Jump to content



Τι FAN να βάλω πάνω στην THERMALRIGHT SLK-948U?


Kaf

Recommended Posts

ναι αλλα γιατι να μην μπορεις να δουλεψεις το συστημα σου στο max overclocking καθημερινα και να δεις αν με την ψυξη που εχεις ειναι σταθερο?

λεω ψυξη γιατι παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο για τη σταθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Τον εχεις για max...o/c ρε....

Καταρχας δεν λενε κατι οι τεμπς...αν δεν μας πεις θερμοκρασιες δωματιου...Φανταζομαι σε idle κατασταση ετσι?

Ζητω συγνωμη. Θερμοκρασια δοματιου 20c περιπου.

Δεν ειναι σε max OC . 3.06@3496.

Οχι σε idle. Σε normal load.

To smart fan το εχω περιπου στις 3500-3900 στροφες περιπου.

ΥΓ1. To delta ειναι πιο δυνατο απο το smart fan...Aλλα πιος το ακουει...

ΥΓ2. Δοκιμασα και 92mm φανα αλλα εχανα 2-4 βαθμους.

ΥΓ3. Το ιδιο προβλημα υπαρχρει και με το XP120 . Σε παρα πολλα sites εχω διαβασει πως ενα τοσο μεγαλο fan χτυπαει πιο πολυ απο εξω παρα πανω στο heatsink . Προτεινονται μικροτερα fans.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γιατι να μην μπορεις να δουλεψεις το συστημα σου στο max overclocking καθημερινα και να δεις αν με την ψυξη που εχεις ειναι σταθερο?

λεω ψυξη γιατι παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο για τη σταθεροτητα.

Mα γιατί δεν πρόκειται να τον δουλεύεις καθημερινά στις 4800...ακούγεται ντε...

Για αυτό λέω στον αλαρμ που ρωτάει τι χρειάζονται οι πολλές στροφές του delta...για να πιάσεις το max o/c...με φουλ στροφές...αλλά δεν πρόκειται να δουλεύεις καθημερινά σε αυτές τις στροφές...θες και να κοιμάσαι....

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη. Θερμοκρασια δοματιου 20c περιπου.

Δεν ειναι σε max OC . 3.06@3496.

Οχι σε idle. Σε normal load.

To smart fan το εχω περιπου στις 3500-3900 στροφες περιπου.

ΥΓ1. To delta ειναι πιο δυνατο απο το smart fan...Aλλα πιος το ακουει...

ΥΓ2. Δοκιμασα και 92mm φανα αλλα εχανα 2-4 βαθμους.

ΥΓ3. Το ιδιο προβλημα υπαρχρει και με το XP120 . Σε παρα πολλα sites εχω διαβασει πως ενα τοσο μεγαλο fan χτυπαει πιο πολυ απο εξω παρα πανω στο heatsink . Προτεινονται μικροτερα fans.

1) Ρώτησες: "Αν είναι να αγοράσεις delta και να του μειώσεις στροφές (που αυτό θα κάνεις, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ρυθμιστή) , τότε γιατί τι να τον κανείς ?"

Εκεί πήγαινε η απάντηση μου "τον έχεις για max ο/c..." και όχι στο δικό σου σύστημα...

2) Και δεν σου παίρνει τα αυτιά στις 3900? ρε?

Υ.Γ. Όταν δίνουμε τις θερμοκρασίες...καλό είναι να είναι σε full load...

Υ.Γ2. Καλά ρε καλοριφέρ δεν έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως ειμαι σε φουλ στροφες. Τα λογικο μου ερωτημα ειναι:

Γιατι να αγωρασω ενα φαν στο οποιο θα πρεπει να αγορασω και ρυθμιστη (Delta).

Και το οποιο το αγοραζω και καλα για την δυναμη του ενω ποτε δεν θα το εχω σε φουλ στροφες.

Επισης ειπα πως το Enermax ειναι μεγαλο και αντι να χτυπαει "μεσα" στην ψυχτρα χτυπαει απο εξω. Στην υδροψυξη, οταν αγοραζεις φαν η ανεμιστηρα για το ψυγειο το περνεις μεγαλυτερο ? Οχι , αν θα το παρεις θα το παρεις συνηθως στο ιδιο μεγεθος. Πιστευεις οτι ειναι τυχαιο. Εκει βασιζονται τα λογια μου στο μεγεθος του enermax .

Ακομα προβλημα με το smart fan δεν εχω (το κουτι ειναι παντα ανοιχτο και κοιμαμε μια χαρα).

Εδω μπορεις να δεις την SP94 πως αντιδρα με 80mm fan και με 92mm fan.

