Jump to content



Κολοκοτρώνης και PCI/AGP lock?!


CaptainMorgan1442169080

Recommended Posts

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής :

Πριν λίγες εβδομάδες "καθάρισα" την Abit μετά από ένα ατύχημα με κάποιο μυστήριο βραχυκύκλωμα.

Καθώς εγγύηση γιοκ, πήγα για άλλα. Σχετικά : http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2809

Μετά από σκέψη και λίγο ψάξιμο αποφάσισα να δοκιμάσω από περιέργεια κάτι σε ΚΤ880 μεριά αφού διάβασα καλά πράγματα.

Tα μόνα που βρήκα εύκαιρα ήταν η ASUS K7V880

(74 ευρω τελικη πλαίσιο,3 χρόνια εγγ. και στάνταρ PCI/AGP lock) την οποία και είχε πάρει ήδη κάποιος από εδω μέσα

με καλές εντυπώσεις και την ASRock k7 Upgrade 880 ( 48 τελική από e-shop, 1 χρόνο εγγ.και άγνωστο PCI/AGP lock?).

Επειδή δε βρήκα την πρώτη στο Πλαίσο Ηρακλείου αλλά και καμία ετοιμοπαράδοτη έστω με ΚΤ600, πήγα στο συνοικιακό μαγαζάκι

ενός γνωστού ο οποίος μπορούσε να μου βρεί για το επόμενο πρωι την ASRock με 55 ευρω και 2 χρόνια εγγ.Καθότι δεν την πάλευα

και η Abit υπολειτουργούσε σε βαθμό επικινδυνότητας και μεσολαβούσε και τοπική αργία στο Ηράκλειο, παρήγγειλα την ASRock (Κολοκοτρώνης) και

την παρέλαβα το επόμενο πρωι. Επί της ουσίας.

Μητρική : http://www.asrockamerica.com/Products/K7Upgrade-880.htm

και review :http://www.ocworkbench.com/2004/asrock/k7upgrade-880/g1.htm

Πέρα από drivers κλπ δίνει και ένα φοβερό βίντεο

με μία ταΐβανεζούλα με ασημένιο μίνι και tatoo ASRock δίπλα στον αφαλό (!) ( που είσαι Sean!) που δείχνει αναλυτικά την πλήρη

εγκατάσταση της μητρικής βήμα βήμα.( Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο). Η ποιότητα

κατασκευής είναι πού καλή και μάλλον η μαμά ASUS έχει βάλει το χέρι της αφού η ASRock είναι θυγατρική της.

Προφανώς σε αυτά τα λεφτά δεν θα ήταν ο παράδεισος του o/cing οπότε έχουμε και λέμε.

Δεν υπάρχουν τρύπες γύρω από το socket οπότε βιδωτές τύπου slk τις ξεχνάμε.

Το fsb αλλάζει με jumper (133/166/200) αλλά μπορεί να πειραχθεί και από το Bios (μέχρι 260).

Οι μνήμες δεν έχουν διαιρέτη ( α ρε Abit...) έχουν όμως τις εξής επιλογές : auto/266/333/400 και μία " Flexibility option".

Στο auto έχουμε DRAM= FSB - 33Mhz ενώ στο flexibility έχουμε FSB-66Mhz.

Η μητρική φαίνεται να κάνει overvoltage στο vcore αφού πάντα δείχνει 1.70-1.75.Με default vcore πήγα 10.5χ210@2200Mhz όπου η Abit

(με undervoltage?) ήθελε +0.025 volt σταθερά για μια ώρα prime. Οι μόνες επιλογές που έχει για παραπάνω ρεύμα είναι +5% και +10% οπότε

το υπερβολικό ψήσιμο το ξεχνάμε.....

Το σπαστικό είναι ότι στο Κ7 BIOS ο multi αλλάζει μόνο με jumper......Στο Κ8 (754)bios αλλάζει μέσα από το bios!

Για όσους έχουν πάντως κλειδωμένο multi δεν έχει μάλλον σημασία.

Στο κρίσιμο όμως σημείο τα πράγματα είναι θολά.....PCI/AGP Lock δε φαίνεται πουθενά στο BIOS. Με mail από Ταΐβαν και Ολλανδία

με ενημέρωσαν ότι ΔΕΝ έχει Lock και ούτε πρόκειται να αποκτήσει μέσω ΒΙΟΣ update....Και τι το ψάχνεις θα μου πείτε?

