαν προβλημα σε αυτο τον συνδυασμο.

Συμφωνα με δηλωσεις γνωστου Αδμινιστρατορα του Φορουμ, φταινε οι επεξεργαστες (Winchester, αρχικα steppings) και οχι η P.O.S* μητρικη.

* POS=(Piece Of Shit-- για τον ΓιανγκΤ ειναι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Συμφωνα με δηλωσεις γνωστου Αδμινιστρατορα του Φορουμ, φταινε οι επεξεργαστες (Winchester, αρχικα steppings) και οχι η P.O.S* μητρικη.

* POS=(Piece Of Shit-- για τον ΓιανγκΤ ειναι αυτο)

το πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες στους winchester έχει ξεπεραστεί? το έκαναν και άλλα μόμπος πέρα από το msi??

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως σε Newcastle (2 που έχω δοκιμάσει) και έναν Wini σε κανένα δε πήγαν οι BH, και φυσικά με το ίδιο mobo. ’ποψη δική μου φταίει το mobo.

Για τους Wini υπό το 0 για MSI το 1.5x λένε το διορθώνει αλλά δε το έχω παρακολουθήσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

το πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες στους winchester έχει ξεπεραστεί? το έκαναν και άλλα μόμπος πέρα από το msi??

Αυτο υποτιθεται οτι εχει ξεπεραστει οπως λεει και ο Endu με αλλο BIOS αλλα κανεις δεν απανταει στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

τί δεν είναι σίγουρο? ή μπουτάρει ή δεν μπουταρει...

πάντως κάπου είχε πάρει έναν το μάτι μου που δεν τον βοήθησε

λοιπον το προβλημα αυτο εχει πολυ μεγαλυτερη πλακα απ'οτι νομιζουμε ...

πρεπει να συνδιαστει συγκεκριμενος winch με συγκεκριμενο board... το BIOS φαινεται να ειναι το λιγοτερο προβλημα!

καπιοι στο XS καταφεραν να δουλεψουν υπο το 0 αλαζοντας CPU,αλλοι αλλαζοντας board και αλλοι αλαζοντας BIOS, τρεχα γυρευε

vouda αν σου ελεγα οτι καποιοι (pc ice πχ) εβαλαν winch σε phase και επεζε αλλα μολις περνουσε τους -40 με -50 bOOM... κολαγαν τα παντα ... (ακομα και σε windows μεσα) καταλαβαινεις οτι το θεμα δεν ειναι bootαρει δε bootαρει ...

καποιο λαθακι τις AMD στο 90μ process ειναι μαλλον ... και πρεπει να πετυχεις διαφορες συγκηριες για να τους δουλεψεις!παραδειγμα OPB που λεει οτι του δουλευαν παντα καλα ! (και απο τα πρωτα steppings που ειχε αυτος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Σε αυτή τη σελίδα φαίνεται πως έχει κυκλοφορήσει 90nm 4000+ με 1Μbyte cache

αφου θα υπαρχει 4000+ (aka fx-53) με 90μ sSOI process τι μενει για τον fx-57? (2800MHz-3000Mhz :drool: )?

Link to comment
Share on other sites

ο FX57 θα είναι σίγουρα στα 2800, το θέμα εδώ είναι αν μιλάμε για E0 και όχι τόσο για την συχνότητα λειτουργίας τους. Εξ άλλου αν πρόσεξες ο 4000+ κυκλοφόρησε και σε 2600 με 512 cache πράγμα που σημαίνει ότι η intel μάλλον θα σπρώξει τα μεγαλύτερα PR σε χαμηλότερες τιμές...ήδομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

λοιπον το προβλημα αυτο εχει πολυ μεγαλυτερη πλακα απ'οτι νομιζουμε ...

πρεπει να συνδιαστει συγκεκριμενος winch με συγκεκριμενο board... το BIOS φαινεται να ειναι το λιγοτερο προβλημα!

καπιοι στο XS καταφεραν να δουλεψουν υπο το 0 αλαζοντας CPU,αλλοι αλλαζοντας board και αλλοι αλαζοντας BIOS, τρεχα γυρευε

vouda αν σου ελεγα οτι καποιοι (pc ice πχ) εβαλαν winch σε phase και επεζε αλλα μολις περνουσε τους -40 με -50 bOOM... κολαγαν τα παντα ... (ακομα και σε windows μεσα) καταλαβαινεις οτι το θεμα δεν ειναι bootαρει δε bootαρει ...

καποιο λαθακι τις AMD στο 90μ process ειναι μαλλον ... και πρεπει να πετυχεις διαφορες συγκηριες για να τους δουλεψεις!παραδειγμα OPB που λεει οτι του δουλευαν παντα καλα ! (και απο τα πρωτα steppings που ειχε αυτος)

κατάλαβα... εγώ δεν είχα διαβάσει για την περίπτωση που αναφέρεις, για μέσα στα Γουιν, απλά για περιπτώσεις που κάτω πχ από -15 δεν μπούταρε...

MΠΕΡΔΕΜΑ...και μετά μου λέτε "έλα στην bright side..."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

ο FX57 θα είναι σίγουρα στα 2800, το θέμα εδώ είναι αν μιλάμε για E0 και όχι τόσο για την συχνότητα λειτουργίας τους. Εξ άλλου αν πρόσεξες ο 4000+ κυκλοφόρησε και σε 2600 με 512 cache πράγμα που σημαίνει ότι η intel μάλλον θα σπρώξει τα μεγαλύτερα PR σε χαμηλότερες τιμές...ήδομαι.

που τον ειδες ρε γιανικο τον 4000+ με 512κ εγω δεν τον βλεπω. αυτο το 13 multi μου ψιλο αρεσε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.