Jump to content


Nec 35xxA firmwares


PGM

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Απο οτι εχω διαβασει το 3520 εχει καλυτερο hardware αλλα σε θεμα firmware ειναι πολυ νωρις για να βγει κατι αξιολογο.Ενω για το 3500 ακομα βγαινουν καινουργιες εκδοσεις που το κανουν ακομα καλυτερο.Συμπερασμα: Για μενα στη παρουσα φαση το 3500 ειναι καλυτερο.Σε λιγο καιρο ομως θα βγει και το 3530 το οποιο μπορει να αλλαξει τα δεδομενα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά παίδες, μόλις έκανα εγγραφή στο Forum και το Σαββάτο θα παραλάβω τα πρώτα μου δισκάκια Dvd από την ομαδική παραγγελία! Τα ΤΥ δλδ..

Έχω μπερδευτεί ΠΑΡΑ πολύ με τα διάφορα firmware...ποιο από αυτά να διαλέξω, με τι κριτήριο να το διαλέξω, και πως να το κάνω Install..

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός NEC 3500.Βέβαια μέχρι τώρα το καμαρώνω, δεν έχω κάνει και τίποτα σπουδαίο, το είδα, το ξαναείδα ντάξει το χόρτασα :005: οπότε λέω να το χρησιμοποιήσω και για τον λόγο που το αγόρασα... Δλδ για να κοπιάρω τις original ταινίες μου.

Όπως καταλάβατε είμαι νεούδι στον τομέα αυτό :075: αλλά τα παίρνω εύκολα θέλω να πιστεύω :026:

Οι ερωτήσεις μου : :102:

1) Ποιο Firmware Να διαλέξω και ΑΝ πρέπει να το αναβαθμίσω

2) Με ποια δισκάκια συνεργάζεται καλύτερα το NEC (βασικά θα δοκιμάσω τώρα τα ΤΥ αφού θα πάρω καμιά 100άρα, ελπίζω να μην έχω πρόβλημα)

3)Ποια να προτιμήσω τα + ή τα - ? (Το ρωτάω για να μην έχω πολλά προβλήματα συμβατότητας μιας και θα γράψω πολλές ταινίες)

4)Τι ταχύτητας δισκάκια να προτιμήσω? 4Χ, 8Χ ή 16Χ ?

5)Για την ώρα έχω χρησιμοποιήσει το DvdShrink 3.2 μαζί με το Nero..Καλά είμαι?

6) Πρέπει να κάνω πάντα verify?? Και από που γίνεται αυτό? Το ρωτάω γιατί διάβασα πολλά προβλήματα γενικά ότι δεν έχει γραφτεί καλά μια ταινία...Μην γράφω και μετά όταν πάω να τις δω μου κολλάνε...και σαλτάρω...

7)Έχω αντιγράψει 1-2 ταινίες και στην μία αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα...Ενώ έπαιζε κανονικά,μετά από μισή ώρα,άρχιζε και ψιλοκόλλαγε, λίγο αργότερα κόλλαγε περισσότερο, και μετά έβλεπα 1 καρέ για 5 λεπτά..δλδ μόνο ταινία δεν έβλεπα...Τι φταίει? Το δισκάκι ή κάτι με το Hardware μου?Εδώ να πω ότι τις ταινίες τις βλέπω μέσω του PowerDvd XP ή του Windows Media Player 10 και εκτός από το NEC έχω και ένα DVD player το Pioneer -116...και αυτό με "μαμά" firmware όπως και το NEC.Αρκετές ταινίες που μου δίνει φίλος ΔΕΝ παίζουν ή κολλάνε σε μένα ΚΑΙ στο NEC ΚΑΙ στο Pioneer, ενώ αυτός τις βλέπει μια χαρά.

Πωπω γράμμα έγραψα...απλά έγραψα ΟΛΕΣ τις απορίες μου ώστε από το Σαββάτο και μετά να πλακωθώ στο burn! :109:

Τέλος θέλω να πω ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για την ποιότητα παρά για την ταχύτητα...και εννοείται ότι με ενδιαφέρει να τις βλέπω τις ταινίες και μετά από καιρό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για το ζάλισμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες, μόλις έκανα εγγραφή στο Forum και το Σαββάτο θα παραλάβω τα πρώτα μου δισκάκια Dvd από την ομαδική παραγγελία! Τα ΤΥ δλδ..