Μέχρι να απαντήσουν στα mail εμένα με έτρωγε το χέρι μου και κάνοντας δοκιμές έφτασα μέχρι 9.5x230...Στα 235 μπήκε win αλλά

έκανε reboot αφού είχα περάσει τα όρια του επεξεργαστή με default ρεύμα (~2200 Mhz, μάπα Τ/Bred). Και εδώ είναι το μέγα ερώτημα:

230 FSB= 38,33 PCI και 76.66 το AGP !!! Βρε λες να με δουλεύει ο ταΐβανέζος???

1) Ειδικά με ATI 9600ΧΤ (που διάβασα ότι είναι πιο ευαίσθητες στο ανέβασμα του AGP) πως

κατάφερε να μπεί win αν δεν είναι κλειδωμένο το PCI/AGP???

2)Την ίδια στιγμή στο PCwizard2004 το PCI το δείνχει 33Mhz ό,τι τιμή και να δώσω εγώ sτο fsb....είναι αξιόπιστο

σαν πρόγραμμα?

3)Κάποιο άλλο διαγνωστικό υπάρχει για να ελέγξω τις τιμές του PCI/AGP?(στο sandra πχ δε βλέπω τίποτα)

4) Μέχρι 210 fsb διάβασα ότι είναι ασφαλές τουλάχιστον με ide δίσκο που έχω τώρα. Ισχύει το ίδιο ποσοστό και για SATA που είναι

πιο ευαίσθητοι???(επειδή σκέφτομαι την αγοrά SATA) Η πλάκα είναι ότι ενώ 10.5χ210@2200Mhz είναι σταθερός για μια ώρα σε prime ,

11x200@2200Mhz που το έβαλα για να μη στρεσάρω το pci πέταξε σφάλμα μετά από λίγα λεπτά....!(δεν αρέσει στη μητρική το 11?)

Link to comment
Share on other sites

Συμπεράσματα ανεξαρτήτως PCI/AGP:

1) Όσον αφορά το ΚΤ880, αποτελεί εξαιρετική εναλακτική λύση στο nforce2 αφού με λιγότερα χρήματα προσφέρει πολύ καλές επιδόσεις

(9100+ Drystone με 10.5χ210 πχ), έστω και στα τελειώματα του socket A. Σε μία μία πλακέτα με καλύτερη υλοποίηση (πχ Κ7V880)

ως προς το bios (πχ παραπάνω επιλογές ρευματος) νομίζω ότι μπορεί να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα.

2) Όσον αφορά τη μητρική. Στα λεφτά της νομίζω ότι αποτελεί άριστη αγορά για ένα απλό σύστημα

γραφείου/σπιτιού για office,net, games κλπ. Ο πλούσιος εξοπλισμός αποτελεί όνειρο θερινής νυκτός για κάποιες φτηνές nforce2

που κοίταξα( GB, Albatron( δε θυμάμαι μοντέλα) και ειδικά μια soltek στα 75 ευρώ που όχι μόνο δεν είχε SATA αλλά ούτε και το

soundstorm...). Όσον αφορά το τελευταίο είναι αλήθεια ότι σε δύο απλά ηχεία του στερεοφωνικού που ακούω ο ήχος μου φαίνεται

πιο ζεστός και καθαρός τώρα.....αν πάρω ποτέ ψηφιακά το ξανασυζητάω....

Επίσης η μητρική είναι αναβαθμίσιμη σε socket 754 με αξιοπρεπείς επιδόσεις όπως φαίνεται και στο προηγούμενο link και ίσως

και σε socket 939....(βέβαια δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει αυτό, ούτε καν ίσως και μένα που την πήρα)

Τέλος έχει κάποιες δυνατότητες για ένα light-medium overclocking με αξιοπρόσεκτη ανοχή. Ποστάρει παντού (ως κόρη ASUS μάλλον)

και μόνο μια φορά πήρα μαυρη οθόνη ( όταν κατέβασα το CL σε 2, είναι το μόνο που αλλάζει από τα timmings). Αν αποδειχθεί ότι

ίσως να έχει και PCI lock τότε τα πράγματα αποκτούν άλλο ενδιαφέρον....

