Jump to content



LG 1915S - Να την πάρω;;;;


sherlock

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω την LG 1915S και δεν ξέρω τι να κάνω.

Κάθομαι πάρα πολλές ώρες μπροστά στον Η/Υ και αρχίζω να νιώθω ενοχλήσεις στα μάτια μου οπότε χρειάζομαι μια TFT. :108:

Έχω δεί πάρα πολλές θετικές αλλα και αρνητικές απόψεις με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί και να μην ξέρω τι να κάνω.

Στα χρήματα δεν μπορώ να πάω παραπάνω οπότε αυτό περιορίζει τις επιλογές μου.

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως video (DVD, DIVX), Office και internet.

Με παιχνίδια ασχολούμε σπάνια.

Εσείς τι λέτε;

Αξίζει να την πάρω;

Υπάρχει κανείς που έχει αγοράσει (ή δεί) την συγκεκριμένη οθόνη να μου πεί την γνώμη του;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ CRT Η TFT ΚΑΛΕΣ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΣ CRT ΜΕ ΤΗΣ TFT ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ CRT ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ . ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ INTEΡΝΕΤ CAFE ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ TFT ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΣΥΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΗΝΑ CRT (THN LG FLATRON 995FT plus) ΓΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

...μόλις ψώνισα!!!

348 ευρά απο Cosmodata.(χωρίς φπα).

Πήγα στη Στουρνάρα γιατί η αγορά έγινε μπαμ και κάτω.

Οι τιμές από γωνία σε γωνία ήταν από 348-369-390-399 (χωρίς φπα πάντα )!

τα συμπεράσματα δικά σας. :072:

:024:

Δουλεύετε μόνο σε ανάλυση 1280χ1024!!!!

σε οποιαδήποτε άλλη έχει σχετική παραμόρφωση (όχι τιποτα φοβερό)

αλλα βασικά φαίνονται όλα τόσο τεράστια που δεν έχει νόημα!!!

Σημείωτέον ακόμα και σε 17αρες δουλεύω 800χ600 γιατι θέλω μεγάλα γράμματα οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό!

Όσο για τα ms δεν είμαι και πολύ ειδικός αλλά Colin McRaye,Vice City και Unreal Tour2004 που δοκίμασα δεν παρατήρησα κάτι.

(εκτός του ότι έχασα τη μπάλλα αλλα αυτό τοπαμε)

Βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει και το κερασάκι στην τούρτα :017:

Έχω καμένο pixel :031:

Οπότε περιμένετε τη συνέχεια για την θεωρία περι on site support κλπ!!!

:065:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ CRT Η TFT ΚΑΛΕΣ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΣ CRT ΜΕ ΤΗΣ TFT ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ CRT ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ . ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ INTEΡΝΕΤ CAFE ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ TFT ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΣΥΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΗΝΑ CRT (THN LG FLATRON 995FT plus) ΓΕΙΑ

Σε ευχαριστώ katerinalove αλλά ο λόγος που θέλω να αλλάξω οθόνη είναι οτι αρχίζουν και με ενοχλούν τα μάτια μου.

Στην δουλειά μου βάλανε τώρα μια TFT οθόνη και όταν πάω σπίτι και κάθομαι μπροστά στην CRT μετά απο λίγο αρχίζω και νιώθω την διαφορά :120:.

Γειά

Link to comment
Share on other sites

...μόλις ψώνισα!!!

348 ευρά απο Cosmodata.(χωρίς φπα).

Πήγα στη Στουρνάρα γιατί η αγορά έγινε μπαμ και κάτω.

Οι τιμές από γωνία σε γωνία ήταν από 348-369-390-399 (χωρίς φπα πάντα )!

τα συμπεράσματα δικά σας. :072:

:024:

Δουλεύετε μόνο σε ανάλυση 1280χ1024!!!!

σε οποιαδήποτε άλλη έχει σχετική παραμόρφωση (όχι τιποτα φοβερό)

αλλα βασικά φαίνονται όλα τόσο τεράστια που δεν έχει νόημα!!!

Σημείωτέον ακόμα και σε 17αρες δουλεύω 800χ600 γιατι θέλω μεγάλα γράμματα οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό!

Όσο για τα ms δεν είμαι και πολύ ειδικός αλλά Colin McRaye,Vice City και Unreal Tour2004 που δοκίμασα δεν παρατήρησα κάτι.

(εκτός του ότι έχασα τη μπάλλα αλλα αυτό τοπαμε)

Βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει και το κερασάκι στην τούρτα :017:

Έχω καμένο pixel :031:

Οπότε περιμένετε τη συνέχεια για την θεωρία περι on site support κλπ!!!

:065:

Σε ευχαριστώ aiantasgr89.

Πές μου δοκίμασες να παίξεις κανένα DVD;

Έκανε καθόλου GHOSTS;

Απο φωτεινότητα και χρώματα πως την βλέπεις;

Απο ευκρίνεια πως είναι, έχει καθαρή εικόνα;

Η παραμόρφωση στα 1280x1024 υπάρχει;

:083: Το ξέρω πως σε ζάλισα αλλά την έχεις στα χέρια σου !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχει πάρα πολύ φώς , έχει πάρα πολύ καλή ευκρείνια σε σημείο να αισθάνεσαι ηλίθιος με τις φωτογραφίες που τράβηξες , φυσικά είτε έχεις ανοιχτό παράυθρο από πίσω ή όχι είναι το ίδιο αφου δεν υπάρχει αντανάκλαση , δεν κάνει ghοsting αφού έχει από 2 διαφορετικά μέρη να διαλέξεις την καλύτερη ρύθμιση και τέλος θα αδειάσει το γραφείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχει πάρα πολύ φώς , έχει πάρα πολύ καλή ευκρείνια σε σημείο να αισθάνεσαι ηλίθιος με τις φωτογραφίες που τράβηξες , φυσικά είτε έχεις ανοιχτό παράυθρο από πίσω ή όχι είναι το ίδιο αφου δεν υπάρχει αντανάκλαση , δεν κάνει ghοsting αφού έχει από 2 διαφορετικά μέρη να διαλέξεις την καλύτερη ρύθμιση και τέλος θα αδειάσει το γραφείο σου...

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ Greek !!!

Αυτό περίμενα να ακούσω :yelclap: :023: :luxhello:

Φέυγω να την παραγγείλω !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 ειδων tft οθονες. Αυτες με panel tn+film, αυτες με panel va και αυτες με ips. Καθα μια εχει τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της:

tn+film: καλο responce time, no ghosting. Οχι καλη γωνια θεασης και μετρια ποιοτητα εικονας, αν και εχουν βελτιωθει πολυ (αποδιδουν 16,2 εκατομυρια χρωματα μεσω ενος trick κι οχι «φυσικα»). Ιδανικα για games.

ips, va: Καλη γωνια θεασης και πολυ καλη ποιοτητα εικονας. Οχι καλο responce time και ghosting στα games (ειδικα στα «γρηγορα» rally, first shoot person κτλ). Ιδανικα για office use, προγραμματισμο και για ταινιες.

Η LG 1915 εχει panel tn+film. Στην περιπτωση σου θα σου ελεγα να κοιταξεις για μια με va ή με ips. Δεν εχω να σου προτεινω κατι, γιατι δεν παρακολουθω την ελληνικη αγορα για να γνωριζω τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.