Έχω μπερδευτεί ΠΑΡΑ πολύ με τα διάφορα firmware...ποιο από αυτά να διαλέξω, με τι κριτήριο να το διαλέξω, και πως να το κάνω Install..

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός NEC 3500.Βέβαια μέχρι τώρα το καμαρώνω, δεν έχω κάνει και τίποτα σπουδαίο, το είδα, το ξαναείδα ντάξει το χόρτασα :005: οπότε λέω να το χρησιμοποιήσω και για τον λόγο που το αγόρασα... Δλδ για να κοπιάρω τις original ταινίες μου.

Όπως καταλάβατε είμαι νεούδι στον τομέα αυτό :075: αλλά τα παίρνω εύκολα θέλω να πιστεύω :026:

καλως ηλθες, με γεια, , καλες εγγραφες

ολες οι επιλογες σου σωστες :003:

Οι ερωτήσεις μου : :102:

1) Ποιο Firmware Να διαλέξω και ΑΝ πρέπει να το αναβαθμίσω

2) Με ποια δισκάκια συνεργάζεται καλύτερα το NEC (βασικά θα δοκιμάσω τώρα τα ΤΥ αφού θα πάρω καμιά 100άρα, ελπίζω να μην έχω πρόβλημα)

3)Ποια να προτιμήσω τα + ή τα - ? (Το ρωτάω για να μην έχω πολλά προβλήματα συμβατότητας μιας και θα γράψω πολλές ταινίες)

4)Τι ταχύτητας δισκάκια να προτιμήσω? 4Χ, 8Χ ή 16Χ ?

5)Για την ώρα έχω χρησιμοποιήσει το DvdShrink 3.2 μαζί με το Nero..Καλά είμαι?

6) Πρέπει να κάνω πάντα verify?? Και από που γίνεται αυτό? Το ρωτάω γιατί διάβασα πολλά προβλήματα γενικά ότι δεν έχει γραφτεί καλά μια ταινία...Μην γράφω και μετά όταν πάω να τις δω μου κολλάνε...και σαλτάρω...

7)Έχω αντιγράψει 1-2 ταινίες και στην μία αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα...Ενώ έπαιζε κανονικά,μετά από μισή ώρα,άρχιζε και ψιλοκόλλαγε, λίγο αργότερα κόλλαγε περισσότερο, και μετά έβλεπα 1 καρέ για 5 λεπτά..δλδ μόνο ταινία δεν έβλεπα...Τι φταίει? Το δισκάκι ή κάτι με το Hardware μου?Εδώ να πω ότι τις ταινίες τις βλέπω μέσω του PowerDvd XP ή του Windows Media Player 10 και εκτός από το NEC έχω και ένα DVD player το Pioneer -116...και αυτό με "μαμά" firmware όπως και το NEC.Αρκετές ταινίες που μου δίνει φίλος ΔΕΝ παίζουν ή κολλάνε σε μένα ΚΑΙ στο NEC ΚΑΙ στο Pioneer, ενώ αυτός τις βλέπει μια χαρά.

Πωπω γράμμα έγραψα...απλά έγραψα ΟΛΕΣ τις απορίες μου ώστε από το Σαββάτο και μετά να πλακωθώ στο burn! :109:

Τέλος θέλω να πω ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για την ποιότητα παρά για την ταχύτητα...και εννοείται ότι με ενδιαφέρει να τις βλέπω τις ταινίες και μετά από καιρό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για το ζάλισμα!

2) παρε τα ΤΥ και μην ξανασχοληθεις με αλλη μαρκα

παρε τα "+R 4x ματ" που στην ουσια ειναι Τ02 και θα τα γραφεις σε 16x

1)εαν ακολουθησεις την παραπανω συμβουλη, ξεχνα τα firmware, καθως ολα χρησιμοποιουν την ιδια στρατηγικη για τα Τ02 , οποτε διαφορες δεν θα δεις :023:

ομως με τα "πειραγμενα" θα μπορεις να βαλεις bitsetting στα +R, οποτε βαλε το Quicke Milestone extreme 2.28

3)ετσι κι αλλιως + θα σου ελεγα γενικα, πολυ περισσοτερο που σου ειπα και συγκεκριμενα ποια ακριβως :003:

και με το bitsetting στα + θα εισαι εντελως καλυμενος (αν και εγω δεν το χρειαστηκα ποτε :003: )

4)κι αυτο απαντηθηκε :003:

5)μια χαρα εισαι

7) θελει πιο πολλες δοκιμες για να βγαλεις ακρη.