Περιμένω ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ προτάσεις στις ερωτήσεις του πρώτου post για το AGP/PCI(δε δουλεύει γ@@@τ@ το clockgen σε ΚΤ880...)

ΥΓ Συγγνώμη για το τεράστιο post

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...στο 2ρο πισι εχω οπως θα δεις και στο sig. ΑsRock...

Οντως οταν την παρελαβα..μου εκανε εντυπωση το ποσο προσεγμενη ηταν...ειδικα για τα € της...

Το θεμα ειναι πως vcore..φυσικα και δεν δινει..στην δικια μου δεν βρηκα ουτε καν το 5 και 10%...

Τωρα για το θεμα pci-agp lock...

Ειναι απ'οτι εχω καταλαβει σαν τις asus που απλα επιλεγεις την τιμη που θες...την στανταρ..και φροντιζει μονη της να ειναι εκει...

Και εγω εχω δωσει fsb..και δεν φενεται τπτ στα προγραμματα διαγνωστικα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κι άλλος ένας με ΚΤ880.

Δοκίμασε να βάλεις το system bus στα 333 αντί για 400 και να ανεβάσεις το fsb εκεί που το έχεις.Η παρουσία jumper μάλλον υποδηλώνει την ύπαρξη 3 διαιρετών όπως είχα κι εγώ με την Jetway με το κτ600.Αν κι εκεί αντέξει τότε μάλλον παίζει AGP/PCI lock.

Οι VIA είναι έτσι κι αλλιώς ανεκτικές στο PCI frequency.

Σε σχέση με τα nforce μπορεί να μην περνάει τα 250-τουλάχιστον η ASUS,η MSI μπορεί να εκπλήξει!- αλλά κάνει πολλά ωραία το 880.Τρελός εξοπλισμός και η υλοποίηση που πήρες ήταν αυτή που σκεφτόμουνα ,αλλά λόγω T-bred II

απαιτείται η δυνατότητα γερής τροφοδοσίας.

Είδα ότι έχει βγάλει και η Soltec και η Soyo και η MSI μητρική με ΚΤ880.Φαίνεται ότι ως τώρα η πιο υπερχρονίσιμη πλατφόρμα είναι αυτή της MSI με 280 max fsb και 2.30 mαx vcore

Έχει όντως 1 x ATX 12V Connector (4pin) .?????????Η ASUS όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το θεμα pci-agp lock...

Ειναι απ'οτι εχω καταλαβει σαν τις asus που απλα επιλεγεις την τιμη που θες...την στανταρ..και φροντιζει μονη της να ειναι εκει...

Από πού την επιλέγω ????Η μόνη σχετική επιλογή που υπάρχει σε σχέση με το pci στο Bios είναι το PCI Latency Timer ( default 32). Αυτό είναι?

Υπάρχει περίπτωση να κλειδώνει μόνο pci και όχι agp?!

(μου φαίνεται είχα καλομάθει με την Abit και δεν ξέρω τα στοιχειώδη....)

Link to comment
Share on other sites

Από πού την επιλέγω ????Η μόνη σχετική επιλογή που υπάρχει σε σχέση με το pci στο Bios είναι το PCI Latency Timer ( default 32). Αυτό είναι?

Υπάρχει περίπτωση να κλειδώνει μόνο pci και όχι agp?!

(μου φαίνεται είχα καλομάθει με την Abit και δεν ξέρω τα στοιχειώδη....)

Δεν το θυμαμαι τωρα...αν θες παντως θα το κοιταξω σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Το checkara...

Ειναι στο chipset configuration-->agp/pci frequency...

Δεν ειμαι σιγουρος εαν λειτουργει...και επιλεγοντας την τιμη που θες...ειναι σαν lock οπως στις asus...Παντως εκει εχω καταληξει αφου αυξανοντας fsb δεν εχω δει αλλαγη σε frequency απο προγραμμα...

Οποτε εμενα εξακολουθει το μεγαλο μου προβλημα να ειναι το vcore...

Για πες μου και συ που ακριβως ειναι αυτο το 10% που λες...να δω μπας και ανεβασω κι'αλλο fsb...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοον.....

