Jump to content



Μείωση στροφών ανεμιστήρα PSU


gto234

Recommended Posts

Να το κάνω;Έχω έτοιμο ένα ποντεσιόμετρο και το σκέφτομαι σοβαρά γιατί είναι το μόνο πράγμα που κάνει φασαρία στο pc.αν το σταματήσω πραγματικά είναι σαν να μην δουλεύει τίποτα και τώρα με την DSL το βράδυ χρειάζομαι την ησυχία.Το θέμα είναι μην προκαλέσω ζημιά.Το PSU είναι το κλασσικό chieftec 360W.Θα έπερνα ένα fanless που έχω δεί και κυκλοφορεί αλλά τα λυπάμαι 150€ για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε δοκίμασα να βγάλω τον κάτω, 90άρι ανεμιστήρα στο Antec 480 TP που έχω.

Εκτός του ότι ο θόρυβος δε μειώθηκε σχεδόν καθόλου επειδή ο πίσω ανεμιστήρας ανέβασε στροφές, είχε ανέβει όπως ήταν επόμενο και η θερμοκρασία στο εσωτερικό του PSU....Άφησε το τροφοδοτικό όπως είναι γιατί πραφανώς έχει φτιαχτεί για να δουλεύει έτσι. Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύεις να το καβουρδίσεις....και το κακό στα τροφοδοτικά είναι ότι μαζί τους ίσως κάνεις σουβλάκι και το υπόλοιπο σύστημα....

Αν θες απόλυτη ησυχία πήγαινε και πάρε ένα fanless ( αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος για την απόδοση τους, ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που έχει δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν μπορείς να προσαρμόσεις 12'' ανεμιστήρες. Έχουν λιγότερο θόρυβο απ΄'τους 8'' και βγάζουν περισσότερο αέρα. Με προσοχή όμως για να αερίζεται επαρκώς το τροφοδοτικό.

Με τίποτα μην βγάλεις τον ένα για να μην κάψεις το τροφοδοτικό.

Fanlelss σίγουρα θα είναι ήσυχο αλλά ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι παίζει για ρεύματα

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό μου έχει έναν ανεμιστήρα,αυτόν που βγάζει αέρα απο πίσω οπότε δεν τίθεται θέμα να αφαιρέσω κάποιον.Πάντως όπως το βλέπω δεν είναι μάλλον καλή ιδέα.Το θέμα θόρυβος βέβαια είναι υποκειμενικό και καθένας ενοχλείται λιγότερο ή περισσότερο από τον άλλο αλλά ποιό από τα κανονικά τροφοδοτικά(όχι fanless) είναι σχετικά πιό αθόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο που λες...υπαρχει περιπτωση να καψεις το psu...ή στην καλυτερη απλα να ανεβαζει στροφες το αλλο φανακι...με αποτελεσμα να μην κερδιζεις τπτ σε ησυχια....

Η λυση ειναι μια....Να αλλαξεις τα φανακια του psu...με αλλα αθορυβα στις ιδιες στροφες με αυτα που εχεις τωρα...και τα οποια θα περνουν ρευμα απο μνολεξ εξωτερικα του psu...

Ετσι θα εχουν σταθερες στροφες οσες χρειαζεται το τροφοδοτικο....και θα ειναι αρκετα πιο ησυχο...πολυ καλη λυση ειναι τα smart fan της tt...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις άλλους ανεμηστήρες στη θέση αυτών που έχει τώρα και η οποιοι να είναι αθόρυβοι. Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδώ , έχουν τα πάντα και σε όλες τις ποιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις δικιο...αλλα κατα την προσωπικη μου εμπειρια παιζει ρολο και το bearing...

Αν δεν ειναι ποιοτικο σαν κατασκευη...το φανακι ακουγετε περισσοτερο...λογο τριβων...

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια εξυπνη κινηση θα ητανα να κοψεις τα grill που εχει το psu...

Και να βαλεις καποια αλλα ποιο λεπτα....

Θα ακουγονται λιγοτερο...αλλα μην περιμενεις καμια τρελη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να βγάλεις από την θέση τους τα ανεμηστιράκια και στα σημεία που κάνει επαφή με το σασί να βάλεις λίγο κομμάτι λάστιχο ώστε να μην μεραφέρονται κραδασμοί , κάτι που βέββαια μπορεί να γενικευτεί και σε όλο το κουτι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το psu έχει 1 ανεμιστήρα,όχι 2.Απ'οτι καταλαβαίνω απο τον ήχο δεν πρέπει να είναι ο αέρας.Κάτι βουίζει και μάλλον είναι τα ρουλεμάν.Δεν είναι χαλασμένο.Ετσι έκανε και ένα άλλο fan που είχα και το κατέβασα στα 7v και δεν ακούγεται καθόλου.Το grill το είχα βγάλει μια φορά και απλά μειώθηκαν λίγο οι στροφές.Ο θόρυβος δεν μειώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.