Jump to content



LG TFT 17" L1730S ή L1720P?


cv01302

Recommended Posts

Μόλις έφτασε η αγορά οθόνης TFT. Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο μοντέλα.

Χαρακτηριστικά L1730S:

Brightness : 250 cd/m2

Contrast Ratio : 550:1

Viewing Angle : 160/140 (H/V)

Response Time : 12 ms

NO-DVI

Χαρακτηριστικά L1720P:

Brightness : 300 cd/m2

Contrast Ratio : 450 : 1

Viewing Angle : 160/140 (H/V)

Response Time : 12 ms

USB HUB

DVI

Και μερικά παραπάνω πρότυπα (π.χ. και MPR-II για low radiation, και VCCI-2 για EMC) απ'ό,τι η πρώτη οθόνη.

Ποιο είναι καλύτερο? Το μεγαλύτερο brightness ή το μεγαλύτερο contrast ratio? Υπόψιν, η οθόνη αυτή θα αντικαταστήσει την 19" CRT που έχω τώρα, επομένως την θέλω για οποιαδήποτε χρήση (εννοείται και για gaming, και για ταινίες, άρα ζωντανό χρώμα + και σε μαύρο και σε άσπρο).

Αν δεν υπάρχουν εμφανίσιμες διαφορές, συμφέρει να δώσω 100 ευρώ παραπάνω και να πάρω την L1720P? (Αν και εξωτερικά, η L1720P είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥΡΑΤΗ ;) )

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ εχω την 1720Ρ θα σου πω πως ειναι καταπληκτηκη οθονη!

Αψογη απο καθε αποψη,εκτως ισως μονο απο το γεγονος οτι σαν TFT το μαυρο δεν ειναι οσο μαυρο ηταν στην CRT...

Aυτο συνηθιζετε ευκολα ομως.

Αψογη και στα παχνιδια,κανενα ιχνος.Το μονο που θα ηθελα παραπανω απο αυτην ειναι να ηταν 19αρα :D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον spybol,και το DVI κάνει την διαφορά, κι εγώ έχω την L1720P, κανένα πρόβλημα.

Μου έχει λύσει και τα χέρια γιατί με το dvi έχω βάλει 2 κεντρικές μονάδες με μια οθόνη και κάνω την δουλειά μου χωρίς να κάθομαι να αλλάζω καλώδια από την μία μονάδα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, από αυτούς που έχετε την 1720P, μπορείτε να μου πείτε τα χαρακτηριστικά της (που ενδεχομένως να υπάρχουν π.χ. απέξω από τη συσκευασία-κουτί)? Διότι ψάχνωντας στο νετ, βρήκα κάτι περίεργα περί 16 ms, και όχι 12 ms, που θα μπορούσε να με αποτρέψει από την αγορά αυτή..

Είναι με λίγα λόγια τα ίδια χαρακτηριστικά που βρίσκονται και επίσημα στο site της LG - www.lge.com - ? (τα έχω κάνει copy-paste στο πρώτο μου μήνυμα πιο πάνω, οπότε δεν χρειάζεται να τρέχετε στο site)

Μάλλον αύριο θα την έχω στα χέρια μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω την 1720P θα σου προτεινω αφου αυτη πηρα πριν λιγες ημερες.Μεχρι πριν ειχα την 1710 και δεν ειχε DVI ειδα μεγαλη διαφορα και σιγουρα ευθυνεται και η DVI γι αυτο ιδιαιτερα οσο αναφορα την ευκρινεια.

Νομιζω οτι δεν αξιζει για 80 ευρω να επενδυσεις σε ενα περιφερειακο του υπολογιστη σου χωρις την συγκεκριμενη θυρα.Ασε οτι ειναι πανεμορφη.

Link to comment
Share on other sites

Διότι ψάχνωντας στο νετ, βρήκα κάτι περίεργα περί 16 ms, και όχι 12 ms, που θα μπορούσε να με αποτρέψει από την αγορά αυτή..

Eιναι οντως 16ms κ ας λεει οτι θελει η LG...

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει ουτε ιχνος ghosting,οποτε μη σε αποτρεπει αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.. κάπου είδα μέγιστη ανάλυση σε ANALOG 1280x1024@75 Hz, και σε Digital 1280x1024@60 Hz , και recommended έλεγε 1280χ1024@60 Ηz. Δεν ξέρω αν παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά καλό είναι να αναφερθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την πήρα, αυτή τη στιγμή την δουλεύω σε digital.. :023:

Πολύ καλή αγορά, η διαφορά με την CRT είναι εμφανέστατη (και πιο φωτεινό, και πιο ζωντανά χρώματα, και με default ρυθμίσεις).

Νομίζω πως έκανα πολύ καλή επιλογή. Είναι και μουράτη :038:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την πήρα, αυτή τη στιγμή την δουλεύω σε digital.. :023:

Πολύ καλή αγορά, η διαφορά με την CRT είναι εμφανέστατη (και πιο φωτεινό, και πιο ζωντανά χρώματα, και με default ρυθμίσεις).

Νομίζω πως έκανα πολύ καλή επιλογή. Είναι και μουράτη :038:

πόσο την πήρες και από πού; έχει καλώδιο dvi;

Link to comment
Share on other sites

2 διαφορετικές μητρικές(άρα και επεξεργαστές) με κοινό πληκτρολόγιο και ποντίκι,γίνεται; Αν ναι πώς;

Αν και είσαι λίγο offtopic...

Εννοείς φαντάζομαι 2 ολοκληρωμένα συστήματα...

Ναι γίνεται να χρησιμοποιήσεις κοινό πληκ/ιο και ποντίκι...όπως επίσης και κοινή οθόνη...το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα switch..

Link to comment
Share on other sites

@clochard: Γίνεται να έχεις δύο διαφορετικά συστήματα, και μία οθόνη (και ένα mouse και keyboard). To switch βρίσκεται πάνω στην οθόνη, είναι το κουμπί "source". Δεν το έχω δοκιμάσει, λογικά αυτό είναι όμως ;)

Την πήρα από mgmanager ( www.mgmanager.gr ) , την παρήγγειλα Τρίτη απόγευμα (17:00), Τετάρτη το πρωί ήταν εκεί. Τελική 448.

Κάπου είδα πως υπάρχει και φθηνότερα (infoshop?), αλλά αν δεν κάνω λάθος, είναι Θεσ/νίκη (οπότε αν είσαι Αθήνα θα έχεις και μεταφορικά έξοδα).

Εννοείται στην συσκευασία υπήρχε το κλασικό 15-pin καλώδιο (analog) , αλλά και το καλώδιο για digital σήμα. Έχει και cd-άκι με τους drivers και το colorific. Έχει και καλώδιο που συνδέεται (upstream) σε μία θύρα usb του υπολογιστή, ενεργοποιώντας δύο usb (downstream) στην οθόνη. Αν δεν κάνω λάθος όμως, είναι 1.1 usb (και όχι 2.0), δηλαδή δεν συμφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο.

Μην το σκέφτεσαι, είναι πολύ καλή αγορά! :044:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.