Jump to content



εντυπώσεις από το Lite-On 167T DVD-ROM


sakattack1442169065

Recommended Posts

Το Pioneer 121 τα φτυσε και βεβαια τι θα επαιρνα στη θεση του? Lite-On φυσικα, το εχει ο αδελφος μου και πολλοι αλλοι, που το συστηνουν ως ενα απο τα καλυτερα.

Ειδα οτι το εχει στο eshop και το χτυπησα χωρις 2η σκεψη.

Οταν ηρθε διαπιστωσα οτι ηταν το 167 και οχι το γνωστο 166 που περιμενα να παρω.

Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι αντιθετα με το XJ-HD166 που ηταν JVC drive,

αυτο ειναι SOHD-167T, δηλαδη Sony !

Mαλιστα ειναι το ιδιο λεει με το ΟΕΜ Sony DDU-1613

To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα επισημες πληροφοριες για κανενα απο τα 2

Στη Lite-On εχουν κατεβασει τελειως τις πληροφοριες για τα DVD-ROM !!!

και απο sony δεν μπορω να βρω τιποτα.

Βρηκα μονο τα εξης:

μια σελιδα στο rpc1.org

με τα firmwares,

infos (το αναφερουν ως παρομοιο σε επιδοσεις με τα παλιοτερα 166, 165 , με τη διαφορα οτι δε διαβαζει DVD-RAM)

και 2 links:

ενα link για τα "πειραγμενα" firmware των codeguys , που το ειχε δωσει και ο PGM στο αλλο thread

και αναλυτικο review στο cdrinfo που ομως δεν εχει στη συγκριση το 166.

εκει βρηκα και τα read speeds ως αποτελεσμα δοκιμων και οχι ως επισημο στοιχειο

Disk : Start - End - Average

DVD-5: 6.8x - 16x - 12x

DVD-9: 3.4x - 8x - 6x (ακριβως τα μισα!)

για ολα τα εγγραψιμα ( +R / +RW / -R / -RW ) δινει μια μονο τιμη, μαλλον το average, που ειναι σε ολα 6.6x oποτε λογικα το max θα ειναι καπου 8-10x

Εγω δεν δοκιμασα με τεστ με original firmware, ισως αργοτερα

Εβαλα κατευθειαν το "πειραγμενο" FW με τις μεγιστες τιμες, δηλ το 16xR_16xRW_12xDVD9

attachment.php?attachmentid=2862

μου εδωσε καλα αποτελεσματα σε +R και σε -RW με το 16x CAV,

attachment.php?attachmentid=2864

attachment.php?attachmentid=2865

λιγο περιεργα (πριονωτά) σε +RW με το 16x P-CAV

attachment.php?attachmentid=2866

και εντελως χαλια σε πρεσσαριστα DVD-9

ολο προσπαθουσε να σπιναρει και αμεσως επεφτε,

ενα δισκακι κολλησε και εβγαλε CIRC error, το αλλο πηγαινε πολυ αργα και το σταματησα.

μαλλον το 12x δεν το αντεχει εκει.

Θα πρεπει να δοκιμασω χαμηλοτερο.

Ισως βαλω και χαμηλοτερο RW να δω αν θα φτιαξουν τα +RW

επισης , το σημαντικοτερο για μενα ειναι το διαβασμα γρατζουνισμενων DVD που στο Pionner ειχα προβλημα,

στο review το αναφερουν ως πολυ καλο.

Ειδωμεν...

οποιαδηποτε εμπειρη γνωμη επι των αποτελεσματων καλοδεχουμενη

(Hemiiiiii :003: )

επισης δεν προλαβα να βρω thread για τα πειραγμενα αυτα FW

αν εχει κανεις λινκ...

