Jump to content



ποιος ειναι ο μεγιστος ρυθμος μ εταφορας δεδομενων απο και προς το σκληρο δισκο??????


Αναζητωντας

Recommended Posts

καλησπερα σας .γνωριζεις κανεις να μου πει ποιος ειναι ο μεγιστος ρυθμος μεταφορας δεδομενων απο και προς τον σκληρο δισκο που μπορει να παρουσιαστει σε εν α μεσο χρηστη σαν εμενα που δεν γνωριζει πολλα και ασχολειται με το να ακουει μουσικη και να παιζει παιχνιδια σε αναλυσεις 1600 επι 1200 σε υψηλη ποιοτητα με χ800 προ ? σκοπευω να αγορασω και να πραγματοποιησω συστοιχια πυραυλων ...εε... συγνωμη δισκων scsi αλλα νομιζω οτι ειναι υπερ αρκετοι και περιττοι ταυτοχρονα .γνωριζει κανεις σας ποιος ειναι ο μεγιστος ρυθμος που μπορω στην πιο δυσκολη στιγμηαπο θεμα καταναλωσης και χρησης πορων ???με συστοιχια σατα θα ειμαι ενταξει ??να ειστε καλα. σας ευχαριστω :020: :020: :051: :051: :051: :051: :051: :068: :068: :051: :051: :051:

Link to comment
Share on other sites

Στους SCSI ο μεγιστος ρυθμος βρισκεται απο το ονομα του controller που θα αγορασεις. Αν δηλαδη παρεις τον ultra 320 μαντεψε ποσα MB/s θα μεταφερουν οι σκληροι σου. Φυσικα κανενας σκληρος δεν μεταφερει 320 mb/s αλλα αν π.χ παρεις σκληρους που εχουν διαμεταγωγη 80 mb/s σε raid 0 τοτε με 4 σκληρους "τιγκαρεις" τον κοντρολερ σου. Απλοϊκο παραδειγμα εφερα ισα για να καταλαβεις. Καποιος που ξερει περισσοτερα απο μενα θα στο εξηγησει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πηγαίνεις για raid, να ξέρεις ότι το μέγιστο που μπορείς να πιάσεις είναι το maximum του bus, δηλαδή του PCI ή του PCI Express. Και αυτό υπό ιδανικές συνθήκες, οι οποίες με τα λειτουργικα που τρέχουν στο pc, δηλαδή windows, linux και unix, είναι αδύνατον για το μέσο χρήστη και τις εφαρμογές που υπάρχουν αυτήν την στιγμή.

Τι bus έχει η μηχανή σου;

Link to comment
Share on other sites

Στους SCSI ο μεγιστος ρυθμος βρισκεται απο το ονομα του controller που θα αγορασεις. Αν δηλαδη παρεις τον ultra 320 μαντεψε ποσα MB/s θα μεταφερουν οι σκληροι σου. Φυσικα κανενας σκληρος δεν μεταφερει 320 mb/s αλλα αν π.χ παρεις σκληρους που εχουν διαμεταγωγη 80 mb/s σε raid 0 τοτε με 4 σκληρους "τιγκαρεις" τον κοντρολερ σου. Απλοϊκο παραδειγμα εφερα ισα για να καταλαβεις. Καποιος που ξερει περισσοτερα απο μενα θα στο εξηγησει καλυτερα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το U320 που βλέπεις είναι η ταχύτητα από το δίσκο στον controller μεν, αλλά η ταχύτητα από τον controller στην μνήμη εξαρτάται καθαρά από το bus. Αν έχεις PCI νομίζω το όριο είναι 133 MB/sec. Δηλαδή με έναν scsi U160 είσαι μια χαρά. Οι U320 αποδίδουν παραπάνω κυρίως λόγω μεγαλύτερου cache που τους επιτρέπει να έχουν πολύ μικρό response time (στις ίδιες στροφές πάντα). Το bandwidth όμως είναι ουσιαστικά το ίδιο με τους U160.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω ποιοσ ειναι ο μεγιστος ρυθμος- ικανατητα του σκληρου δισκου αλλα μεσα στο συστημα μας με τις εφαρμογες που τρεχουμε ποσο θα χρειαστουμε απο αυτο το banthwitch του σκληρου μας δισκου .εχουμε 320 πχ αλλα οι εφαρμογες μας θα μας ζητησουν το πολυ 250 . αυτο εννοω σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω ποιοσ ειναι ο μεγιστος ρυθμος- ικανατητα του σκληρου δισκου αλλα μεσα στο συστημα μας με τις εφαρμογες που τρεχουμε ποσο θα χρειαστουμε απο αυτο το banthwitch του σκληρου μας δισκου .εχουμε 320 πχ αλλα οι εφαρμογες μας θα μας ζητησουν το πολυ 250 . αυτο εννοω σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αυτό εξαρτάται από την συνολική ικανότητα των εφαρμογών που τρέχουν ταυτόχρονα να αξιοποιήσουν το διαθέσιμο bandwidth. Ο mp3 player χρειάζεται ελάχιστο. Τώρα για τα παιχνίδια δεν ξέρω. Εξαρτάται από το πόσο ανάγκη έχουν τον δίσκο σου. Πάντως νομίζω ότι ο scsi για τέτοια χρήση είναι υπερβολή.

