Jump to content



Οι πιο συχνες και επικαιρες ερωτησεις για ADSL


unreal

Recommended Posts

Μαντεψτε!!! Θελω ADSL!!!

8ελω να κανω καποιες ερωτήσεις.

Μερικοι ισως πουν οτι αν διαβασω αλλα Post στο insomnia θα απαντηθουν τα ερωτήματα. απλα μαζεψα πολλα μαζι. και ισως αν αρχισουν οι απαντησεις 8α ειναι χρησιμο post και σε αλλους. Συγνώμη αν κανω λα8ος.

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ: Θέλω τη χαμηλότερη δυνατη χρέωση.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Δεν θέλω να εχω καμια σχεση με Tellas

ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Στον λογαριασμό του πΟΤΕ μονο το internet το 2μηνο ειναι 60-75 + 18% = 70-90Ευρώ τελικά

ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Ακομα και η 128/128 της ΗΟL αν ειναι ομως 128/128 και οχι 60/60 δεν με χαλαει. :p

Οι απαντήσεις αμα χρειαστει να αναφερουν μεσα την tellas να το κανουν ωστε οι απαντησεις να ειναι γενικες και οχι μονο για εμενα. ΑΛλα αν γινεται και αναφερεται η tellas ας αναφερεται και μια απαντηση χωρις την παρουσια της TELLAS μεσαγια εμενα.

Ελεγα να βαλω DSL Vivodi 256 γιατι θελω το χαμηλότερο δυνατο κόστος.

Αλλα τωρα που το έψαξα βλέπω οτι η vivodi εχει προβλήματα.

1η Ερώτηση:

Τι απο τα 2 εχει προβλημα και παει αργα η vivodi? φτεει η γραμμη/δυκτιο ή οι server της(συνδρομη)?Υπαρχει ακομα το πρόβλημα?

2η Ερώτηση:

αμα βαλω ADSL γραμμη vivodi και συνδρομή HOL (εχω ακουσει οτι λειτουργει με vivodi) 8α εχω ακομα αυτο το πρόβλημα?

3η Ερώτηση:

Η HOL ειναι καλη γενικα ή για τα μπάζα?

4η Ερωτηση:

Αν δεν κανω λα8ος το φ8ηνότερο ADSL αυτην την στιγμή ειναι: γραμμη Vivodi + HOL 128/128 και σε εκδοχή πΟΤΕ: γραμμη πΟΤΕ + HOL 128/128. Σωστα?

5η Ερωτηση:

Σπιτι μου τώρα εχω PSTN OTE (ειχα tellas(οχι DSL) και εκανα διακοπή).

Για να βαλω vivodi που να έχει και Ιντερνετ και δικο της αρι8μό αλλα να μείνει και ο OTE PSTN οπως ειναι τώρα. (δηλαδη να μην επιρεαστέι ο λογαριασμός του OTE ουτε και ο αρ8μος) τι πρεπει να κανω? πρεπει να βάλω αυτο που λέγεται Vivodi Full LLU?

6η Ερωτηση:

Το vivodi full LLU περνει πολυ παραπανω χρόνο απο το vivodi shared για να ενεργοποιη8ει? ποιες ειναι ακριβως οι μεταξυ τους διαφορές?

7η Ερώτηση:

Μενώ Αθηνα Ανω Ηλιουπολη κοντα στα συνορα με δαφνη/Μπραχαμι. Στην Δαφνη υπαρχει dslam vivodi. Για Ηλιουπολη δεν ξέρω. Εχει καποιος vivodi και μενει κοντα σε Ηλιουπολη ή δαφνη να μου πει πως τα παει απο ταχύτητες?Και απο εξωτερικό και απο εσωτερικό. Επισης ας απαντησουν οχι μονο οσοι εχουν vivodi αλλα και οσοι εχουν pOTE μαζι με καποιον ISP (ας τον αναφερει ομως)

8η Ερωτηση:

Ολο λένε για τα προβλήματα των dslam του pOTE. Τι ακριβως πρόβλημα έχουν?Τα dslam της vivodi πως πανε?Ρωταω επιδη ποτε δεν εχω ακουσει παραπονα γι αυτα.

9η Ερωτηση:

Κάτι υπόθηκε οτι οποιος θελει ADSL απο τον πΟΤΕ 8α πρεπει να περιμένει μεχρι το καλοκαίρι. Αυτο Ισχυει?

