Jump to content



9800pro-128MB και 2x AGP


outlaw

Recommended Posts

Έχω μια 9800pro-128MB....εν αναμονή του επεξεργαστή είπα να την βάλω σε ένα παλιό pc που έχω να παίξω κανα παιχνιδάκι. Διαβάζω πάνω στο κουτί της (Club3D) οτι παίζει 2x/4x/8x. Όμορφα λέω και την βάζω στην ΒΗ-6 (2x). Πατάω το κουμπί και σκάει μια χοντρή, νεκρική σιγή. Ρε αμάν γιατί δεν παίρνει μπρώς...1-2-3...τίποτα....ξανά πίσω την Diamond V770 κανονικά όλα...και boot και ξεboot....

Κάτι ανάλογο θυμάμε είχα δεί σε μια Albatron 865 που έκανε το ίδιο εάν της έβαζες οτιδήποτε άλλη κάρτα εκτώς απο 8x.

Nα σημειώσω οτι ούτε καν τα ανεμηστήρια δεν κάναν την καλή να προσπαθήσουν να γυρίσουν όπως γίνεται σε περίπτωση βραχυκυκλώματος.

Τι λέτε ρε οβερκλόκια....λέτε να πέθανε (πάλι.....η 2η είναι...έτσι και η προηγούμενη με ένα βάλε-βγάλε πέθανε!!!). Δεν έχω άλλον υπολογιστή να την δοκιμάσω οπότε η μόνη μου παρηγοριά είναι αν γνωρίζετε μήπως η κάρτα αυτή ΔΕΝ παίζει σε 2x.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Club3d έχει :

System requirements:

• Intel Pentium or AMD Athlon or compatible

• 128MB of system memory

• Mainboard with free AGP (4x/8x) slot<---------------:091:

• CD-ROM drive for software installation

• 350Watt or greater Power Supply

Μάλλον δεν πρέπει να παίζει σε 2x.....

Link to comment
Share on other sites

αιωνια της η μνημη!

στις παλιες μητρικες που υποστηριζουν max 2x σημαινει 3.3V AGP

η 9800 δεν υποστηριζει 2χ/3.3V . Mεχρι 1.5 μονο

http://www.ati.com/support/faq/agpchart.html

αν και συμφωνα με το διαγραμμα δεν θα επρεπε να ταιριαζει στην υποδοχη...

κανε βεβαια μια δοκιμη μηπως και τη γλιτωσε, αλλα μπα ....

Link to comment
Share on other sites

αιωνια της η μνημη!

στις παλιες μητρικες που υποστηριζουν max 2x σημαινει 3.3V AGP

η 9800 δεν υποστηριζει 2χ/3.3V . Mεχρι 1.5 μονο

http://www.ati.com/support/faq/agpchart.html

κανε βεβαια μια δοκιμη μηπως και τη γλιτωσε, αλλα μπα ....

Εχμ....κάτι δεν κατάλαβα....πού να την δοκιμάσω? Αφού στο μόνο pc που υπάρχει σε λειτουργία (το οποίο είναι max 2x άρα 3.3v όπως λές) δεν παίζει. Βασίστικα στο οτι έξω απο το κουτί της γράφει 2x/4x/8x AGP compatible, άσχετα αν στο site λένε άλλα. Δεν μπορώ να την δοκιμάσω στο άλλο μου pc (που έχει 8x) διότι δεν λειτουργεί (no cpu.....1μήνας and counting).

Η σκέψη μου είναι μήπως όντως έπαιζε σε 2x και απλά πέθανε, έτσι να την πήγαινα πίσω τώρα πρίν έρθει η cpu μπάς και γλιτώσω χρόνο απο το RMA. Γιατί αν έρθει η cpu και η κάρτα είναι νεκρή θα πρέπει να περιμένω άλλον 1 μήνα......και μετά άντε :039:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα φιλο να τη δοκιμασεις στο δικο του?

γιατι ειναι πιθανον να καηκε αν πηρε 3.3V

και ειναι πολυ μεγαλη μαλ***α της club3d αν γραφει ετσι πανω στο κουτι.

παντως στο link ου σου εδωσα, κατω-κατω εχει τους πιθανους συνδιασμους και κανονικα δεν θα επρεπε να ταιριαζει η καρτα στην μητρικη.

agpslot2x8x.jpg

G: AGP 3.0 (4X/8X) graphics card in an AGP 3.3V (2X) slot (NOT SUPPORTED).

για τσεκαρε λιγο πως ειναι οι εγκοπες στα δικα σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα φιλο να τη δοκιμασεις στο δικο του?

γιατι ειναι πιθανον να καηκε αν πηρε 3.3V

και ειναι πολυ μεγαλη μαλ***α της club3d αν γραφει ετσι πανω στο κουτι.

παντως στο link ου σου εδωσα, κατω-κατω εχει τους πιθανους συνδιασμους και κανονικα δεν θα επρεπε να ταιριαζει η καρτα στην μητρικη.

G: AGP 3.0 (4X/8X) graphics card in an AGP 3.3V (2X) slot (NOT SUPPORTED).

για τσεκαρε λιγο πως ειναι οι εγκοπες στα δικα σου

Το "φίλος" είναι υποκειμενικό. Δυστυχώς όχι δεν υπάρχει εθελοντής για δοκιμή. Τα 3.3 απορώ πότε τα πήρε αφού ποτέ δεν άναψε. Μακάρι να ΜΗΝ πάντως. Ναι...κάποιος στην Club3D έπαιζε το π**** του την ώρα που έφτιαχνε την λεζάντα του κουτιού.

Οι εγκωπές είναι μια χαρά. Πώς αλλιώς θα έμπαινε για δοκιμή? Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Είχα και άλλες μητρικές στο παρελθόν που ήταν μόνο 2x και όμως εγκωπή στο AGP δεν υπήρχε (μια ECS με Apollo 133A).

Ήταν έτσι Όχι έτσι Ούτε έτσι

___________________ ___________________ _________________

|___________________| |____________|______| |_____|___________|

Ψύλους στ αφτιά μου βαλες τώρα...δεν υπάρχει καμία σωτηρία. Θα περιμένω τη cpu και όταν έρθει θα δώ.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και στην ΒΗ-6 που την εβαλες ειναι ετσι, (με universal ΑGP slot)?

agpslotuniversal8x.jpg

δυστυχως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα στην προσπαθεια να bootαρει να πηρε 3.3V και να καηκε η 9800, πρεπει οπωσδηποτε να τη δοκιμασεις καπου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.