Για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, από τη στιγμη που μου απαντήσανε απο το tech support της ASRock, και από Ολλανδία και από Ταΐβάν,με mai, ότι το PCI είναι ξεκλείδωτο, κατά 99% έτσι πρέπει να συμβαίνει, ΕΚΤΟΣ και αν απλώς θέλουν να το κρατάνε μυστικό για λόγους marketing(!) και μαμάς ASUS....Η πλάκα είναι ότι για να τους ψαρώσω τους είπα ότι ετοιμάζω review για ελληνικό site!Λέτε να ψαρώσανε......? :003:

Απλά το ψάχνω από περιέργεια γιατί το 230 μου φαίνεται πολύ υψηλό.Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.....

soler : εμένα δεν έχει -->agp/pci frequency πουθενά στο bios. Στο chipset configuration όμως έχει πρώτο πρώτο -->over vcore voltage +5% και +10%. Ούτε για πλάκα δε δίνω +10% !!Θυμάμαι που ο Seankon έδωσε τόσο κάποτε σε μια GigaByte και την πήρε στα χέρια μετά....Ειδικά με το overvoltage που φαίνεται να κάνει η ASRock πολύ το φοβάμαι( δε με νοιάζει η m/b, αλλά άντε να βρώ ξεκλείδωτο cpu μετά για να παίζω...)

Η πιο σίγουρη λύση είναι αυτή που λέει ο seankon αλλά επειδή με βλέπω να παίρνω SATA κοντά στις γιορτές θα με έχει φάει η αγωνία μέχρο τότε :017:

schumifer : Δοκίμασα με το jumperακι του fsb στα 333 (το default του cpu)

αντί στα 200 που το έχω τώρα. Το κουφό εδώ είναι ότι oi επιλογές auto και flexibility στις μνήμες έδιναν 1:1 και FSB:- 33Mhz αυτή τη φορά.

Έφτασα χαλαρά 10.5χ210 με τη μνήμη σύγχρονα.

Το PCwizard2004 έδειχνε multi για το PCI BUS 1/5x

μέχρι να φτάσει στα 200 fsb και από κει και πάνω 1/6χ, ένδειξη κατά τον seankon ότι είναι ξεκλείδωτο. Ελα όμως που το frequency έδειχνε 33Mhz σε κάθε περίπτωση, ό,τι fsb και να έβαζα!Ποιό από τα δύο ισχύει? Μήπως το 33Mhz είναι μια default συχνότητα που τη βγάζει πάντα?

Δεν το χρησιμοποιεί κανείς αυτό το προγραμματάκι ρε παιδιά να μου πει αν είναι αξιόπιστο???Για βάλτε το και ξεκλειδώστε τα PCI σας να μου πείτε σε σας τι δείχνει???

Το ΣΚ που θα έχω χρόνο θα της ξεσκίσω τα @@@@@@ με μικρότερους multi.

Έχει πλάκα να ξεσκίζεις φτηνές μητρικές!(αλλά όχι φτηνιάρικες, όπως είπα έχει θαυμάσια ποιότητα κατασκευής και αν το PCI lock υπάρχει θα την απογειώσω! :048: )

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κανένα CPU-z ή WcpUid ή Crystal Cpu

Και επίσης και κανένα SANDRA μπορεί να βοηθήσει.

Για ξ@σκισμα ίσως να σε βολέψει κανένα wiretrick που να κάνει τον επεξεργαστή να φαίνεται ότι έχει κανονικό ρεύμα π.χ.1,7 βολτ.Έτσι το +10% θα είναι παραπάνω!!(δεν ξέρω στα σίγουρα ότι δουλεύει απλά το έχω διαβάσει.Πλάκα θα έχει πάντως).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόοοον.

Η μητρικουλα όπως ήταν και το λογικό δεν έχει 100% πλέον Lock.

To τσέκαρα σε ξένο forum. Εκτός αυτού πήρα τελικά τον SATA. Aφού κρατήθηκα για 4 μέρες τελικά ενέκυψα στους πειρασμούς τους SeanKon....

Του είχα βάλει win κλπ αφού είχα τον IDE για backup.

Αρχίζω να δίνω σιγά σιγά και στο 210 fsb τρώει μια μπλέ πριν μπει win....

Ξαναγυρνάω 11Χ200 και όλα ok. Ο δίσκος δείχνει οκ μετά από error check κλπ.

Μα τόσο ευαίσθητοι πια είναι????

Και μια τελευταία παρατήρηση για τη μητρική. Για ήχο έχει χρησιμοποιεί το τσιπακι της c-media και όχι το VT8237 της VIA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.