.

post-11-1442173887,9368_thumb.jpg

post-11-1442173887,9848_thumb.jpg

post-11-1442173888,0728_thumb.jpg

post-11-1442173888,1707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι ο Hemi ούτε έμπειρος μου φαίνεται ότι το 166 κερδίζει στα σημεία. και στα τυπικά χαρακτηριστικά

attachment.php?attachmentid=2867

και στο ότι δεν είναι κρυφό http://www.jlms.com.tw/

για τις επιδόσεις δεν μπορώ να τις συγκρίνω καθώς έχω original firmware. ΄παντως με τις αυξομειώσεις που βγάζει to nero πιο χρήσιμο νομίζω θα είναι ο συνολικός χρόνος που κάνει να γράψει ένα δίσκο στο σκληρό παρά αυτή η γραφική παράσταση ώστε να δεις αν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος σε σχέση με το original.

Για το DVD-9 και το πρόβλημα που έβγαλε μήπως ήταν εγγράψιμο DVD DL τα οποία δεν τα υποστηρίζει?

(τώρα πρόσεξα ότι λες πρεσαριστά, οπότε μάλλον δεν εννοείς εγγράψιμο)

Το θετικό στα liteon είναι ότι όντως δεν κολλάνε πουθενά και διαβάζουν τα πάντα πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου από μικροδιαφορές στις ταχύτητες.

Δυστυχώς στα DVDR η liteon μας τα χάλασε βγάζει τη μία πατάτα μετά την άλλη.

post-165-1442173888,2443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται ότι το 166 κερδίζει στα σημεία. και στα τυπικά χαρακτηριστικά

και στο ότι δεν είναι κρυφό http://www.jlms.com.tw/

μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο, γιατι το 166s ειναι JVC drive.

τελικα το θεωρεις καλυτερο ή χειροτερο να ειναι jvc?

αν εννοεις οτι εκει λενε τα χαρακτηριστικα, ναι μεν, αλλα και παλι οχι αναλυτικα. Δηλ δε λενε ξεχωριστα για -RΟΜ 5, 9, +R, -R, +RW, -RW, κλπ

τα 2 dvd-9 που εβαλα ηταν ταινιες απο αυτες που δινουν οι εφημεριδες.

νομιζω ομως υποστηριζει και DL +R

SLN , τι να κανω? αφου μονο εκει ειχαν review. στα "φρικια" τιποτα :003:

Link to comment
Share on other sites

ΕDIT: Λοιπον, νομιζα οτι βρηκα το καλυτερο FW (για τις τωρινες αναγκες μου)

αλλα ... γραψε λαθος! μου χαλασε και τα +R ενω τα ειχα αφησει 16x !!

θελει λιγο ψαξιμο ακομα...

το 16-14-10

εφτιαξε καπως καλυτερα τα +RW στo 14x

αλλα το κυριοτερο λυθηκαν ολα τα προβληματα με τα DVD-9 και διαβαζονται αψογα σε μεγαλες ταχυτητες (10x)

το παραδοξο ειναι οτι χαλασαν τα -R & -RW !!!

το CIRC error το εβγαλε σε ενα παλιο καφε Princo. Τα ΤΥ -R τα διαβασε με κοψιματα στο τέλος

αλλα επειδη δεν ασχολουμαι με τα - δε με νοιαζει :003:

παντως δεν μπορω να εξηγησω πως το -RW παει τελεια με 16x και παθαινει ταρακουλο με 14x !!! :101:

ΥΓ ουτε το οτι χαλασαν και τα +R ενω πριν δουλευαν αψογα :087:

.

post-11-1442173888,8203_thumb.jpg

post-11-1442173888,9199_thumb.jpg

post-11-1442173889,0376_thumb.jpg

post-11-1442173889,4877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και το original 9S19 αλλα οι διαφορες στις ταχυτητες ηταν μεγαλες

αργει 3.30 και λεπτα στα +R (σχεδον διπλασιος χρονος)

attachment.php?attachmentid=2883&stc=1

αργει 3.20 λεπτα στα +RW

attachment.php?attachmentid=2884&stc=1

αργει και σχεδον 4 λεπτα στα DVD-9

attachment.php?attachmentid=2885&stc=1

...ειναι πολλα τα λεπτα :040:

.

post-11-1442173889,5729_thumb.jpg

post-11-1442173889,6672_thumb.jpg

post-11-1442173889,7877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμπλεξα ασχημα τωρα. που να φανταστω οτι αφηνοντας ιδιο το 16x R θα αλλαζε η αποδοση !

