Jump to content



Το καθαρισα και πεθανε.!!!!


ktm640

Recommended Posts

Λοιπον δειτε τι επαθα χτες. Καθαρισα τον υπολογιστη με πιεση αερα, εβγαλε τον godzilla απο κει μεσα. Μεχρι εδω καλα.

Χωρις υπερβολικη πιεση καθαρισα και τροφοδοτικο κανονικα, καρτες γραφικων ολα καλα.!!!

Παω να το βαλω πανω να δουλεψει............ντααααν, τιποτα.

Δεν κουνιοταν τιποτα. Δεν εδινε ρευμα.

Εντομεταξι απο το τροφοδοτικο ακουγοταν ενα υποκωφο σφυριγμα ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Το μηχανακι εχει πανω μονο μια καρτα γραφικων.

Πατα πατα το κουμπι μπας και ανοιξει κανει ενα ΤΣΑΦΦΦ σε καποια φαση και επεσε το ρευμα σε ολο το σπιτι. Εξω εβρεχε καρεκλες (δεν ξερω αν παιζει κανα ρολο).!!

Τι μπορει να φταιει? Πηρα μολις τηλ στο eshop και πηρα ενα τροφοδοτικο το οποιο μαλλον εχει καει. Την καρτα γραφικων την τεσταρα χτες και δουλευει.

Και την μνημη που εχει. Ο δισκος ενω τον βλεπω σε ενα αλλο μηχανακι σαν slave δεν κανει boot. Παει να μπει αλλα κολλαει καπου και ξανακανει boot μονος του. Επισης οταν βαζω ρευμα το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη κανει μερικες στροφες και σταματαει.

Τα υπολοιπα, μοβο και επεξεργαστη δεν μπορω να ελεγξω γιατι δεν εχω intel σπιτι. Τι να κανω? Τι φταιει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Eχουξμε και λεμε....

1. πεθανε το psu...

2. μαλλον και η mobo...

3. Τσεκαρε και cpu...

Tωρα γιατι ολα αυτα???

Δεν γνωριζω...

Μπορει και να ειναι ασχετο με το καθαρισμα και να μ@λ@κιζοτ@ν η ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φυσάς πρέπει να προσέχεις να μην γυρίσουν τα ανεμιστηράκια σε πολλές στροφές, γιατί τότε λειτουργούν σα γεννήτριες και επιστρέφουν ρεύμα στο mobo ή στο τροφοδοτικό. Βασικά να τα κρατάς με το χέρι όταν τα φυσάς για να μη γυρνάνε καθόλου. Αυτό μπορεί να το κάψει.

Μήπως έγινε τίποτα τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι το τροφοδοτικό. Μάλλον κάπου βραχυκυκλώσε με την σκόνη. Βγάλτα από το ρεύμα και φυσα το ξανά ,μηπως και φύγει το χνούδι από εκεί ου έχει κολλήσει. Κάνε το ίδιο και στα υπόλοιπα εξαρτήματα. Μετά άστο εκτός ρεύματος για μια ολόκληρη μέρα , αν είσαι ανυπόμονος από 4 - 8 ώρες. Πιθανό να έχει μπλοκάρει , Μου έχει συμβεί 2-3 φορές. Αν δεν επανέλθει , αρχίζεις δοκιμές με άλλα εξαρτήματα.

Γενικά αυτό που λένε έμπειροι τεχνικοί είναι ποτέ μα ποτέ να μην φυσάς αέρα πάνω στα εξαρτήματα για να καθαρίσουν γιατί ελοχεύει ο παραπανω κίνδυνος αλλά να σκούπα που ρουφάει......

Link to comment
Share on other sites

μήπως την άνοιξες αμέσως μετά το καθάρισμα? ο πεπιεσμένος αέρας σε σπρει μπορεί να προκαλέσει υγροποίηση και να σου προκάλεσε βραχυκύκλωμα που εξηγεί και την πτώση στις ασφάλειες. εγώ πάντως χρησιμοποιώ πινελάκι για βάψιμο για να διώξω την σκόνη, όχι βέβαια για το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ψεκασα με μηχανημα. Κομπρεσερ.!!!! Αλλα προσεχα πολυ. Ισως να εγινε κατι τετοιο, δεν ξερω.

Δοκιμασα με το μηχανημα εξω, ολα εξω, (στο πατωμα) και ως δια μαγειας δουλεψε!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικα την γλυτωσαμε με ενα τροφοδοτικο.!! (το μηχανακι δεν ηταν δικο μου, γιαυτο φρικαρα) Ποτε ξανα ψεκασμος. Θα το αφησω να βαλει λειχηνες.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια.

Τελικα μου φαινεται οταν κατι παει στραβα θα το βγαζω θα το λυνω θα το δενω εξω και μολις δουλεψει παλι μεσα. Ειναι η 2ερη φορα που μου συμβαινει.!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που καταφερες και εβγαλες ακρη μετα τη βοηθεια αρκετων φιλων του φορουμ.

Συμφωνα με τους κανονες λοιπον της συγκεκριμενης κατηγοριας θεωρω οτι μπορει πλεον το θεμα να κλειδωθει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.