Jump to content



Αγορά βιντεοκάμερας


lakrosch

Recommended Posts

Για πειτε βρε παιδια.

Κι εγω το ειχα στο μυαλο μου για αγορα βιντεοκαμερας αλλα ομολογω οτι δεν το εχω πολυψαξει το θεμα.

Με ανωτατο οριο τα 700 ευρω που λεει και ο φιλος lakrosch τι προτασεις υπαρχουν?

Τι να προσεξουμε και που να δωσουμε ιδιαιτερη βαρυτητα?

Ποιες μικρολεπτομεριες κανουν την διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στα 700 ευρώ παίρνετε την ωραιότατη SONY dvr pc 109 (το νούμερο είναι σωστό αλλα δεν ξέρω αν τα γράμματα είναι τελείως σωστά).Πολύ καλή εικόνα 1Mp photos touch screen super night +++ πολλά που άλλες κάμερες ονειρεύονται.Είναι πολύ μικρή σε μέγεθος!Υπάρχει σε κάποιο από τα μεγάλα καταστήματα αλλα δεν θυμάμαι που, με τιμή ΚΑΤΩ από 700 ευρώ (νέα παραλαβή)!Στα χρήματα αυτά δεν σας λέω καμια άλλη γιατί καμια άλλη δεν αξίζει όσο αυτή!

http://www.sony.gr/ShowProduct.do?site=odw_el_GR&category=CAM+MiniDV&product=DCR-PC109E

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε!Ηλεκτρονική Αθηνών , στο φυλλαδιό της , τελευταία σελίδα.Την έχει 699 ευρώ, ενώ η κάμερα αυτή πριν απο ένα μήνα είχε πολύ μεγαλύτερη τιμή!

Τέλος ενημερωτικά η sony αλλαζει μοντέλα καθε χρόνο μετα το πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ερευνα που εχω κανει, κι εγω την Panasonic GS-120 θα επαιρνα.Το μονο που εχω να προτεινω ειναι πριν αγορασει κανεις κατι, καλο ειναι να ριξει μια ματια και στα ευρωπαικα eshops (nomatica, technikdirekt κτλ).Οι διαφορες στις τιμες ειναι σημαντικες σε πολλες περιπτωσεις.Προσωπικα προσπαθω οσο μπορω να αγοραζω απο το εξωτερικο παρα απο το εσωτερικο,μεχρι οι τιμες + Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ απο τους πωλητες να βελτιωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική για την τιμή της η panasonic, όπως επίσης τα 3cdd σκοτώνουν.Όμως από μέγεθος είναι λίγο μεγάλη και γι αμένα αυτό είναι ένα πρόβλημα.Καλύτερο μηχάνημα και λίγο τερατάκι, η κάτι λίγο κατώτερο και μύγα?Αν πάω διακοπές που θα βάλω την μεγάλη κάμερα?Εδώ οι καινούριες μικρές μπαίνουν σε μεγάλη banana και είναι ok!Δύσκολη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική για την τιμή της η panasonic, όπως επίσης τα 3cdd σκοτώνουν.Όμως από μέγεθος είναι λίγο μεγάλη και γι αμένα αυτό είναι ένα πρόβλημα.Καλύτερο μηχάνημα και λίγο τερατάκι, η κάτι λίγο κατώτερο και μύγα?Αν πάω διακοπές που θα βάλω την μεγάλη κάμερα?Εδώ οι καινούριες μικρές μπαίνουν σε μεγάλη banana και είναι ok!Δύσκολη επιλογή..

Αν μου επιτρέπεις, αυτό που κάνεις είναι πολύ επικίνδυνο: τη βιντεοκάμερα σε τσαντάκι-μπανάνα; :107: Καλά δε λυπάσαι τα λεφτά που χάλασες για την κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

χώρια που είναι υπερτιμημένο το προιόν ...

Όντως στην Ιαπωνία τα προιόντα της SONY θεωρούνται β' κατηγορίας σε σχέση με Panasonic και Canon. Την προτιμούν τα οικονομικά ασθενέστερα στρώματα των Ιαπώνων.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην Ιαπωνία τα προιόντα της SONY θεωρούνται β' κατηγορίας σε σχέση με Panasonic και Canon. Την προτιμούν τα οικονομικά ασθενέστερα στρώματα των Ιαπώνων.

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Ιαπωνία αλλα σε consumer camera εγώ έχω canon και είναι αρκετά πίσω από τις sony που έχω δουλέψει.Πάσχουν κυρίως από πολύ θόρυβο σε σκοτεινά πλανα και έχουν πολύ pal χρώματα όταν πχ έχει συννεφιά.Εκεί οι sony είναι πολύ καλύτερες.

Προσοχή! Πάντα μιλάμε για consumer cameras γιατί γι αυτές ρωτήσατε.Αν μιλάμε για semi pro η pro σε καμια περίπτωση δεν θα πρότεινα sony αλλα canon η panasonic.Όμως οι προ είναι άλλο κεφαλαιο.Από semi προ canon έχω δουλέψει λίγο την XM2, ενώ από panasonic δεν έχω άποψη.Με τα παραπάνω δεδομένα η δικη μου γνώμη είναι ότι ναι μεν η panasonic με τα 3 ccd θα είναι ανώτερη,αλλα είμαι σίγουρος ότι ένας ερασιτέχνης δεν θα τρελαθεί και τόσο πολύ, άλλωστε τι θα τραβάει για κανένα κανάλι η για γάμους?Οι καλές κάμερες με 1ccd υστερουν λίγο, αλλα γενικά οι DV είναι τόσο καλές που όσοι δεν έχουν προηγουμενη εμπειρία παθαίνουν την πλακα τους.Τέσπα η επιλογή είναι δικη σας, διαλέξτε ή 3ccd ή μέγεθος με πολύ καλά features όμως.Πάντως είμαι σίγουρος ότι σε οποιους βάλεις την sony πχ διπλα στην panasonic όλοι την sony θα πάρουν λόγω μεγέθους.Από την άλλη γούστα είναι αυτά , μπορεί να μιλάω για την sony και αν κάποιος δεν μείνει ευχαριστημένος να λέει ότι εγώ του την πρότεινα.Ποπό πολύ φλύαρος έγινα!Όσοι θέλουν περισσοτερες πληροφορίες έχω πλήθος sites με σχετικό περιεχόμενο γι ανά δώσω να διαβάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη ποιοτητας και μονο ναι η panasonic ειναι καλυτερη!Οποια καμερα και να δεις με 3 ccd υπερτερουν απο αυτες που εχουν μονο 1!Ειδικα σε δυσκολες συνθηκες φωτισμου η διαφορα γίνεται αμεσως αντιληπτη!

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 ccd είναι όντως πολύ καλύτερα από 1 αλλά παίζει ρόλο και το μέγεθος του ccd. Nα ρωτήσω όμως, τα 3 ccd δεν μειονεκτούν σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού? παλαιότερα νομίζω είχαν περισσότερες απαιτήσεις σε φωτισμό, από κάμερες με 1 ccd.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.