Jump to content



Aγορα pc


adagio

Recommended Posts

Ξερω οτι ειναι μια δυσκολη περιοδο για αγορα pc αλλα θα ηθελα και την δικια σας αποψη γιατι πραγματικα εχω τρελαθει

Athlon64 η Pentium 4.Αξιζει να δωσω κατι παραπανω για να παρω LGA-775?

To pc ο θελω για επεξεργασια video(απο βιντεοκαμερα) και εικονας.

Απο μητρικες τι προτεινετε?

το μονο που με χαλαει στον Αthlon ειναι οτι δεν εχει ποικιλια μητρικων.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε έναν 64bit επεξεργαστή και σε έναν 32bit, φυσικό είναι να προτιμάται ο πρώτος.. .. τώρα μάλιστα που και τα λειτουργικά συστήματα είναι 64μπιτα ακόμα καλύτερα.

Τώρα όσων αφορά της μητρικές του Α64, θα σου πρότεινα τις παρακάτω μάρκες

Asus, Albatron, Qdi, Gigabyte, η αλήθεια ότι δεν κυκλοφορούν πολλά μοντέλα για A64 απ' αυτές, (εκτός κι αν δεν τα ξέρω).

Όσο για την επεξεργασία Video και εικόνας, θα χρειαστείς μεγάλη μνήμη 512Mb ή και 1Gb. Εκεί που θα τα ξόδευες για σύστημα P4, ξόδεψέ τα για μνήμη, εξάλλου απ' ότι νομίζω, οι μητρικές για Α64 είναι ποιο φθηνές από τις ανάλόγες για Ρ4.

Αυτά... ... αν έκανα κάπου λάθος παρακαλώ ας με διορθώσει και κάποιος άλλος, (και γω junior Member είμαι).

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ INTEL και AMD cpu, στην επεξεργασια video υπερτερει ο intel.. σε ολα σχεδον τα υπολοιπα (εκτος του multitasking) υπερτερουν oι A64. Τα λειτουργικα δεν ειναι ακομη 64μπιτα (τα xp 64bit δεν εχουν ακομα καλη υποστηριξη) αλλα ειναι λογικο οτι ειναι θεμα χρονου να γινουν. Η μνημη ειναι οντως πολυ σημαντικη, και πλεον εγω θα θεωρουσα απαραιτητο το 1 GB RAM, ειδικα αν ασχολεισαι με προγραμματα. Απο μητρικες για A64 οι καλυτερες απο οτι ακουω ειναι Asus, MSI και αν δεν ενδιαφερεσαι για o/c Gigabyte. Για p4 καλες ειναι οι Asus (με καποια προβληματακια στο vcore αλλα αν δε κανεις ο/c δε σε νοιαζει), MSI, Abit και Gigabyte (δε νομιζω να ξεχναω καποια).

Αυτον τον καιρο (αν λαβουμε υποψη τις τιμες των επεξεργαστων) πιστευω οτι συμφερει πιο πολυ A64 συστημα παρα P4.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο συμφερουσα αγορα ειναι ο 64 βιτος AMD. Τα λεφτα που εξοικονομεις τα ριχνεις σε μνημη. Θα σου προτεινα λοιπον εναν Α64 μια ASUS η μια GIGABYTE με τουλαχιστον 1GB μνημης και καποιο δισκο αρκετα γρηγορο. Αν σε παιρνει να κανεις raid θα ηταν ιδανικα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσον αφορα το ποιον Α64 να προτιμησεις στην παρουσα φαση ειναι δυσκολο εως πολυ δυσκολο ερωτημα. Ας απαντησουν οι πιο ειδικοι επι του θεματος γιατι ειναι οντως δυσκολη περιοδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα Α64 3500+ με μια MSI (K8N neo2 Platinum 54g) μητρική (939 παντα).Κοιτα στο e-shop.Εχουν πολυ καλες τιμες. :038: Και εγω σκεφτομαι να προβω σε αυτην την αναβαθμιση.Οχι τωρα ομως.Να πεσουν οι τιμες λιγο

Link to comment
Share on other sites

Βασικα επειδη δεν ειμαι και πολυ των παιχνιδιων αλλα με ενδιαφερουν κυριως οι multimedia εφαρμογες μαλλον θα παρω pentium ωστοσο με προβληματιζει πολυ η αγορα ενος LGA-775.Δεν ξερω αν αξιζει ακομα η αγορα του και κατα ποσο ρισκο ειναι.

