Jump to content



Ψαχνω προγραμμα monitoring για ups....


erazer

Recommended Posts

Μου φερανε ενα ups μαρκας inform guard genius 1000VA(ουτε που το εχω ξανακουσει τι να κανω δωρο ειναι).Τελος παντων εχει καλωδιo RS232 που παει στην com του pc για να ελεγχεις το ups.Αυτο το προγραμμα ειναι προπολεμικο και ψαχνω να βρω καποιο νεοτερο.Υπαρχει καποιο καλο?Στο site της εταιριας υπαρχει καποιο αλλα δεν λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάθε κατασκευαστής UPS διαθέτει το δικό του πρόγραμμα ελέγχου. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή του UPS μέσω e-mail, ζητώντας οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Κάθε εταιρεία δίνει το δικό της πρόγραμμα και μάλιστα κάποιες από αυτέσ μέχρι και client που κάνει shutdown στον υπολογιστή όταν πέσει σε κρίσιμο φορτίο. Όσο το ότι δεν δουλεύει μάλλον τσέκαρε τις ρυθμίσεις της σειριακής πόρτας μήπως δεν επικοινωνει γιαυτό τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω ένα της APC και το έχω συνδέσει στην παράλληλη μέσω σειριακού αντάπτορα αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν το αναγνωρίζει , ξέρετε τίποτα επί του θέματος?

στην σειριακή είναι το netmod

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να έχουν διαφορετικό interface τα προγράμματα για ups εφόσον είναι για την ίδιου τύπου θύρα σειριακή ή USB. το ups είχε το commander pro και δοκίμασα και το upsmon και δούλευαν και τα δύο όχι συγχρόνως βέβαια. άλλο πρόγραμμα δεν γνωρίζω. κοίτα και στα power options των windows μήπως μπορέσεις από εκεί να κάνεις monitor ειδικά αν είναι γνωστής μάρκας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω ένα της APC και το έχω συνδέσει στην παράλληλη μέσω σειριακού αντάπτορα αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν το αναγνωρίζει , ξέρετε τίποτα επί του θέματος?

στην σειριακή είναι το netmod

Κάνε το εξής , άλλαξε πόρτες με το νέτμοντ και τσέκαρε αν δουλεύουν και τα 2 και απάντησέ μας... :039:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής , άλλαξε πόρτες με το νέτμοντ και τσέκαρε αν δουλεύουν και τα 2 και απάντησέ μας... :039:

λοιπόν τελικά το αναγνώρισε και στην παράλληλη με τον μετατροπέα απλώς εκεί είχε να επιξέξεις θύρα ενώ είχε μόνη επιλογή COM1 δεν είχα προσέξει ότι μπορείς να γράψεις με το χέρι όποια θέλεις.

Βέβαια είχα πρόβλημα μετά αφού μου έκλεινε συνέχεια τον υπολογιστή(κανονικο shutdown) και ας απενεργοποίησα το application shutdown.

α και από τις τόσες επολογές που είχε μέσα το πρόγραμμα της APC PowerChute plus δεν μπορούσα σχεδόν τίποτα να κάνω ούτε τα διαγνωστικά αλλά το ups το έβλεπε,τώρα θα ψάξω για καμιά νότερη έκδοση αλλά δε νομίζω να γίνει τίποτα

erazer θα σου την πούνε για τους κωδικούς, δεν επιτρέπεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλως επειδη το προγραμμα ετσι και αλλιως ειναι πληρωμενο γιατι ηταν μαζι με το ups δεν θα ηταν κακο να εχω την ποιο νεα εκδοση.Τελος παντων πληροφοριακα σας λεω οτι το ups ειναι τουρκικο.(αμαν βλεπω να κανει κανενα μπαμ και να τρεχω)

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλως επειδη το προγραμμα ετσι και αλλιως ειναι πληρωμενο γιατι ηταν μαζι με το ups δεν θα ηταν κακο να εχω την ποιο νεα εκδοση.Τελος παντων πληροφοριακα σας λεω οτι το ups ειναι τουρκικο.(αμαν βλεπω να κανει κανενα μπαμ και να τρεχω)

προσπάθησε να κάνεις register το προιόν και ζήτα την καινούρια έκδοση αφού είσαι νόμιμος.

αν δεν σου την δίνουν ή είναι παπάρες ή είναι παπάρες

αλλά μεταξύ μας όπου και να ψάξεις λίγο δύσκολο το βλέπω για να βρεις κανά κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανω register και δουν οτι ειμαι Ελληνας μπορει και να με βομβαρδισουν.Περα απο την πλακα τωρα εχει επιλογη για register αλλα και να το κανω δεν νομιζω να μου στειλουν την νεα.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω και τουρκικα για να στειλω e-mail

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανω register και δουν οτι ειμαι Ελληνας μπορει και να με βομβαρδισουν.Περα απο την πλακα τωρα εχει επιλογη για register αλλα και να το κανω δεν νομιζω να μου στειλουν την νεα.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω και τουρκικα για να στειλω e-mail

Αφου εισαι νομιμος δεν υπαρχει λογος να μην σου δωσουν κωδικο για το update.

Στειλε email στα αγγλικα, ειναι διεθνης γλωσσα.

Σε περιπτωση που δεν τα καταφερεις με την νομιμη οδο, σε παρακαλω να αποφυγεις την ανευρεση κωδικου μεσα απο το pctechnology.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα register μπορει και να εχεις δικιο .Ειχε και καποιο σημειο για σχολια και τους εγραψα οτι αυτο που εχω ειναι παναρχαιο και θελω καποιο νεοτερο.Οσο για το σεριαλ το εχω και τους το εστειλα.Για να δουμε αναμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.