παντως ακομα και με πριονωτες καμπυλες, η διαφορα στην ταχυτητα ειναι τεραστια.

Δεν ξερω αν πειραζει να φτανει μεχρι 12-16 και μετα να ανεβοκατεβαινει.

καλυτερα ειναι να φτανει με το ζορι στα 8x ?

Θα βγαζει λες λαθη?

θελει πολλες δοκιμες γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να δει ο Hemi οτι διαβαζεις cdrinfo και θα δεις τι εχει να γινει...
LOL SLN :)

Λοιπον σορρυ για την καθυστερηση, θα βοηθησω οσο μπορω. Πρωτα απο ολα συγχαρητηρια Σακ για την προσπαθεια που εβαλες, θα βοηθησει αρκετους οσους ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο οδηγο DVD.

To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα επισημες πληροφοριες για κανενα απο τα 2

Στη Lite-On εχουν κατεβασει τελειως τις πληροφοριες για τα DVD-ROM !!!

Για το 167 τα καλουδια περιλαμβανονται στην κατηγορια cdroms

http://www.liteonit.com/ODD/English/e_downloads/e_firmware_cd-rom.asp

Στο σημειο αυτο να αποσαφηνισω καποια πραγματα για την ονομασια των οδηγων DVD που βγαζει η LIteon γιατι μας εχουν μπερδεψει με τα merges που κανουν ανα καιρους.

Τα αρχικα που προηγουνται των μοντελων ανα την πορεια εξελιξης ειναι τα κατωθι και σημαινουν στην ουσια:

LTD = manufactured by LiteonIT corporation

XJHD = manufactured under the Liteon/JVC partnership

SOHD = manufactured under the Liteon/Sony partnership

Τα XJ και SO - 166 drives δεν εχουν καποια διαφορα απο οσο γνωριζω. Τα μοντελα πριν το 167 υποστηριζονταν απο τη σελιδα http://www.jlms.com.tw/

Τωρα οσον αφορα στο 167 και το κατα ποσο αυτο συγκρινεται με το 166 και σε τι βαθμο, απο οσο γνωριζω υπαρχουν αντικρουμενα στοιχεια online που αλλα δειχνουν το 167 να υπερτερει και αλλα να ειναι τελικα υποδεεστερο. Τα σημεια στα οποια μπορει κανεις με ασφαλεια να καταληξει ειναι οτι:

- Δεν διαβαζει ram

- Ειναι χειροτερο drive για scanning καθως αναφερει μεγαλυτερο αριθμο λαθων απο οσο θα περιμενε κανεις.

Τωρα οσον αφορα στα διαθεσιμα firmwares και ποιο ειναι καλυτερο. Οπως ηδη βρηκες Σακ υπαρει μια λιστα με διαφορα hacked fw βασισμενα στο τελευταιο επισημο fw. H λογικη αυτου ειναι να δοκιμασει κανεις το καλυτερο θεωρητικα fw version (16χ16χ12) και μεσω δοκιμων αν χρειαστει να κανει downgrade κανεις ως την εκδοση εκεινη που δεν του δινει σφαλματα αναγνωσης. Οι περισσοτεροι μενουν με την 1η εκδοση αλλα αρκετοι εχουν αναφερει προβληματα και εχουν καταληξει σε αλλο.

Οποτε ...

θελει πολλες δοκιμες γμτ...
:)
Link to comment
Share on other sites

το γραφανε σε εκεινη τη σελιδα οτι το FW του 167 ειναι κρυμμενο κατω-κατω στα CD-ROM αλλα ουτε αυτο δεν εβρισκα!

ομως αυτο που ειπα ειναι οτι δεν εχει πουθενα επισημα χαρακτηριστικα

δηλ ταχυτητες στα διαφορα media, access time, κλπ

λοιπον απο οτι φαινεται εφαρμοζοντας την κοινη λογικη κι εγω με αυτον τον τροπο ξεκινησα τις δοκιμες, απο το ταχυτερο προς τα κατω. :003:

OΜΩΣ, ποια ειναι τα σφαλματα αναγνωσης που λες?