Ειναι 9 βαθμοι διαφορα... τυχαιο ? : http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=15&artpage=928&articID=196

Link to comment
Share on other sites

20-22c ειναι κανονικη θερμοκρασια δωματιου.

οχι στις 3800 δεν μου περνει τα αυτια.

Σου απαντησα , ειναι oced αλλα οχι στο φουλ

εδωσα νορμαλ θερμοκρασιες. υπολογισε 10-11 βαθμους πανω στο φουλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως ειμαι σε φουλ στροφες. Τα λογικο μου ερωτημα ειναι:

Γιατι να αγωρασω ενα φαν στο οποιο θα πρεπει να αγορασω και ρυθμιστη (Delta).

Και το οποιο το αγοραζω και καλα για την δυναμη του ενω ποτε δεν θα το εχω σε φουλ στροφες.

Επισης ειπα πως το Enermax ειναι μεγαλο και αντι να χτυπαει "μεσα" στην ψυχτρα χτυπαει απο εξω. Στην υδροψυξη, οταν αγοραζεις φαν η ανεμιστηρα για το ψυγειο το περνεις μεγαλυτερο ? Οχι , αν θα το παρεις θα το παρεις συνηθως στο ιδιο μεγεθος. Πιστευεις οτι ειναι τυχαιο. Εκει βασιζονται τα λογια μου στο μεγεθος του enermax .

Ακομα προβλημα με το smart fan δεν εχω (το κουτι ειναι παντα ανοιχτο και κοιμαμε μια χαρα).

Εδω μπορεις να δεις την SP94 πως αντιδρα με 80mm fan και με 92mm fan.

Ειναι 9 βαθμοι διαφορα... τυχαιο ? : http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=15&artpage=928&articID=196

1.Ρε δεν καταλαβαινόμαστε? Σου είπα εγώ ότι τον έχεις φουλ στροφές?

2.Σου είπα γιατί να αγοράσεις ένα φαν με τέτοια δύναμη...για να καταφέρεις max o/c με αέρα...τα ίδια θα λέμε? αμάν... :072:

3.Με κουτί πάντα ανοιχτό... θερμοκρασία δωματίου 20c...και χωρίς να είσαι σε foul load..είναι απόλυτα λογικές οι θερμοκρασίες σου πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή έχω την ΣΛΚ948 με ανεμιστηράκι της ιντελ (το μαμισιο λολ) και ήδη βλέπω διαφορά θερμοκρασίας 10 βαθμούς στο idle. Αντε να έρθει και το σμαρτφαν :111:

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλάνι Chris... όντως δεν λέει τπτ....

Καλύτερα να έλεγες και τι πατέντα έχεις κάνει...ώστε να πέσουν τόσο οι θερμοκρασίες...

Και να μην το αφήσεις έτσι στον αέρα...γιατί πολλά μπορεί να φανταστεί κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

οκ :Ρ ηρθε η ώρα να σας δείξω την πατέντα. Αν η ποιότητα είναι χάλια να κατηγορείτε το κινητό, όχι εμένα λολ. Τη στιγμή που έγινε η πατέντα έξω είχε 1*Κελσίου χεχεχ :046:

post-922-1442173835,4221_thumb.jpg

post-922-1442173835,5122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο σου ειπα η φωτο δεν λεει τιποτα.

Υπο κανονικες συνθηκες δεν γινεται, υπαρχει και η φυσικη στην μεση.

Μου θυμισες τις παλιες εποχες που καναμε τρυπες στα τζαμια στο δωματιο και με σωληνες στελναμε τον κρυο αερα στην ψυκτρα!

Νερακι και αγιος ο θεος!

Link to comment
Share on other sites

Με σωληνες ειναι επικυνδινο. Πολυ υγρασια...

Την παραπανω πατεντα την ειχα κανει πριν ενα χρονο και ειχα CPU Temp -4 βαθμους.

Συγουρα ομως δεν σκευτηκα να κρατησω το παραθηρο παρα πολυ ωρα ανοιχτο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δικό μου παράθυρο είναι μονίμως ανοιχτό και ο ανεμιστήρας είναι στη θέση που βρίσκεται στη φωτογραφία δε σκοπεύω να εφαρμόσω τέτοιου είδους τρόπο ψύξης. Ελεος δλδ :Ρ Απ ότι βλέπω όμως οι του checkmate ακόμα δεν έφεραν το σμαρτφαν... Μένω με την πατέντα και μπορώ να πω πως έχω και καλά αποτελέσματα. 44-46 βαθμούς κελσίου σταθερά τρέχοντας prime95 για 10 ώρες. (2.4@3.0). Ίσως να κρατήσω και το fan της intel τελικά :046:

@PlanetmanR5 τόσο χάλια πατέντες μόνο εγώ κάνω λολ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.