Jump to content



AN TO FAN ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ PANEL??


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά!

Εχω πάρει το κουτι thermalrock dragon s m 020 και ενω έσκασα ούκ ολίγα λεφτα ανακάλυψα οτι οι 5 ανεμηστήρες που έχει (και ένω δεν υπαρχει στο κουτι καποιος ροοστάτης) έχουν ώς μόνα καλώδια συνδεδεμενα ένα αρσενικό και ένα θηλυκο καλώδιο τροθοδοσίας (τα κλασικά του τροφοδοτικού με τις 4 υποδοχές) πώς θα μπορέσω να τα συνδέσω σε πανελάκι που να δειχνει τις στροφες τους και να έχει ροοστάτη??ώς τώρα όσο και αν έξαψα δεν βρήκα.μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο που να τα μετατρεπει σε αύτες τις υποδοχές που πέρνουν τα panels?

Link to comment
Share on other sites

Για να μετρήσεις στροφές δεν μπορείς αφού δεν έχουν ενσωματωμένο (πρέπει να είχαν συνολικά 3 καλώδια ο κάθε ανεμιστήρας). Για να ενώσεις σε ένα πανελ το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις θυληκό molex και βύσματα μικρά (αυτά που θες να είχαν οι ανεμιστήρες) και να τα ενώσεις μεταξύ τους με καλώδιο. Τα υλικά θα τα βρεις σε ηλεκτρολογικά. Τώρα αν υπάρχει έτοιμη λύση δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως θα σου βγει φτηνότερα να το φτιάξεις (δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο)

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι μονοι το αναποδο απο αυτο που ψαχνεις υπαρχει ετοιμο.

Ισως να μπορεσεις να Βρεις τα μικρα κονεκτορακια των τριων pins και να τα κολλησεις επανω στα κανονικα molex .

Τα κονεκτορακια αυτα τα βρισκεις απο χαλασμενα ανεμιστηρακια ... Τουλαχιστον εγω ετσι ειχα κανει πριν καιρο .

Link to comment
Share on other sites

Τα κονεκτορακια αυτα τα βρισκεις απο χαλασμενα ανεμιστηρακια ... Τουλαχιστον εγω ετσι ειχα κανει πριν καιρο .
Στο κέντρο ο φανός και ράδιο κατουμά έχουν ότι είδους θες (2πλα κ 3πλά που ενδιαφέρουν εμάς!
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο απο την λιστα αυτη...http://www.checkmate.gr/products.php?cid=27

Με τιμη 1,50�...τπτ δλδ...

To Akasa C-CABLE-ADPT είναι 3 Pin to 4 pin ,εγω θέλω το αντίστροφο φιλε,μάλλον σε ευρεσιτεχνία μόνο βλέπω λύση .. και δεν ειμαι και καλός στα ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

To Akasa C-CABLE-ADPT είναι 3 Pin to 4 pin ,εγω θέλω το αντίστροφο φιλε,μάλλον σε ευρεσιτεχνία μόνο βλέπω λύση .. και δεν ειμαι και καλός στα ηλεκτρονικά

attachment.php?attachmentid=2832&stc=1

To Βισματακι που βλεπεις με μπλε βελος...το συνδεεις στο πανελ σου..

και το κυκλωμενο θηλυκο μολεξ στο φανακι...

Το εχω κανει στο δικο μου πανελακι και δουλευει ετσι τωρα...

post-17-1442173887,8242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα fanakia μου στο Tsunami Dream έτσι είναι έωα αυτό που έχεις στον κύκλο που το έχω συνδέσει με το τροφοδοτικό και το άλλο το μικ΄ρο είναι για να συνδεθεί στο Panel? Δηλαδή είμαι OK για ένα Panelaki 3,5 κάτω απο την δισκέτα για 3 fan?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.