10η Ερωτηση:

Αν τελικά βαλω πΟΤΕ ποιον ISP να επιλέξω?

11η Ερώτηση:

Στον πΟΤΕ το αγοραζεις το modem εσυ?στην Vivodi?Μπορεις να τους πεις οτι εσυ εχεις ADSL model ηδη ωστε να μην βρουν δικαιολογια να καθηστερισουν?

12η Ερωτηση:

Κατι ακουσα για προβλήματα συμβατότητας μεταξυ dslams και modems. Πως καταλαβένεις αν το modem σου ειναι συμβατο με το dslam σου?

13η Ερωτηση:

Αμα τους (vivodi/pOTE) παρεις τηλεφωνο και τους ρωτήσεις αμα κανεις συνδεση με αυτους σε τι μαρκα dslam μοντελο θα σε βαλουν σου απαντανε?

14η Ερωτηση:

Ποια dslam ειανι πιο καλα? Και απο μερια πΟΤΕ και απο μερια Vivodi.

15η Ερωτηση:

Σκεφτομαι την Υπαρχουσα PSTN του σπιτιου μου να την μετατρέψω σε ISDN αφου απο οτι εχω δει η διαφορα στο παγιο ειναι μηδαμινή. θα υπάρξει προβλημα οταν παω μετα να βαλω ADSL? Ειτε πΟΤΕ ειναι ειτε Vivodi Full LLU ειτε Vivodi shared?

16η Ερώτηση:

Μου ειπαν πως υπάρχουν 2 τροποι για συνδρομες. Ειτε κανεις απεριορίστου χρόνου είτε περνεις καθε μηνα/3μηνο/6μηνο συνδομη απο καποιο μαγαζι όπως κανουμε με τις PSTN/ISDN. Ποιος τρόπος συμφέρει απο τα 2?

17η Ερώτηση:

Μπορεις την μια να περνεις 3μηνη συνδρομη και την αλλη παλι τριμηνη αλλα με ογκοχρέωση χωρις να υπάρχει καποιο πρόβλημα?

18η Ερώτηση:

Κατι λέγεται για ADSL2... θα ειναι συμβατο με την υπαχον ADSL? Δηλαδη αμα το dslam γινει dslam gia adsl2 καποιος με modem 384 8α μπορει να συνδεθει?

19η Ερωτηση:

Ειναι καλυτερα να εχεις ADSL me PSTN ή με ISDN?

20η Ερωτηση:

Δεδομενου οτι checkara στο site tou πΟΤΕ βαζοντας το τηλεφωνο μου και μου είπε οτι υπάρχει διαθέσιμη ADSL στη περιοχή αμα κανω τωρα αίτηση στον πΟΤΕ ποτε 8α εχω ADSL? (μενω αθηνα->Ηλιουπολη)

21η Ερωτηση:

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω οταν υπογραφω το συμβολαιο με καποια απο τις εταιριες πΟΤΕ, Vivοdi και αλλες?

22η Ερωτηση:

Μπορώ να έχω πανω απο έναν αρι8μο τηλεφώνου ή να μιλάει παραπάνω απο ενα άτομο στο τηλέφωνο με την ADSL? Ή πρεπει να εχω ADSL πανω σε ISDN?

23η Ερωτηση:

Ti ADSL model προτηνετε?

Αυτα προς το παρόν. Αν σκεφτώ και τπτ αλλο 8α κανω edit το post.

Αν ξερετετε να απαντήσετε σε καποιο απο αυτα. εστω και σε ενα πρεψτε πρωτα τον αρι8μο της ερώτησης και μετά την απαντηση.

Καλο 8α ηταν (μια προταση κανω... μην βαρατε!! :p ) να υπηρχε ενα thread το στο οποιο οποιος εχει ADSL/SDSL να γραφει σε πιο μερος μενει και τι ταχυτητα εχει το βραδυ, το πρωι σε εξωτερικο και σε εσωτερικο. Ή οποιος απανταει σε αυτο το thread να απανταει και στο παραπανω.

Ευχαριστώ πολυ.

Φιλικά Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακετα adsl μπορεις να τα δεις ολα στο www.telecompare.gr.

Mια προταση καλο πακετο σε 384/128 ειναι του οτε για 6 γιγα το διμηνο εγω πληρωνω 70 ευρω για ολα με το φπα μαζι (παντα για διμηνο).

Το εχω περιπου 3 μηνες και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.