Να ξέρεις ότι το IDE/SATA raid απασχολεί πολύ την CPU συγκριτικά με το SCSI στο οποίο η απασχόληση της CPU είναι μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αν μαθεις και οτιδηπωτεαλλο να το γραψεις αν εχεις την καλωσυνη . καποιος μεσος χρηστης το πολυ με VIDEO EDITING ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟ πολυ 200 απο τα ηδη υπαρχοντα πχ . αυτο θελω να μαθω . αν ειναι αχρηστοι γιατι να δωσω αχρηστα χρηματα . πολυτιμη συμβουλη ηταν αυτη που αφορουσε την απασχοληση της cpu

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αν μαθεις και οτιδηπωτεαλλο να το γραψεις αν εχεις την καλωσυνη . καποιος μεσος χρηστης το πολυ με VIDEO EDITING ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟ πολυ 200 απο τα ηδη υπαρχοντα πχ . αυτο θελω να μαθω . αν ειναι αχρηστοι γιατι να δωσω αχρηστα χρηματα . πολυτιμη συμβουλη ηταν αυτη που αφορουσε την απασχοληση της cpu

Με το PCI που έχεις, μάλλον το maximum που θα πάρεις θα είναι 133 MB/sec. Αν έχεις γρήγορη CPU, κατα προτίμηση P4 με HT, το SATA Raid δεν θα ενοχλήσει και πολύ. Συνήθως ενοχλούν πολύ την CPU αυτα που είναι buildin πάνω στην μητρική. Και από εμπειρία, μακριά από Silicon Image. Είναι φτηνά μεν αλλά πασσάρουν πολύ δουλειά στην CPU. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο της Promise.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι scsi είναι άσκοπα περιττό για αυτό που θέλεις. Το κόστος είναι τεράστιο, αν έχεις ρωτήσει για controler και δίσκους. (κι εγώ για τέτοιο πήγαινα raid0 or 5 on scsi) αλλά το εγκατέλειψα για ένα sata raid me wd raptors, oi οποίοι είναι ουσιατικά scsi δίσκοι. Βέβαια ο sata controller δεν έχει την ίδια ποιότητα με το scsi, όπως λέει πολύ σωστά ο darthmoul. Δε νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο.

Το sata έχει χωρητικότητα 150mb/s κάθε δίσκος δίνει 50-60 ΜΒ/s, είτε scsi, είτε sata. με 2 δίκους σε ραιδ0 δεν καλύπτεις το σατα. Το scsi controller θα μπει σε pci που έχει 133ΜΒ/σ διαμεταγωγή, άρα τα 320 (ή 160) του scsi είναι κάτι που δεν φτάνει σε σένα αλλά και που δεν θα ρειαστείς. αυτα αποδεικνύνονται χρήσιμα σε μεγάλα file serers και real time video production που δεν μπορεί να χειρστεί ο επεξεργαστής σου, έτσι κι αλοιώς. Εκτός αν εργάζεσαι για το hollywood, αλλα τότε θα σου δώσουν αυτοί το μηχάνημα :D

Ετσι νομίζω, γιατί κάποτε κι εγώ έψαχνα για scsi αλλά δεν έπευται το κόστος με τίποτα κάτω από 1700ε πριν ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.