παρε τα ΤΥ, καψε μερικα και ανοιξε νεο thread αν εχεις ακομα προβλημα, οποτε πιθανον να φταιει κατι στο hardware σου, το Pioneer ισως? καθαρισε το και λιγακι

Link to comment
Share on other sites

2) παρε τα ΤΥ και μην ξανασχοληθεις με αλλη μαρκα

παρε τα "+R 4x ματ" που στην ουσια ειναι Τ02 και θα τα γραφεις σε 16x

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις!!Ήταν κατατοπιστικότατες και γρήγορες!!

Μια ακόμα ουφ... ερώτηση....Αυτά που μου λες να πάρω δλδ τα +R 4x ματ είναι με λογότυπο ή χωρίς??απλά ρωτάω γιατί από ότι βλέπω έτσι τα παραγγέλνετε και δεν ξέρω τις διαφορές...μην παραγγείλω τίποτα αλλα :D επίσης υπάρχουν διάφορες ποιότητες από αυτά??

Ή απλά τα ζητάω όπως μου το είπες εσύ? (δεν έχω πρόβλημα να πάρω δισκάκια και να δώσω και λίγα λεπτά παραπάνω αν είναι καλύτερης ποιότητας. ;) Και το ματ που λες τι είναι ?

Kαι η τελευταία ερώτηση, (που ρώτησα και στο προηγούμενο ποστ) σχετικά με το verify...διάβασα πολλά ποστ που κάνουν λόγο για την χρήση του, ώστε να βεβαιωθούν ότι γράφτηκε σωστά το Dvd..αυτό δεν κάνει ή κάνω λάθος?Και από που το κάνω το verify?(δλδ που υπάρχει αυτή η επιλογή?)

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!!! :)

EDIT : Την ερώτηση που σου έκανα για το ποια δισκάκια να διαλέξω δλδ + ή - την έκανα επειδή το Pioneer -116 που έχω λέει ότι διαβάζει μόνο - Από την άλλη 1-2 ταινίες που έγραψα με το NEC ΚΑΙ σε + ΚΑΙ σε - τις διάβασε ΚΑΙ τις 2 το Pioneer οπότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να διαβάζει + Σωστά?

Και από όσο έχω ακούσει το NEC τα γράφει σαν DVD ROM οπότε δεν θα παίζει περίπτωση ασυμβατότητας με άλλα DVD.

Αν και έχω ακούσει ότι το NEC 3500 δεν είναι καλός reader σε εμένα μια χαρά διαβάζει...για την ώρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

το 6 το ξεχασα !

ναι, το nero σου δινει επιλογη να κανει verify. Αμα θες το βαζεις.

αν τυχον σου δειξει ποτε προβλημα, τσεκαρε το δισκακι πρωτα και σε αλλα drive να δεις αν παιζει, μηπως και ειναι θεμα διαβασματος απο το 3500, αν και ειναι οντως καλυτερο απο το 2500 στο διαβασμα.

το bitsetting που σου ειπα ειναι αυτο που τα κανει "σαν DVD-ROM"

θες καποιο πειραγμενο firmware για να το εφαρμοσεις στα +R single layer. βαλε πχ αυτο που σου ειπα.

τα ζητας "+R ματ 4χ χωρις λογοτυπο χωρις κουτι".

ειναι απλα με ματ επιφανεια, αντι για γυαλιστερη και χυμα χωρις κουτι.

η καλυτερη ποιοτητα στην καλυτερη τιμη.

ιδιο ειδος ιδια ποιοτητα (Τ02), σε γυαλιστερα και με 8χ ονομαστικη ταχυτητα, θα τα πληρωσεις ακριβοτερα

με λογοτυπο και κουτι, ακομα πιο ακριβα.

διαλεξε και παρε.

Link to comment
Share on other sites

το 6 το ξεχασα !

ναι, το nero σου δινει επιλογη να κανει verify. Αμα θες το βαζεις.

αν τυχον σου δειξει ποτε προβλημα, τσεκαρε το δισκακι πρωτα και σε αλλα drive να δεις αν παιζει, μηπως και ειναι θεμα διαβασματος απο το 3500, αν και ειναι οντως καλυτερο απο το 2500 στο διαβασμα.