ειναι αυτες οι αποτομες πτωσεις ταχυτητας ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

τα CIRC errors (fatal/unrecoverables), δε θα ανησυχουσα ιδιαιτερα για τις στιγμιαιες πτωσεις ταχυτητας κατα την αναγνωση εκτος και αν επηρεαζαν το μεσο ορο αναγνωσης η αν η πτωση ειναι ιδιαιτερα υψηλη το οποιο υποδηλωνει κατα κανονα κακη ποιοτητα εγγραφης του μεσου που διαβαζεται

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ετσι, τοτε να μην καθομαι να σκαω :003:

CIRC μου εβγαλε ενα DVD-9 στα 12x. Ενταξει εκει κατεληξα οτι χρειαζεται 10x

και επισης CIRC μου εβγαλε ενα PRINCO στα 16x. Αλλα μαλλον φταιει το PRINCO :003:

κατα τ'άλλα μονο τις πτωσεις ειχα, αλλα με μεγαλους μεσους ορους.

Δηλ να υποθεσω οτι το παλιο εκεινο Teac/Pioneer 4x (που ειχε γραψει τα περισσοτερα) δεν ηταν καλο?

και καθησα κι εφαγα ωρες ψαχνοντας τις ταχυτητες για ομαλες καμπυλες.

με το 12x - 12x - 10x τα παιζει ολα ομαλα, χανοντας περιπου 1 λεπτο.

(εκτος απο το princo βεβαια, που αμα το δεις θα παθεις :003 )

Αλλα αμα ειναι ετσι οπως ειπες πριν, τοτε να δοκιμασω το 16x-16x-10x κι ας κανει πτωσεις. :003:

.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην υπαρχουν, αν δεν χανεις ιδιατερα σε ταχυτητα δοκιμασε και αλλο Fw, απλα σου λεω οτι δε θα εχανα και τον υπνο μου για το συγκεκριμενο θεμα (ακα τις μικροπτωσεις στην ταχυτητα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα και το 16-16-10 και μου εκανε τα ιδια κουλα με το 16-14-10, ενω και το 14-14-10 δεν ηταν και πολυ καλυτερο απο αυτα τα δυο.

(κουλα και παραλογα γιατι αν δεις το 1ο ποστ, με 16-16-12 ηταν τελεια! )

attachment.php?attachmentid=2887&stc=1

Ενω το 12-12-10 ειναι πολυ πιο στρωτο σε ολα.

δειχνω εδω μονο τα +R, αλλα η εικονα ειναι παρομοια σε ολα τα R/RW.

attachment.php?attachmentid=2888&stc=1

Λεω να κρατησω αυτο κι ας χανει 1 λεπτο περιπου στα διαφορα φορματ.

Ομως εχω αλλο προβλημα τωρα :100:

καλες ολες αυτες οι θεωρητικες ταχυτητες αλλα το Nero τις πετυχαινει κανοντας στην αρχη ενα spinup

attachment.php?attachmentid=2889&stc=1

ομως στην πραξη δεν γινεται αυτο

αν πχ παω με το Decrypter να περασω το ιδιο δισκακι στο δισκο, αρχιζει πιο αργα και χανει μεση ταχυτητα και λιγο χρονο

attachment.php?attachmentid=2890&stc=1

Δεν ειναι τραγικο, απλα να δω τι γινεται.

Ξερεις τιποτα επ΄αυτου?

.

post-11-1442173889,9137_thumb.jpg

post-11-1442173893,2818_thumb.jpg

post-11-1442173893,3377_thumb.jpg

post-11-1442173893,3985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 12-12-10 φαινεται οντως η καλυτερη επιλογη στην περιπτωση σου. Για το spinup boost δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος να το ενσωματωσεις στη διαδικασια του rip εκτος και αν υποστηριζεται απο τον ripper - παραειναι ομως λεπτομερεια δεν νομιζεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Ενα περιεργο πραγμα:

Ειχα ακομα κατι ταινιες σε εκεινα τα πρωτα καφε Choise - Princo που ειχαμε παρει περισυ, οταν ακομα δεν υπηρχαν αλλα φτηνα.