Απο την αλλη ομως δεν ξερω κατα ποσο θα εχω δυνατοτητες αναβαθμισης στο μελλον με ενα απλο Pentium 4.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν Northwood vs Barton θα συμφωνούσα σε πολλά σημεία με τα παιδιά παραπάνω….

Πλέον και ο Athlon κοντράρει σθεναρά στα multimedia. Μην ξεχνάτε την ενσωμάτωση του SSE2 instruction…

Το κακό είναι ότι τα XP 64bit θα αργήσουν και από τη micro$oFt και από τους προγραμματιστές γενικότερα. Κάτι ανάλογο με την SSE3 του Prescott…

Για τώρα πάντως και γω για Α64 θα σου πρότεινα. Η AMD έχει πιο ξεκάθαρο πεδίο αυτή τη στιγμή καθώς η intel ανακοινώνει ότι δεν θα βγάλει τον Prescott στα 4 Giga και με το ζόρι βγάζει τον 3,8 χωρίς να ξέρει ούτε η ίδια τι μέλει γενέσθαι…

Link to comment
Share on other sites

Φιλε adagio ti pc ειχες μεχρι τωρα?

Αν ειχες Intel σε καταλαβαινω αυτους ξερεις αυτους εμπιστευεσαι...

Δοκιμασε ομως και AMD και δεν θα χασεις πιστευω... Το τοπιο ειναι θολο γενικοτερα αλλα της AMD ειναι καπως πιο ξεκαθαρο προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχω ενα pentium 3 sta 800 me 384MB ram.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το pc μου και μαλλον ειναι αυτο που λες ΑRJ ,αυτο εχεις ,αυτο εμπιστευεσαι.Πραγματικα αμφιταλαντευομαι μεταξυ Pentium και Athlon 64,εχοντας αποκλεισει μαλλον την αγορα LGA-775 για τους γνωστους λογους.

Δεν ξερω θα παω καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα να τον παραγγειλω και θα παρω αυτον που θα θελω εκεινη τη στιγμη :102:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αγορα εγινε.Ελεγα μεσα στην εβδομαδα αλλα δεν κρατιομουν και πηγα σημερα πρωι πρωι.

ThermalTake V8000A

Athlon 64 3500+

MSI K8N Neo2 Platinum nForce3

512MB 400MHz Ram (προς το παρον)

200GB WD Caviar

Τροφοδοτικο 500W

Τα υπολοιπα λεω να τα κρατησω απο το παλιο μου pc

Ελπιζω να μου βγει καλη η επιλογη o Athlon, εσας πως σας φαινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αγορα εγινε.Ελεγα μεσα στην εβδομαδα αλλα δεν κρατιομουν και πηγα σημερα πρωι πρωι.

ThermalTake V8000A

Athlon 64 3500+

MSI K8N Neo2 Platinum nForce3

512MB 400MHz Ram (προς το παρον)

200GB WD Caviar

Τροφοδοτικο 500W

Τα υπολοιπα λεω να τα κρατησω απο το παλιο μου pc

Ελπιζω να μου βγει καλη η επιλογη o Athlon, εσας πως σας φαινετε?

Μια χαρα (αν δεν εχεις πολλες πολλες απαιτησεις απο RAM). Το τροφοδοτικο τι μαρκα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για παραπανω μνημη δεν παιζανε φραγκα οποτε την αφησα για λιγο ποιο μετα

Το τροφοδοτικο που πηρα ειναι στην παρακατω διευθυνση

http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=53_55&products_id=12965

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και απο μενα!πολυ καλη η επιλογη σου!και εγω γυρω στα χριστουγεννα καπου εκει θα παω...!αλλα το τροφοδοτικο απο οτι ειδα ειναι q-tec!αν εισαι τυχερος οπως εγω και αλλοι εδω μεσα και πεσεις σε καλο κομματι εισαι οκ!γιατι οπως εχει υποθει εδω τα q-tec ειναι και λιγο λαχεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μου κανει και ζημια στη μητρικη η κακη λειτουργια του τροφοδοτικου?Τι προβληματα βγαζουν συνηθως,ασταθη ταση?

Για την μνημη η αληθεια ειναι οτι δεν το εψαξα πολυ και εβαλα την

PC3200 400MHz Kingston

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν ασταθεια στις τασεις τοσο σε full load οσο και σε idle!

βασικα μπορει να σου κανουν και το αλλο τα q-tec να καουν με το που θα τα βαλεις επανω!

και αν εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου να μην παρουν και κατι αλλο μαζι!λεω ατυχος γιατι μπορει και ποτε να μην σου συμβει κατι τετοιο οπως δεν εχει συμβει και σε μενα!(μην το γρουσουζευω...)λολ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.