Δλδ αν δεν μου βγάλει πρόβλημα σημαίνει ότι ΟΛΗ η ταινία έχει γραφτεί μια χαρά ΧΩΡΙΣ κολλήματα?Γιατί αν είναι έτσι καλύτερα να το βάζω και ας καθυστερεί και 10 λεπτά παραπάνω στην εγγραφή αλλά να είμαι σίγουρος ότι η ταινία έχει γραφτεί και θα παίζει κανονικά χωρίς κολλήματα...γιατί η άλλη λύση για να είμαι σίγουρος είναι να δω την ταινία ολόκληρη... :120: που δεν λέει από άποψη χρόνου κυρίως...Αυτό είναι και το βασικό άγχος μου...να γραφτεί δλδ και να παίζει η ταινία κανονικά!

το bitsetting που σου ειπα ειναι αυτο που τα κανει "σαν DVD-ROM"

θες καποιο πειραγμενο firmware για να το εφαρμοσεις στα +R single layer. βαλε πχ αυτο που σου ειπα.

Δλδ για να γράφω τα +R σαν Dvd Rom θα πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε firmware???? Αμααααννν και παρείγγειλα 100 DVd + :030:

Και αν τελικά χρειαστεί από που το κατεβάζω?

φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!!!Με έχεις σώσει μιλάμε και έχουν λυθεί σχεδόν όλες οι απορίες μου!!! :023:

Link to comment
Share on other sites

το verify δε θα σου εξασφαλισει τα "κολληματακια" που αλλωστε δεν οφειλονται ισως στην εγγραφη αλλα σε πολλα.

και δεν ειναι και του θεματος εδω. κανε δοκιμες και ανοιξε καινουργιο thread

για το firmware, οντως δε δουλευε το λινκ στο 1ο ποστ, τωρα δουλευει.

πηγαινε σε αυτη τη σελιδα http://freeweb.siol.net/tvajng/Quikee_FW.html και διαλεξε

σου προτεινω ή το Version 2 Milestone Release - Standard 2.28

ή το Version 3 Milestone Release - Extreme 2.28

οπως σου ειπα, σε αυτα τα δισκακια που πηρες δε θα εχει καμμια διαφορα οτι και να βαλεις

με τις εκδοσεις που χαρακτηριζονται 2.28 θα εχεις bitsetting (δηλ "μετατροπη" σε DVD-ROM) στα +R και +R DL

παρε και το binflash απο το 1ο ποστ και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Απλα να επισημανω οτι η λειτουργια verify του Νερο κανει απλα ενα Bit to bit comparιson των εγγραφεντων αρχειων με τα αρχικα και απλα αναλογα με το checksum κανει report τυχον λαθη. Αυτα τα λαθη μπορει να οφειλονται σε data corruption κατα τη μεταφορα τους απο την πηγη προς το drive. Δεν κανει surface scan οποτε δε τσεκαρει για parity errors etc

Link to comment
Share on other sites

Απλα να επισημανω οτι η λειτουργια verify του Νερο κανει απλα ενα Bit to bit comparιson των εγγραφεντων αρχειων με τα αρχικα και απλα αναλογα με το checksum κανει report τυχον λαθη. Αυτα τα λαθη μπορει να οφειλονται σε data corruption κατα τη μεταφορα τους απο την πηγη προς το drive. Δεν κανει surface scan οποτε δε τσεκαρει για parity errors etc

αρα τι μπορει καποιος να κανει? υπαρχει καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο προγραμμα για parity errors εννοεις? Ναι υπαρχουν (kprobe, Nero CD DVD Speed) αλλα ειναι λιγο οφ τοπικ δεν συμφωνεις? Κανε ενα search στο forum για αυτα τα προγραμματα και διαβασε και το αρθρο σχετικα με τα C1/C2/PI/PIF errors για περισσοτερες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα από το e-shop κάτι άγραφα DVD TY +R 4x προς 33 λεπτά και έβαλα και το 2.28_QV3ME firmware.Το αποτέλεσμα εκπληκτικό!Τα γράφει σε 16x δηλ. γύρω στα 6 λεπτά για φούλ δισκάκι χωρίς κανένα πρόβλημα!Δεν έχω δοκιμάσει να scanαρω ποτέ κανένα DVD αλλά πιστεύω πως αν δεν γρατζουνιστούν θα είναι OK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.