Ειπα να τα περασω σε ΤΥ να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Αποτελσμα: ουτε το 167, ουτε το 166 , ουτε τα Nec 3500 και 2500 μπορεσαν να τα ριπαρουν.

Κολλαγαν με unrecoverable error και μαλιστα σε ορισμενα, εβγαζαν αυτο το μηνυμα λαθους με το που εβαζα το δισκακι μεσα, την ωρα της αναγνωρισης !

Ομως τα δισκακια ακομα παιζουν στις φετες.

Τα εβαλα στο χαλασμενο Pioneer 121 που λειτουργει σε PIO mode και ω του θαυματος τα ριπαρε ολα χωρις κανενα κολλημα.

κουτσα-κουτσα βεβαια, μιση ωρα το καθενα εκανε :003:

τωρα, το Pionner ηταν, το PIO mode ?

παντως και στα lite-on δοκιμασα να βαλω με το Nero drive speed ταχυτητα 4x max αλλα και παλι κολλαγε με το που εβαζα μεσα Princo

Μαλλον προτιμανε τα delicatessen απο τη φαβα :040:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην ακτοχή μου plextor 708, pioneer 120 σ slot in , liteon 166 dvdrom και liteon 1633s.Μπορώ να πω μονο για το 166 γιατί το 167 δεν το έχω δουλέψει.Λοιπόν το 166 είναι:

1)Παρα πολύ καλο και γρήγορο cdrom.

2)Καλο dvdrom και πολύ γρήγορο με το patched firmware.

Δεν βάζω παρα πολύ καλο γιατί όσα δισκάκια R γράφω σε 8x με το plextor (και μιλάμε για TDK και ΤY 8X certified) το lite on δεν τα κανει rip μετά την μέση!Αν τα δισκάκια τα γράψω σε 4x περνάνε κανονικά, ενώ αν τα ίδια δισκάκια τα γράψω με το liteon 1633s σε 8x τα περνάει το 166!Kprobe scan σε όλα τα δισκάκια (και από το plextor και από το liteon) βγαίνει υποδειγματικό,άρα η εγγραφη είναι ok και επίσης το pioneer 120s περναει ΌΛΑ τα δισκάκια ακόμα και αυτά που δεν κανει rip το lite on (δηλαδή τα γραμμένα με plextor σε 8x) σε full ταχύτητα.

3)Αν και κάνει πολύ γρήγορο audio extraction, με τα κλασσικά ripping προγράμματα πολλές φορες περνάει σφάλματα,όχι πολλά αλλα περνάει.Ακόμα και σε pressed audio cds χωρίς γρατζουνιά από κάτω.Αυτό βεβαια με το EAC δεν είναι πρόβλημα αλλα το υπογραμμίζω.

4)κάνει λίγο θόρυβο σε full ταχύτητα αλλα αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα

5)Έχει ένα σύστημα όπως τα optical των notebook στο οποιο ρίχνει αυτόματα ταχύτητα όχι μονο όταν το δισκάκι έχει κάποιο πρόβλημα, αλλα όταν δεν ζητείται από το drive μεγάλος όγκος δεδομένων,πχ όταν παίζει audio cd η dvd video.Αυτό είναι πολύ καλο feature και για την ζωή του drive και για να είναι αθόρυβο όταν βλέπουμε μια ταινία.

6)Σε γρατζουνισμένα media διαβάζει πολύ καλύτερα από το pioneer.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! απλος και περιεκτικος :003:

5)Έχει ένα σύστημα όπως τα optical των notebook στο οποιο ρίχνει αυτόματα ταχύτητα όχι μονο όταν το δισκάκι έχει κάποιο πρόβλημα, αλλα όταν δεν ζητείται από το drive μεγάλος όγκος δεδομένων,πχ όταν παίζει audio cd η dvd video.Αυτό είναι πολύ καλο feature και για την ζωή του drive και για να είναι αθόρυβο όταν βλέπουμε μια ταινία.

αυτο το συστημα ειναι αυτοματο ή το ενεργοποιεις καπου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.